Nezařazené

Leica X Vario

Tentokrát to není převlečený Panasonic, je to skutečná „Mini M“ Leica zapadající do M řady legendárního výrobce. Jde o šestnáctimegový kompakt s čipem formátu APS-C a objektivem zoomem ekv. 28-70 mm. Zde jsou první oficiální informace.

Tentokrát to není převlečený Panasonic, je to skutečná „Mini M“ Leica zapadající do M řady legendárního výrobce. Jde o šestnáctimegový kompakt s čipem formátu APS-C a objektivem zoomem ekv. 28-70 mm. Zde jsou první oficiální informace.

Těch neoficiálních bylo mnoho, Leica neskrblila „teasery“ čili dráždidly a na rumorových stránkách se vědělo dopředu, jaké jsou základní charakteristiky. Pozornost ovšem budí charakteristika objektivu Vario-Elmar. Rozsah 28-70 je, abych tak řekl, dejme tomu. Být to 24-70, bylo by to lepší. Ovšem světelnost 3,5-6,4 vyvolává povytažení obočí. Na světelnost F6,3 jsme zvyklí u relativně levných širokorozsahových zoomů na jejich delším konci a od Leicy bych čekal spíš rozsah 2,8-4,0 než 3,5-6,3 v přístroji, který bude stát šedesát tisíc. Jiná věc je, že kresba bude jistě vynikající, ale takový Nikon Coolpix A s pevnou osmadvacítkou má při cloně F2,8 taky vynikající kresbu za třetinu ceny. Leica ovšem ve svém tiskovém oznámení poukazuje na to, že jde o první kompakt na světě s APS-C čipem a zoomem. Ve specifikacích není uvedeno a z fotek není patrné, zda má objektiv vnitřní ostření a vnitřní zoom – zdá se mi, že ne, soudě podle ostřicího prstence a podle řešení přední části objektivu. No, uvidíme. Ostření je na kontrast, nejsou zde hybridní prvky. Zaostřovacích bodů je jedenáct, to je při tomto systému ostření hodně málo. Objektiv ostří od 30 cm.


Další specifikace: rozsah ISO je 100 až 12500, pět předvoleb bílé plus dvě pozice na manuální nastavení WB. Zápis do RAW do formátu DNG, to je velmi chvályhodné. Video má 1080 bodů při 30 oknech na MP4 formátu, ani to není špičkový parametr.


Displej je pevný třípalcový s rozlišením 920 tisíc bodů. Lze dokoupit elektronický hledáček. Rozsah časů od 30 sec do 1/2000. Snímací režimy jsou jenom PASM, nikoli tedy chytrá automatika či scény. Je zde vestavěný blesk a lze použít externí blesky Leica SF 24D a Leica SF 58 . Sériové focení lze 3 fps nebo 5 fps. Zápis je na karty rodiny SD. Přístroj váží 680 g a měří 133 x 73 x 95 mm. Je to očividně přístroj pro lidi, kteří chtějí mít Leicu a je jim jedno, kolik za ni zaplatí. Tři tisíce dolarů stojí noc v luxusním hotelu. Obraz bude jistě vynikající a ovladatelnost je výborná, protože je tradiční, jednoduchá. Leica šla v tomto modelu cestou, která se nebude plést pod nohy žádnému z jejích dalších modelů. Nebude konkurovat velké M řadě, ani X řadě s pevnými skly – je to prostě ixko se zoomem. Lze ho obdivovat, lze ho zatracovat, ale nevšimnout si ho, to asi nelze.