Nezařazené

Konica Minolta Dynax 5D

Redakční komentář
Jednooké zrcadlovky s výměnnými objektivy se definitivně prosadily na trhu fotoaparátů pro náročné amatéry. Důvody jsou dva až tři až „en“.
1. navazují na klasické jednooké zrcadlovky , jsou kompatibilní sjejich optikou, takže majitel „klasiky“ snadno přejde na „digi“.
2. Mají větší rozměry snímače, tudíž jejich energetický zisk je větší a to se příznivě projevuje na kvalitě obrazu.
Ten další, „až“ důvod:
3. Dávají příjemný pocit „profi“ práce, oplývají funkcemi a vjejich hledáčku (hranol, nebo soustava zrcadel) je vidět jasný čistý obraz.
„En“ dalších důvodů si každý může doplnit podle sebe.
Nevýhodou jsou především její rozměry a váha. Není to žádný aparát do kapsy. Je skoro nemožné ho neustále vláčet ssebou.

Právbvě na tento poslední bod nyní výrobci útočí a to je základ nového modelu Konica Minolty. Co se technických specifikací týká, sotva najdeme nějaké zásadní odchylky od modelu 7D. To podstatné zní: Pětka váží 590 g a měří 130,5 x 92,5 x 66,5 mm (tělo), zatímco sedmička váží 800 g a měří 150 x 106 x 78 mm. Už v první zpráívě jsem napsal, že jsem zvědav na tuto pětku. Sedmička totiž má velký sex-appeal pro milovníky „staré dobré mechaniky“. Když ji držíte v ruce, máte pocit, že je to „něco pořádnýho“: ovládání pomocí kotoučků, design je mírně „retro“. Takže setěším, až „potěžkám lehký model“.

Tisková zpráva

Fotoaparát Dynax 5D zaručuje dokonalost digitálních fotografií použitím technologie Anti-Shake, vyvinutou společností Konica Minolta, která využívá exkluzivní mechanizmus pohybu snímače CCD pro kompenzaci otřesů, způsobujících rozmazání snímku. Technologie Anti-Shake poskytuje stabilitu tehdy, když ji nejvíce potřebujete pro ostré fotografie, tj. při pořizování snímků teleobjektivem v přirozeném světle, při nedostatečném osvětlení nebo při pořizování záběrů zblízka. Revoluční technologie Anti-Shake poskytuje nejen korekci otřesů, umožňující fotografovat s expozičními časy o 2 až 3 expoziční stupně delšími, ale také kompatibilitu se všemi systémovými objektivy Dynax.

Kromě špičkového výkonu nabízí fotoaparát Dynax 5D ideální, kompaktní design s vysoce kvalitní, stylovou a lehkou konstrukcí. Díky madlu s pryžovým potahem je fotoaparát příjemný na dotek a snadno se s ním manipuluje.

Fotoaparát Dynax 5D zajišťuje výjimečnou kvalitu snímků velkým snímačem CCD s 6,1 milionu efektivních pixelů, pokročilým obvodem Advanced LSI s vysokou hustotou integrace, zajišťujícím rychlé zpracování snímků, a technologií zpracování obrazu Konica Minolta CxProcess™ III, originální a vysoce ceněnou technologií, vykreslující ve snímcích jemné detaily a ohromující barvy.

Fotoaparát je vybaven velkým barevným zobrazovačem LCD (úhlopříčka 6,35 cm), který poskytuje lepší zobrazení zajišťující lepší snímky a který zjednodušuje orientaci v snadno použitelných nabídkách a nastaveních. Na zobrazovači LCD se zobrazuje detailní nastavení fotoaparátu a pořízené snímky, což ještě více usnadňuje práci s fotoaparátem.

Pro ještě větší pohodlí a jednoduchost použití je fotoaparát Dynax 5D vybaven sadou pěti automatických digitálních kreativních programů, které optimalizuji nastavení expozice a zpracování obrazu podle typu fotografované scény.

Fotoaparát Dynax 5D také nabízí rozsáhlou sadu snadno použitelných funkcí, které umožňují provést přesné úpravy všech nastavení fotoaparátu pro jakoukoli fotografickou situaci. Zatímco výkonné funkce uspokojí požadavky vyspělých fotoamatérů na náročné a kreativní techniky, nabízí fotoaparát v jádru jednoduchost použití a snadné ovládání na základní úrovni, která jej činí ideálním dokonce i pro naprosté začátečníky.

Charakteristické vlastnosti fotoaparátu

 • Technologie Anti-Shake integrovaná v těle fotoaparátu, umožňující použít všechny systémové objektivy Dynax*1 a zajišťující kvalitní ostré snímky
 • Jednoduché ovládání ve stylovém, kompaktním a lehkém těle
 • Snímač CCD s 6,1 megapixelu a originální technologie zpracování obrazu Konica Minolta CxProcess™ III vykreslí snímky v úžasných detailech
 • Snímky a data se zobrazují na velkém a přehledném zobrazovači LCD (6,35 cm)
 • Komplexní úprava a správa snímků pro kreativní práci
 • Snadné a intuitivní ovládání

Vlastnosti

Vestavěná technologie Anti-Shake pro všechny systémové objektivy Dynax*1

Fotoaparát Dynax 5D zdědil vestavěnou technologii Anti-Shake s mechanizmem posuvu snímače CCD po fotoaparátu Dynax 7D, který tuto revoluční technologii, umožňující používat s fotoaparátem všechny systémové objektivy Dynax, představil jako první digitální jednooká zrcadlovka na světě.

