Nezařazené

Leica DG Vario-Elmar 100-400 mm/4,0-6,3 ASPH

Objektiv jsem už měl v ruce na tiskové prezentaci Panasonicu v prosinci a mohu potrdit, že je to mimořádně zajímavý kus. Byl to ovšem předprodejní vzorek a nebylo možno pořídit zkušební obrázky. Zde je tisková zpráva Panasonicu:

Objektiv jsem už měl v ruce na tiskové prezentaci Panasonicu v prosinci a mohu potrdit, že je to mimořádně zajímavý kus. Byl to ovšem předprodejní vzorek a nebylo možno pořídit zkušební obrázky. Zde je tisková zpráva Panasonicu:

Společnost Panasonic představila nový zoomový teleobjektiv LEICA DG VARIO-ELMAR 100-400 mm / f4,0-6,3 ASPH. / POWER O.I.S. (H-RS100400), tedy čerstvý přírůstek do řady výměnných objektivů LUMIX G. Nový teleobjektiv, určený pro fotoaparáty se systémem Micro 4/3, má mimořádně dlouhé ohnisko 100-400 mm, tedy 200-800 mm v přepočtu na plnoformátový nebo filmový fotoaparát. Na tyto optické vlastnosti je přitom nečekaně malý a lehký, jeho délka činí jen 171,5 mm a váží 985 g. Mimoto je objektiv vybaven odolnými prvky proti nepřízni počasí (proti vlhku a prachu), takže ho lze využít pro náročnější práci v terénu (např. pro fotografování zvířat ve volné přírodě). Díky lehké konstrukci a kompaktnímu provedení ho lze v kombinaci se všemi systémovými kompakty LUMIX snadno použít bez nutnosti stativové objímky*.

Kvalita objektivu zcela odpovídá vysokým standardům značky LEICA. Tvoří ho 20 optických členů ve 13 skupinách, mezi něž patří 2ED členy a jeden UED člen s nízkou, resp. extrémně nízkou disperzí, a dále jeden asférický ED člen. Díky optickým členům ED a UED je kresba dokonale ostrá a bohatá na detaily i kontrast uprostřed snímku i při jeho krajích. Zároveň zmíněné členy přispívají k eliminaci chromatické aberace, tedy barevných kontur na přechodech jasů a stínů. A asférický člen výrazně napomohl celkovému zmenšení objektivu, jehož rozměry skutečně nenaznačují efektivní ohnisko 800 mm (v přepočtu na plnoformát). Teleobjektiv si velmi dobře vede i v detailní fotografii, maximální poměr zobrazení odpovídá 1:2 u plnoformátového snímače.

Objektiv LEICA DG VARIO-ELMAR 100-400 mm je vybaven interním ostřícím mechanismem s vlastním servomotorem, což znamená rychlé a tiché ostření a bezproblémovou spolupráci s přesným ostřícím mechanismem moderních fotoaparátů značky Panasonic, založeným na porovnávání kontrastu. Výhody se projeví jak při fotografování, tak i při natáčení videozáznamů. Nový objektiv se tak velmi dobře hodí i pro natáčení v moderním ultravysokém rozlišení 4K, kde na přesném ostření nesmírně záleží – především na delších ohniskových vzdálenostech.

Optický stabilizátor POWER O.I.S. umožňuje fotografovat z ruky s podstatně delším expozičním časem než bez stabilizace, aniž by hrozilo rozostření kresby vlivem chvění fotoaparátu. I při extrémních ohniskových vzdálenostech se tak můžeme obejít bez stativu. Objektiv navíc spolupracuje i se stabilizačním systémem Dual I.S. na fotoaparátu Panasonic LUMIX DMC-GX8.

Clona má devět lamel a tudíž kruhový otvor, což znamená příjemnou kresbu v rozostřené oblasti při použití nízkých clonových čísel. Aktuální ohniskovou vzdálenost lze aretovat, aby nedošlo k zoomování vlastní vahou objektivu. O trvanlivost se stará mimo jiné kovový bajonet.

Ke stylovému dojmu, který k optické kvalitě objektivu LEICA DG VARIO-ELMAR 100-400 mm nepochybně patří, přispívá i elegantní kovové provedení.

*Stativou objímku se doporučuje použít jen v kombinaci s modelem DMC-GH4 s bateriovým gripem.

•Leica je ochrannou značkou společnosti Leica Microsystems IR GmbH.