Nezařazené

LED videolampa a Mikuláši

S Dílnou chodíme fotit Mikuláše pravidelně. Letos jsem se vyzbrojil stálou LED lampou Manfrotto, určenou především pro natáčení videa. Byl to světelný panel Manfrotto ML360HP MIDI PLUS LED 36. Má 36 LEDek o síle světla 420LUX na vzdálenost 1 m s barevnou teplotou 5600 Kelvin. V sobě má li-ion akumulátor a nabití vydrží půl druhé hodiny svícení. Dovede fungovat i jako blesk přes synchronizační kabel, pak je vyzařování čtyřnásobné. Přes adaptér lze světlo připevnit na stativ. Přední panel umožňuje vsunout barevný filtr – a jsme od specifikací v praxi, dodám ještě, že cena zařízení je 4 tisíce,je tedy podstatně levnější, než fleš.


Síla světla je regulovaná od nuly do 100%. Je tedy snadné nastavit v podstatě libovolnou intenzitu. Žádné modelovací světlo pochopitelně nepotřebuji, vidím, kam světelný kužel dopadá.

Vlevo nahoře je vidět, jak se zasouvá filtr. Na spodku a na boku je slot k zasunutí adaptéru – lze i spojit dva panely k sobě. Síla světla se reguluje otočným knoflíkem na boku panelu.

Už jsem LEDku zkoušel dříve při několika příležitostech, avšak v pátek to bylo poprvé vysloveně v noci. Fotil jsem Canonem 5D Mk II a světlo držel v ruce. Jeho světelný kužel je poměrně úzký a v tom vidím první výhodu – na této fotce bych měl při použití zejména vestavěného blesku (5D ho nemá) popředí nepoužitelně přepálené.


Totéž platí o tomto snímku, vlevo paní fotí holčičku mobilem a zůstává ve stínu.


Vzhledem k úzkému světelnému kuželu lze osvítit i poměrně vzdálenější motivy.


Navíc si myslím, že stálé světlo lidi méně znervózňuje než záblesky fleše. Lampu protlačím mez lidmi v davu a přesně vím, kam mi světlo dopadá.Myslím, že fotky vypadají přirozeněji, než kdybych je fotil bleskem.


Je zde ale ještě jedna výhoda oproti blesku. V takových situacích, jako je mikulášská merenda na ulici, je opravdu tma a je třeba použít často i velmi vysoké ISO. Pak nastávají problémy s bleskem, protože i velmi stažený blesk má pořád ještě velký světelný výkon a dochází k přepálení obrazu. Zato světelný panel se dá velmi široce regulovat a jeho světelný tok přizpůsobit citlivosti a okamžitým podmínkám.

Jednu nevýhodu ovšem tato technika přece má. Člověk by potřeboval ještě jednu ruku nebo pomocníka. Nemaje ani jedno, ani druhé, svítil jsem levou rukou a fotil jedinou, tedy pravou rukou. Množství rozhýbavých neostrých fotek bylo bohužel vyšší, než obvykle. Nicméně první pokus dopadl k mé spokojenosti a investice nelituji.