Tato technologie Anti-Shake byla asociací EISA zvolena jako „Evropská fotografická inovace roku 2004 až 2005“ (European Photo Innovation of the Year 2004 – 2005). Technologie Anti-Shake kompenzuje otřesy fotoaparátu a umožňuje fotografovat s expozičními časy o 2 až 3 expoziční stupně delšími*2.

Nyní je možné omezit rozmazání snímku, způsobené chvěním fotoaparátu, dokonce i při pořizování snímků při nedostatečném osvětlení nebo za soumraku, při fotografování teleobjektivem v přirozeném světle a při fotografování zblízka, aniž byste se museli spoléhat na vyšší citlivost (ISO) snímače CCD nebo pomoc blesku či stativu. Technologie Anti-Shake rychle reaguje na běžné, pomalé pohyby těla fotoaparátu i rychlejší chvění, vznikající obvykle při fotografování z ruky.

Funkci Anti-Shake lze zapnout nebo vypnout zvláštním tlačítkem na zadní stěně fotoaparátu. Je-li funkce aktivní, objeví se v hledáčku příslušný symbol.

Odolné, kompaktní tělo a vysoce kvalitní textury

Tělo fotoaparátu Dynax 5D je díky odolné a kvalitní konstrukci spolehlivější. Tělo je vyrobeno z odolného sklolaminátu a je proto přibližně o 22 % lehčí a menší než tělo fotoaparátu Dynax 7D. Funkční madlo s pryžovým potahem je vyvinuto na základě nových ergonomických výzkumů a ideálně padne do ruky.

Velký snímač CCD a vyspělá technologie zpracování obrazu

Arzenál originálních vyspělých technologií Konica Minolta ve fotoaparátu Dynax 5D zahrnuje pokročilý obvod LSI (obvody pro zpracování obrazu) a technologii CxProcess™ III. Obě technologie jsou vytvořeny tak, aby snímkům dávaly fantastický, přirozený vzhled.

Technologie zpracování obrazu CxProcess™ III, vyvinutá společností Konica Minolta, optimalizuje čtyři základní elementy obrazu:
1)ostrost pro plné využití vyspělých optických technologií, použitých v objektivu, poskytujících bohaté detaily a realitu bez úbytku kvality v rozostřených snímcích,
2)podání barev, aby byly barvy vykresleny přesně tak, jak je vnímá lidské oko, jako delikátní odstíny přirozené modré, červené a pleťových tónů,
3)reprodukci přechodů pro vykreslení jak světlých, tak tmavých přechodů stínů i světel, a
4)redukci šumu pro přirozené, působivé podání texturovaných snímků.

Velký (6,35 cm) a jasný zobrazovač LCD

Lepší zobrazení lepších snímků – fotoaparát Dynax 5D je vybaven velkým zobrazovačem LCD, na kterém se také zobrazují nabídky pro nastavení fotoaparátu. Pro větší pohodlí se obraz automaticky otočí při pootočení fotoaparátu při pořizování snímku na výšku a umožňuje nastavit velikost textu na zobrazovači.

Komplexní úprava a správa snímků pro kreativní práci

a) Digitální kreativní programy

Digitální kreativní programy nabízí pět režimů: Portrét, Sport, Krajina, Západ slunce a Noční pohled. Přepínačem expozičních režimů stačí jednoduše nastavit program, nejlépe odpovídající fotografované scéně, a fotoaparát automaticky zvolí optimální expozici, zaostřovací režim a program pro zpracování obrazu. Funkce urychluje a usnadňuje pořízení nádherných snímků bez nutnosti provádět komplikovaná nastavení.

b) Digitální efekty

Digitální efekty, další kreativní funkce zvyšující všestrannost fotoaparátu, umožňují zvolit jeden z deseti typů scén, upravit parametry podle potřeby a nastavení uložit. Po zvolení scény fotoaparát Dynax 5D automaticky nastaví patřičné zpracování a parametry kvality obrazu. Poté lze manuálně nastavit expozici a v pěti krocích přizpůsobit kontrast, ostrost a sytost a dodat snímku přesně požadovaný vzhled.

c) Nastavení teploty chromatičnosti:

Kromě automatického vyvážení bílé, přednastavených vyvážení bílé, vlastního nastavení vyvážení bílé a nastavení teploty chromatičnosti nabízí fotoaparát Dynax 5D více kreativní volnosti v podobě filtrových efektů CC (Color Compensation – Korekce barev) a nastavení teploty chromatičnosti v jemných krocích po 100 K. A rozsah G9 (Zelená) až M9 (Purpurová), který fotoaparát nabízí, umožňuje přesné úpravy vyvážení bílé při obtížném osvětlení.

