Nezařazené

Leki Photo System

Firma Leki vyrábí hůlky pro lyžaře o nordické běžce… a také monopody v programu Photo System. Hliníkovou třídílnou verzi jsem si koupil. Sice mám monopod, pořádný, od Manfrota, ale vždycky je spolehlivě doma. On je ten monopod důležitý ba nutný hlavně pro focení sportu s dlouhým sklem, ona se třístovka pěkně pronese, o půlmetru nemluvě. Tahle Leki hůlka vypadá na první pohled jako běžná teleskopická hůlka pro nordic walking. Ve složeném stavu je dlouhá 70 cm:

Firma Leki vyrábí hůlky pro lyžaře o nordické běžce… a také monopody v programu Photo System. Hliníkovou třídílnou verzi jsem si koupil. Sice mám monopod, pořádný, od Manfrota, ale vždycky je spolehlivě doma. On je ten monopod důležitý ba nutný hlavně pro focení sportu s dlouhým sklem, ona se třístovka pěkně pronese, o půlmetru nemluvě. Tahle Leki hůlka vypadá na první pohled jako běžná teleskopická hůlka pro nordic walking. Ve složeném stavu je dlouhá 70 cm:Na konci má příjemně zaoblenou hlavici.Ta se snadno sundá a pod ní je stativový šroub.Běžecké teleskopické hůlky mívají aretaci utahovacím prstencem. Zde ale najdeme mechanismus zvaný Speed Lock, je to páčka, principiálně podobná zařízení aretující sedlo na kole v nastavené výšce. Kdyby se to mělo časem uvolnit, stačí utáhnout imbusový šroub. Maximální výška je 150 cm. Segmenty nemají žádnou zarážku, musíme dát pozor na značku 150 cm, abychom nohu nevytáhli. Nic se neděje, nic z ní nevypadne, jen je to maličké zdržení. Celá ta legrace váží třicet deka.

Zkoušel jsem, co to udrží. Jistě je to individuální, pro mě je jakž takž udržitelný limit cca 1/30 vteřiny na ohnisku 40 mm ekv. To je dostatečná expozice i v interiéru, na cestách. Výhoda monopodu je i v tom, že máte podstatně menší riziko, že vás s ním vyženou, než se stativem. No a taky je levnější, ten aluminiový stojí 2300 Kč a karbonový čtyřdílný 2800 Kč. No a tím, že ho můžete využít i jako oporu při chůzi terénem roste pravděpodobnost, že si ho vezmete spolu s foťákem na výlet, místo aby se válel v komoře nožky má nahoře, jako můj Manfroto pořádný velký těžký monopod.