Nezařazené

Kulová hlava Acratech

Stativ to jistě, ale s jakou hlavou? Nejčastěji se používá kulová hlava. Vyjádřil jsem zde nejednou své pochybnosti… až jsme potkal Acratech, abych parafrázoval prastarou písničku. Skvělá věc, ten Acratech, má dva háčky, je pekelně drahý a není u nás k dostání. Ale za podívání stojí.

Stativ to jistě, ale s jakou hlavou? Nejčastěji se používá kulová hlava. Vyjádřil jsem zde nejednou své pochybnosti… až jsme potkal Acratech, abych parafrázoval prastarou písničku. Skvělá věc, ten Acratech, má dva háčky, je pekelně drahý a není u nás k dostání. Ale za podívání stojí.

Obecně jsem tu psal o stativech před čtyřmi roky a svůj názor jsem nezměnil. Stativ je nezbytná pomůcka na focení krajiny, architektury, ale mnohdy i sportu, kdy upevníme přístroj na volně pohyblivou hlavu a můžeme i dlouhou dobu fotit s těžkým teleobjektivem, aniž by nám ochrnula ruka. No a jsme u problému hlavy.

Používám trojcestnou hlavu Manfrotto, cena – výkon mi přijde ideální, není těžká, jen je třeba se naučit manipulovat s třemi ovládacími prvky. Na kulových hlavách mi vadí, že po uvolnění šroubu se mi aparát rozhodí ve všech třech směrech, to za prvé. No a za druhé, když použiju těžký přístroj, mnohdy je těžké, ne-li nemožné nastavit záběr přesně. Nastavíte, utáhnete… a ono se to o milimetr zhoupne.

No a teď k tomu Acratechu. To jsou zcela profesionální hlavy, kompletní nabídku máte na webu Acratech.net V Evrpě se prodává snad jen v Anglii, Holandsku a někde v Německu, ten model, který jsem měl v ruce, připutoval až z domoviny výrobce, tedy z Ameriky. Je to model Acratech GV2. Toto jsou jejich oficiální fotky:

 


Z těch nahoře je vidět, že koule leží v jakési kolébce a ta má dva šrouby. Jedním, tím s větší hlavou, se hlava utahuje, tím druhým se nastavuje tuhost. To vybrání slouží k tomu, abyste mohli hlavu použít trochu jako gimbal (viz https://www.digineff.cz/art/fotografick-praxe/jak-na-t-k-teleobjektiv-gimbal-head.html zde můj článek o gimbal head). To je právě specialita toho modelu GV2, že má tyto dvě funkčnosti, normální a gimbal. Hlavu lze nasadit na jakýkoli standardní stativ, ta se kterou jsem pracoval byla na Gitzo stativu. Hlava váží 450 g a unese 11.4 kg, na webu uvádějí, že v pohodě snese čtyřstovky/F4.0.

 


Na této ukázce jsou dobře vidět ovládací prvky, vlevo nahoře ten na utažení koule, vpravo na nastavení tuhosti. K dotažení je třeba neuvěřitelně nepatrného pohybu a tudíž síly. Koule je jakémsi svěráku a to pravé kolečko nastavuje odstup obou čelistí.

K upevnění samozřejmě potřebujete destičky. Na ukázce je destička na canonské 70-200/2.8, je to speciální pro ten typ vyrobená destička.

 


Upevňuje se imbusovým šroubem, takže je třeba mít těch destiček víc, na fotoaparát i na objektivy, pokud mají prstenec. Musíte koupit destičku na svůj konkrétní přístroj, například na Canon 7D pasuje číslo 2177 za 40 dolarů. Destička se ale hodí i pro jiné rychloupínací systémy, samozřejmě profi: Foba, Arca, Kirk, Wimberly a podobě. To dodává, kdybyste zatoužili třeba po WH-200 Gimbal Wimberley, tak můžete používat stejnou destičku.

No a předmětná GV2 stojí 370 dolarů. Musí vám to někdo přivézt, protože ochranářská opatření EU v podstatě znemožnil normální civilizované dovážení zboží pro osobní spotřebu z mimounijního světa.

Ten letmý dojem byl přesvědčivý, doslova úžasný. Je ovšem otázka, jak se bude hlava chovat při dlouhodobém používání. Měl jsem pocit, že čelisti systému jsou vyloženy nějakou umělou hmotou, a jakpak se ta hmota bude chovat. Na webu jsem našel článek Breta Edgeho
Autor píše, že je na své zařízení ras a že mu Acratech slouží už pět let a že to o něčem svědčí. Výslovně píše, že hlavě nevadí písek ani bláto, že své zařízení vláčí pop horách a nic se mu nestalo. Upozorňuje ale na dvě malé perka v mechanismu držáku destičky a že mohou za určitých okolností vypadnout. Chválí si servis Acratechu a píše, že se mu to za pět let stalo pětkrát a pokaždé mu perka poslali zadarmo.

Je na zvážení, zda se kvůli tomu stěhovat do Ameriky, tím spíš, že v dodatku článku autor píše, že došlo v poslední době k vylepšení a že perka už neskáčou.