d) Stupňování vyvážení bílé:

Tato funkce, nabízející novou úroveň komfortu a schopností, umožňuje pořídit snímek při různém nastavení teploty chromatičnosti se dvěmi možnostmi pro požadovaný rozsah teploty chromatičnosti. V závislosti na tomto rozsahu fotoaparát Dynax 5D zaznamená při jednom stisknutí tlačítka spouště závěrky postupně tři snímky, ze kterých můžete vybrat ten nejlepší.

e) Zone Matching:

Funkci fotoaparát zdědil po oceněném fotoaparátu Dynax 7D. Tóny zachycené v oblastech s vysokým a nízkým jasem rozšiřují dynamický rozsah snímače CCD a upravují korekční křivky, čímž zajišťují přesnou reprodukci přechodů a potlačení šumu na fotografiích pořízených při nedostatečném osvětlení. Například v režimu Vysoký jas (High Key) se budou při fotografování svatby pod přímým slunečním světlem věrně reprodukovat detaily bílých květin, šatů a vlečky nevěsty. A naopak lze v režimu Nízký jas (Low Key) zachytit bez šumu detaily textury černých šatů v tmavé místnosti.

Snadné a intuitivní používání fotoaparátu

a) Výkonný a rychlý systém automatického zaostřování

Výkonný systém automatického zaostřování fotoaparátu Dynax 5D nabízí výjimečnou přesnost v podobě devíti zaostřovacích oblastí (jeden zkřížený středový senzor a osm řádkových senzorů). Systém, který umožňuje používat Prediktivní řízení zaostřování a velmi rychlé Sledování objektu nezbytné pro přesné zaostření pohybujících se objektů – nepostradatelné výhody při fotografování akce a sportu.

b) Plynulé, pohotové fotografování

Fotoaparát DYNAX 5D umožňuje zachytit až 10 snímků rychlostí přibližně 3 snímky za sekundu (v režimu Large/Vysoká kvalita). Vysoká rychlost záznamu navíc umožňuje plynule navazující pořízení dalších snímků.

c) Praktické a jednoduché ovládací prvky

Fotoaparát Dynax 5D nabízí jednoduché a intuitivní rozmístění ovládacích prvků, na které si rychle zvyknou dokonce i nováčci začínající s digitálními jednookými zrcadlovkami. Pokročilé funkce nabízejí fotografům, kteří přecházejí od základních fotoaparátů, intuitivní ovládání – například přepínač expozičních režimů navíc disponuje pěti volbami pro digitální kreativní programy – a samostatný přepínač zajišťuje rychlé a jednoduché nastavení vyvážení bílé. Zkušenější fotografové mohou nastavit další parametry v elektronických nabídkách. Orientaci v nabídkách zjednodušuje tlačítko Function. V rámci dalšího zvýšení jednoduchosti použití jsou standardizovány postupy pro funkce a nabídky, při nichž jsou využívány běžné ovládací prvky, takže můžete intuitivně využívat nabídky, aniž byste museli nahlížet do návodu.

d) Špičkový hledáček

Jasný, čistý hledáček fotoaparátu Dynax 5D zobrazuje ve spodní části rámečku nezbytné fotografické informace a poskytuje fotografům vše, co potřebují vědět pro rychlou úpravu nastavení. Hledáček je vybaven matnicí Spherical Acute Matte pro přesné, jasné posouzení zaostření v kritických oblastech. A pro přizpůsobení menšímu designu fotoaparátu je hledáček vybaven nově vyvinutým dopředu skloněným optickým systémem a zrcadlovým hranolem. Technické údaje:

TYP FOTOAPARÁTU Digitální jednooká zrcadlovka s vestavěným bleskem a výměnnými objektivy OBJÍMKA OBJEKTIVU Bajonetová objímka Minolta typ A ZÁZNAM SNÍMKŮ Snímač obrazu Prokládaný snímač CCD pracující v primárních barvách (23,5 × 15,7 mm), pracující s prokládaným načítáním dat Počet pixelů Celkem: cca 6,3 milionu, efektivních: cca 6,1 milionu Citlivost Automatická a ekvivalentní ISO 100/200/400/800/1600/3200 Vyvážení bílé Automatické, Přednastavené (Denní světlo, Stín, Zatažená obloha, Žárovky, Zářivky, Blesk), Vlastní nastavení, Nastavení teploty chromatičnosti (2500 až 9900K s 19krokovou korekcí purpurové/zelené barvy) ZÁZNAM Paměťová média Paměťové karty CompactFlash Typ I a Typ II, Microdrive, SD Memory Card*, MultiMediaCard* * s doplňkovým adaptérem SD-CF1 Formáty souborů JPEG, RAW(kompatibilní s DCF 2.0, DPOF (podporováno tiskovými funkcemi ve verzi ve verzi 1.1), Exif 2.21) Počet zaznamenávaných pixelů L: 3008 × 2000, M: 2256 × 1496, S: 1504 × 1000 Záznamová kapacita(s 512MB paměťovou kartou CF ve formátech L/M/S) (L: 3008 × 2000 / M: 2256 × 1496 / S: 1504 × 1000)Standardní kvalita: 277/470/926, Vysoká kvalita: 163/282/584, Velmi vysoká kvalita: 82/145/314, RAW+JPEG: 39/44/48, RAW: 53 Barevné režimy Natural, Natural Plus, Portrét, Krajina, Západ slunce, Noční pohled, Noční portrét, Černobílý, Adobe RGB, Embedded Adobe RGB. S výjimkou režimů Adobe RGB a Embedded Adobe RGB používají všechny barevné režimy barevný prostor sRGB. Režimy kvality obrazu Standardní kvalita, Vysoká kvalita, Velmi vysoká kvalita, RAW, RAW+JPEG Kontrast/Sytost/Ostrost 5 kroků: -2, -1, 0, +1, +2 Redukce šumu Dostupná pro expoziční časy delší než 1 s Funkce mazání snímků Jeden snímek, označené snímky nebo všechny snímky ve složce/na paměťové kartě. V prohlížeči souborů lze smazat i složky. PROHLÍŽENÍ Zobrazovač LCD Barevný TFT, úhlopříčka 6,35 cm, celkem pixelů: 115 000 Režimy zobrazení Jeden snímek (Pouze snímek, Snímek a data), Histogram se zobrazením mezních hodnot osvětlení, Indexové (4, 9 nebo 16 snímků), Zvětšené prohlížení (až cca 5×), Prohlížeč souborů, Prezentace, manuální a automatické otočení SYSTÉM AUTOMATICKÉHO ZAOSTŘOVÁNÍ Typ Snímání za objektivem (TTL), systém detekce fáze Typ snímače Řádkové snímače CCD (9 oblastí, 8 řádkových snímačů a jeden středový zkřížený snímač) Rozsah citlivosti -1 až +18 EV (ISO 100) Hlavní funkce Široké pole automatického zaostřování, bodová oblast automatického zaostřování, a 9 lokálních oblastí automatického zaostřování s možností volby. AF-A/AF-S/AF-C/DMF. Prediktivní řízení zaostřování (pro pohybující se objekty v režimech AF-A a AF-C), zobrazení zaostřovacího bodu s automatickým sledováním objektu Přisvětlovací zdroj systému automatického zaostřování Vestavěný blesk. Rozsah: 1 až 5 m SYSTÉM AUTOMATICKÉ EXPOZICE Typ měření Přímé měření za objektivem (TTL); vícesegmentové měření, váhové měření se zdůrazněním středu, bodové měření Měřicí fotočlánek 14segmentový voštinově uspořádaný křemíkový fotočlánek Rozsah měření expozičních hodnot 1 až 20 EV (4 až 20 EV při bodovém měření),(při ISO 100 a objektivu se světelností f:1,4) Režimy expozice Automatický záznam/P (s přepínáním programů), A, S, M, a digitální kreativní programy Portrét, Sport, Krajina, Západ slunce a Noční portrét Korekce expozice ±2 expoziční stupně (EV) v krocích po 1/3 EV Aretace expozice Aktivuje se automaticky s aretací zaostření, lze aretovat manuálně stisknutím tlačítka AEL VESTAVĚNÝ BLESK Systém měření záblesků ADI / TTL měření s předzábleskem Korekce expozice s bleskem ±2 EV v krocích po 1/3 EV Směrné číslo 12 (v metrech při ISO 100) Doba nabíjení Cca 3 s Ovládání Manuální (aktivuje se zvednutím) Režimy činnosti blesku Vyrovnávací blesk, Redukce jevu „červených očí“ (předzábleskem), Pozdní synchronizace záblesku, (Bezdrátový/Dálkově ovládaný blesk, Synchronizace s krátkými expozičními časy: s externími blesky Program Flash 5600HS(D)/3600HS(D)), Synchronizace s dlouhými expozičními časy se aktivuje tlačítkem aretace expozice ZÁVĚRKA Typ Elektronicky řízená, plochá, s vertikálním pohybem štěrbiny Rozsah expozičních časů 1/4000-30 s, možnost trvalého otevření závěrky bulb Synchronizační čas blesku 1/160 s (s vypnutým systémem Anti-Shake), 1/125 s (se zapnutým systémem Anti-Shake) HLEDÁČEK Typ Pevný, se zrcadlovým hranolem, používaný v úrovni očí Matnice Spherical Acute Matte Zorné pole 95 % Zvětšení 0,83× s 50mm objektivem zaostřeným na nekonečno, při -1 D Vzdálenost výstupní pupily Cca 20 mm od hledáčku, 16 mm od rámečku hledáčku při nastavení dioptrické korekce -1 D Dioptrická korekce -2,5 až +1,0 D SNÍMÁNÍ Režimy snímání Jednotlivé snímky, Série snímků, Samospoušť (zpoždění 10 nebo 2 s), Stupňování expozice (jednotlivé snímky), Stupňování expozice v sérii snímků. Rychlost sériového snímání: 3 snímky za sekundu (cca), max. 5 snímků (RAW), max. 3 snímky (RAW+JPEG) Stupňování expozice V krocích po 0,3/ 0,7 EV, 3 snímky ANTI-SHAKE Systém Mechanizmus posuvu snímače CCD Indikace Stupnice v hledáčku Účinnost systému Anti-Shake Umožňuje prodloužení expozičního času o 2-3 expoziční stupně (v závislosti na použitém objektivu a podmínkách při fotografování) OSTATNÍ Další funkce Okamžitý náhled, Přizpůsobení, Zone Matching, Kontrola hloubky ostrosti Rozhraní pro počítač USB: Při připojení k počítači kompatibilnímu s USB 2.0 se data přenášejí plnou rychlostí 12Mb/s Výstup videosignálu PAL/NTSC (volí se na fotoaparátu) Provozní teplota 0 až 40 °C Řízení tiskového výstupu Exif Print, PRINT Image Matching III, PictBridge Napájení Lithium-ionový akumulátor NP-400 Životnost akumulátoru Počet zaznamenaných snímků: cca 550 (měření CIPA), cca 700 (měření Konica Minolta) Externí napájecí zdroj Stejnosměrné napětí 6 V (předepsaný síťový napáječ AC-11) Rozměry (š × v × h) Cca 130,5 × 92,5 × 66,5 mm Hmotnost (cca) 590 g** bez akumulátoru, paměťové karty a příslušenství, připevněného na těle fotoaparátu. Počet snímků, které lze zaznamenat v závislosti na nastavené kvalitě a velikosti snímku

Režim kvality snímku Rozměry snímku *2 Velikost souboru (cca) Počet snímků v jedné sérii Záznamová kapacita512MB CF karty RAW – 8,8 MB 5 53 RAW + JPEG L 11,5 MB 3 39 M 10,2 MB 3 44 S 9,3 MB 3 48 EX-FINE (JPEG) L 5,9 MB 3 82 M 3,3 MB 9 145 S 1,6 MB 314 314 FINE (JPEG) L 3,0 MB 10 163 M 1,7 MB 40 282 S 850 kB 584 584 STD (JPEG) L 1,8 MB 24 277 M 1,0 MB 470 470 S 540 kB 926 926

*1 V režimu AF-S při expozičním času nad 1/500 s, s použitím paměťové karty SanDisk ULTRA II 512MB CompactFlash. Velikost souborů a záznamová kapacita se mohou lišit v závislosti na fotografovaném objektu.

*2 L: 3008 × 2000, M: 2256 × 1496, S: 1504 × 1000

Systémové požadavky

Počítače kompatibilní s IBM PC / AT:

Windows Me, Windows 2000 Professional, Windows XP (Home/Professional), Windows 98* nebo Windows 98 Second Edition*

*

Pokud uživatelé pracují pod operačním systémem Windows 98 nebo Windows 98 Second Edition, musí instalovat programové vybavení ovladače, dodávané s fotoaparátem.

Počítače Apple Macintosh:

Mac OS 9.0 až 9.2.2, Mac OS X v.10.1.3 až 10.1.5, v.10.2.1 až 10.2.8, v.10.3 až 10.3.9, v10.4 až 10.4.1

DiMAGE Master Lite: Požadavky na systém

Počítače kompatibilní s IBM / PC Počítače Apple Macintosh

Procesor* Pentium II Processor nebo novější PowerPC G3 nebo novější

(doporučujeme Pentium III nebo novější) (doporučujeme PowerPC G4 nebo novější)

Operační systém Windows 98 nebo Windows 98 Second Edition, Mac OS X v.10.1.3 až 10.1.5

Windows ME, Windows 2000 Professional, v.10.2.1 až 10.2.8, v.10.3 až 10.3.9

Windows XP (Home / Professional) v.10.4 až 10.4.1

RAM 128 MB (doporučujeme 256 MB nebo více)

Místo na pevném disku 200 MB nebo více (100 MB nebo více pro instalaci)

Monitor S minimálním rozlišením 1024 × 768 (XGA) a schopností alespoň 16bitového zobrazení barev

* Nutné pro splnění požadavků, doporučených pro použití s daným operačním systémem.

DiMAGE Master (v.1.1)*: Požadavky na systém

Počítače kompatibilní s IBM / PC Počítače Apple Macintosh

Procesor* Pentium II nebo novější PowerPC G3 nebo novější

(doporučujeme Pentium III nebo novější) (doporučujeme PowerPC G4 nebo novější)

Operační systém: Windows 2000 Professional, Mac OS X v.10.1.3 až 10.1.5

Windows XP (Home/Professional) v.10.2.1 až 10.2.8, v.10.3 až 10.3.9,

v.10.4 až 10.4.1

RAM 128 MB (doporučujeme 256 MB nebo více)

Místo na pevném disku 200 MB nebo více (100 MB nebo více pro instalaci)

Monitor S minimálním rozlišením 1024 × 768 (XGA) a schopností alespoň 16bitového zobrazení barev

* Nutné pro splnění požadavků, doporučených pro použití s daným operačním systémem.

* Pro zpracování obrazových dat ve formátu RAW, pořízených fotoaparátem DYNAX 5D potřebujete DiMAGE Master v.1.1 (aktualizace by měla být dostupná ke stažení koncem srpna 2005).

Technické údaje a dostupné příslušenství vychází ze stavu známého v době vydání prospektu. Veškeré změny vyhrazeny. Nejnovější informace naleznete na Internetových stránkách http://5d.konicaminolta.com

Redakční komentář
Jednooké zrcadlovky s výměnnými objektivy se definitivně prosadily na trhu fotoaparátů pro náročné amatéry. Důvody jsou dva až tři až „en“.
1. navazují na klasické jednooké zrcadlovky , jsou kompatibilní sjejich optikou, takže majitel „klasiky“ snadno přejde na „digi“.
2. Mají větší rozměry snímače, tudíž jejich energetický zisk je větší a to se příznivě projevuje na kvalitě obrazu.
Ten další, „až“ důvod:
3. Dávají příjemný pocit „profi“ práce, oplývají funkcemi a vjejich hledáčku (hranol, nebo soustava zrcadel) je vidět jasný čistý obraz.
„En“ dalších důvodů si každý může doplnit podle sebe.
Nevýhodou jsou především její rozměry a váha. Není to žádný aparát do kapsy. Je skoro nemožné ho neustále vláčet ssebou.

Právbvě na tento poslední bod nyní výrobci útočí a to je základ nového modelu Konica Minolty. Co se technických specifikací týká, sotva najdeme nějaké zásadní odchylky od modelu 7D. To podstatné zní: Pětka váží 590 g a měří 130,5 x 92,5 x 66,5 mm (tělo), zatímco sedmička váží 800 g a měří 150 x 106 x 78 mm. Už v první zpráívě jsem napsal, že jsem zvědav na tuto pětku. Sedmička totiž má velký sex-appeal pro milovníky „staré dobré mechaniky“. Když ji držíte v ruce, máte pocit, že je to „něco pořádnýho“: ovládání pomocí kotoučků, design je mírně „retro“. Takže setěším, až „potěžkám lehký model“.

Tisková zpráva

Fotoaparát Dynax 5D zaručuje dokonalost digitálních fotografií použitím technologie Anti-Shake, vyvinutou společností Konica Minolta, která využívá exkluzivní mechanizmus pohybu snímače CCD pro kompenzaci otřesů, způsobujících rozmazání snímku. Technologie Anti-Shake poskytuje stabilitu tehdy, když ji nejvíce potřebujete pro ostré fotografie, tj. při pořizování snímků teleobjektivem v přirozeném světle, při nedostatečném osvětlení nebo při pořizování záběrů zblízka. Revoluční technologie Anti-Shake poskytuje nejen korekci otřesů, umožňující fotografovat s expozičními časy o 2 až 3 expoziční stupně delšími, ale také kompatibilitu se všemi systémovými objektivy Dynax.

Kromě špičkového výkonu nabízí fotoaparát Dynax 5D ideální, kompaktní design s vysoce kvalitní, stylovou a lehkou konstrukcí. Díky madlu s pryžovým potahem je fotoaparát příjemný na dotek a snadno se s ním manipuluje.

Fotoaparát Dynax 5D zajišťuje výjimečnou kvalitu snímků velkým snímačem CCD s 6,1 milionu efektivních pixelů, pokročilým obvodem Advanced LSI s vysokou hustotou integrace, zajišťujícím rychlé zpracování snímků, a technologií zpracování obrazu Konica Minolta CxProcess™ III, originální a vysoce ceněnou technologií, vykreslující ve snímcích jemné detaily a ohromující barvy.

Fotoaparát je vybaven velkým barevným zobrazovačem LCD (úhlopříčka 6,35 cm), který poskytuje lepší zobrazení zajišťující lepší snímky a který zjednodušuje orientaci v snadno použitelných nabídkách a nastaveních. Na zobrazovači LCD se zobrazuje detailní nastavení fotoaparátu a pořízené snímky, což ještě více usnadňuje práci s fotoaparátem.

Pro ještě větší pohodlí a jednoduchost použití je fotoaparát Dynax 5D vybaven sadou pěti automatických digitálních kreativních programů, které optimalizuji nastavení expozice a zpracování obrazu podle typu fotografované scény.

Fotoaparát Dynax 5D také nabízí rozsáhlou sadu snadno použitelných funkcí, které umožňují provést přesné úpravy všech nastavení fotoaparátu pro jakoukoli fotografickou situaci. Zatímco výkonné funkce uspokojí požadavky vyspělých fotoamatérů na náročné a kreativní techniky, nabízí fotoaparát v jádru jednoduchost použití a snadné ovládání na základní úrovni, která jej činí ideálním dokonce i pro naprosté začátečníky.

Charakteristické vlastnosti fotoaparátu

 • Technologie Anti-Shake integrovaná v těle fotoaparátu, umožňující použít všechny systémové objektivy Dynax*1 a zajišťující kvalitní ostré snímky
 • Jednoduché ovládání ve stylovém, kompaktním a lehkém těle
 • Snímač CCD s 6,1 megapixelu a originální technologie zpracování obrazu Konica Minolta CxProcess™ III vykreslí snímky v úžasných detailech
 • Snímky a data se zobrazují na velkém a přehledném zobrazovači LCD (6,35 cm)
 • Komplexní úprava a správa snímků pro kreativní práci
 • Snadné a intuitivní ovládání

Vlastnosti

Vestavěná technologie Anti-Shake pro všechny systémové objektivy Dynax*1

Fotoaparát Dynax 5D zdědil vestavěnou technologii Anti-Shake s mechanizmem posuvu snímače CCD po fotoaparátu Dynax 7D, který tuto revoluční technologii, umožňující používat s fotoaparátem všechny systémové objektivy Dynax, představil jako první digitální jednooká zrcadlovka na světě.

Tato technologie Anti-Shake byla asociací EISA zvolena jako „Evropská fotografická inovace roku 2004 až 2005“ (European Photo Innovation of the Year 2004 – 2005). Technologie Anti-Shake kompenzuje otřesy fotoaparátu a umožňuje fotografovat s expozičními časy o 2 až 3 expoziční stupně delšími*2.

Nyní je možné omezit rozmazání snímku, způsobené chvěním fotoaparátu, dokonce i při pořizování snímků při nedostatečném osvětlení nebo za soumraku, při fotografování teleobjektivem v přirozeném světle a při fotografování zblízka, aniž byste se museli spoléhat na vyšší citlivost (ISO) snímače CCD nebo pomoc blesku či stativu. Technologie Anti-Shake rychle reaguje na běžné, pomalé pohyby těla fotoaparátu i rychlejší chvění, vznikající obvykle při fotografování z ruky.

Funkci Anti-Shake lze zapnout nebo vypnout zvláštním tlačítkem na zadní stěně fotoaparátu. Je-li funkce aktivní, objeví se v hledáčku příslušný symbol.

Odolné, kompaktní tělo a vysoce kvalitní textury

Tělo fotoaparátu Dynax 5D je díky odolné a kvalitní konstrukci spolehlivější. Tělo je vyrobeno z odolného sklolaminátu a je proto přibližně o 22 % lehčí a menší než tělo fotoaparátu Dynax 7D. Funkční madlo s pryžovým potahem je vyvinuto na základě nových ergonomických výzkumů a ideálně padne do ruky.

Velký snímač CCD a vyspělá technologie zpracování obrazu

Arzenál originálních vyspělých technologií Konica Minolta ve fotoaparátu Dynax 5D zahrnuje pokročilý obvod LSI (obvody pro zpracování obrazu) a technologii CxProcess™ III. Obě technologie jsou vytvořeny tak, aby snímkům dávaly fantastický, přirozený vzhled.

Technologie zpracování obrazu CxProcess™ III, vyvinutá společností Konica Minolta, optimalizuje čtyři základní elementy obrazu:
1)ostrost pro plné využití vyspělých optických technologií, použitých v objektivu, poskytujících bohaté detaily a realitu bez úbytku kvality v rozostřených snímcích,
2)podání barev, aby byly barvy vykresleny přesně tak, jak je vnímá lidské oko, jako delikátní odstíny přirozené modré, červené a pleťových tónů,
3)reprodukci přechodů pro vykreslení jak světlých, tak tmavých přechodů stínů i světel, a
4)redukci šumu pro přirozené, působivé podání texturovaných snímků.

Velký (6,35 cm) a jasný zobrazovač LCD

Lepší zobrazení lepších snímků – fotoaparát Dynax 5D je vybaven velkým zobrazovačem LCD, na kterém se také zobrazují nabídky pro nastavení fotoaparátu. Pro větší pohodlí se obraz automaticky otočí při pootočení fotoaparátu při pořizování snímku na výšku a umožňuje nastavit velikost textu na zobrazovači.

Komplexní úprava a správa snímků pro kreativní práci

a) Digitální kreativní programy

Digitální kreativní programy nabízí pět režimů: Portrét, Sport, Krajina, Západ slunce a Noční pohled. Přepínačem expozičních režimů stačí jednoduše nastavit program, nejlépe odpovídající fotografované scéně, a fotoaparát automaticky zvolí optimální expozici, zaostřovací režim a program pro zpracování obrazu. Funkce urychluje a usnadňuje pořízení nádherných snímků bez nutnosti provádět komplikovaná nastavení.

b) Digitální efekty

Digitální efekty, další kreativní funkce zvyšující všestrannost fotoaparátu, umožňují zvolit jeden z deseti typů scén, upravit parametry podle potřeby a nastavení uložit. Po zvolení scény fotoaparát Dynax 5D automaticky nastaví patřičné zpracování a parametry kvality obrazu. Poté lze manuálně nastavit expozici a v pěti krocích přizpůsobit kontrast, ostrost a sytost a dodat snímku přesně požadovaný vzhled.

c) Nastavení teploty chromatičnosti:

Kromě automatického vyvážení bílé, přednastavených vyvážení bílé, vlastního nastavení vyvážení bílé a nastavení teploty chromatičnosti nabízí fotoaparát Dynax 5D více kreativní volnosti v podobě filtrových efektů CC (Color Compensation – Korekce barev) a nastavení teploty chromatičnosti v jemných krocích po 100 K. A rozsah G9 (Zelená) až M9 (Purpurová), který fotoaparát nabízí, umožňuje přesné úpravy vyvážení bílé při obtížném osvětlení.

d) Stupňování vyvážení bílé:

Tato funkce, nabízející novou úroveň komfortu a schopností, umožňuje pořídit snímek při různém nastavení teploty chromatičnosti se dvěmi možnostmi pro požadovaný rozsah teploty chromatičnosti. V závislosti na tomto rozsahu fotoaparát Dynax 5D zaznamená při jednom stisknutí tlačítka spouště závěrky postupně tři snímky, ze kterých můžete vybrat ten nejlepší.

e) Zone Matching:

Funkci fotoaparát zdědil po oceněném fotoaparátu Dynax 7D. Tóny zachycené v oblastech s vysokým a nízkým jasem rozšiřují dynamický rozsah snímače CCD a upravují korekční křivky, čímž zajišťují přesnou reprodukci přechodů a potlačení šumu na fotografiích pořízených při nedostatečném osvětlení. Například v režimu Vysoký jas (High Key) se budou při fotografování svatby pod přímým slunečním světlem věrně reprodukovat detaily bílých květin, šatů a vlečky nevěsty. A naopak lze v režimu Nízký jas (Low Key) zachytit bez šumu detaily textury černých šatů v tmavé místnosti.

Snadné a intuitivní používání fotoaparátu

a) Výkonný a rychlý systém automatického zaostřování

Výkonný systém automatického zaostřování fotoaparátu Dynax 5D nabízí výjimečnou přesnost v podobě devíti zaostřovacích oblastí (jeden zkřížený středový senzor a osm řádkových senzorů). Systém, který umožňuje používat Prediktivní řízení zaostřování a velmi rychlé Sledování objektu nezbytné pro přesné zaostření pohybujících se objektů – nepostradatelné výhody při fotografování akce a sportu.

b) Plynulé, pohotové fotografování

Fotoaparát DYNAX 5D umožňuje zachytit až 10 snímků rychlostí přibližně 3 snímky za sekundu (v režimu Large/Vysoká kvalita). Vysoká rychlost záznamu navíc umožňuje plynule navazující pořízení dalších snímků.

c) Praktické a jednoduché ovládací prvky

Fotoaparát Dynax 5D nabízí jednoduché a intuitivní rozmístění ovládacích prvků, na které si rychle zvyknou dokonce i nováčci začínající s digitálními jednookými zrcadlovkami. Pokročilé funkce nabízejí fotografům, kteří přecházejí od základních fotoaparátů, intuitivní ovládání – například přepínač expozičních režimů navíc disponuje pěti volbami pro digitální kreativní programy – a samostatný přepínač zajišťuje rychlé a jednoduché nastavení vyvážení bílé. Zkušenější fotografové mohou nastavit další parametry v elektronických nabídkách. Orientaci v nabídkách zjednodušuje tlačítko Function. V rámci dalšího zvýšení jednoduchosti použití jsou standardizovány postupy pro funkce a nabídky, při nichž jsou využívány běžné ovládací prvky, takže můžete intuitivně využívat nabídky, aniž byste museli nahlížet do návodu.

d) Špičkový hledáček

Jasný, čistý hledáček fotoaparátu Dynax 5D zobrazuje ve spodní části rámečku nezbytné fotografické informace a poskytuje fotografům vše, co potřebují vědět pro rychlou úpravu nastavení. Hledáček je vybaven matnicí Spherical Acute Matte pro přesné, jasné posouzení zaostření v kritických oblastech. A pro přizpůsobení menšímu designu fotoaparátu je hledáček vybaven nově vyvinutým dopředu skloněným optickým systémem a zrcadlovým hranolem. Technické údaje:

TYP FOTOAPARÁTU Digitální jednooká zrcadlovka s vestavěným bleskem a výměnnými objektivy OBJÍMKA OBJEKTIVU Bajonetová objímka Minolta typ A ZÁZNAM SNÍMKŮ Snímač obrazu Prokládaný snímač CCD pracující v primárních barvách (23,5 × 15,7 mm), pracující s prokládaným načítáním dat Počet pixelů Celkem: cca 6,3 milionu, efektivních: cca 6,1 milionu Citlivost Automatická a ekvivalentní ISO 100/200/400/800/1600/3200 Vyvážení bílé Automatické, Přednastavené (Denní světlo, Stín, Zatažená obloha, Žárovky, Zářivky, Blesk), Vlastní nastavení, Nastavení teploty chromatičnosti (2500 až 9900K s 19krokovou korekcí purpurové/zelené barvy) ZÁZNAM Paměťová média Paměťové karty CompactFlash Typ I a Typ II, Microdrive, SD Memory Card*, MultiMediaCard* * s doplňkovým adaptérem SD-CF1 Formáty souborů JPEG, RAW(kompatibilní s DCF 2.0, DPOF (podporováno tiskovými funkcemi ve verzi ve verzi 1.1), Exif 2.21) Počet zaznamenávaných pixelů L: 3008 × 2000, M: 2256 × 1496, S: 1504 × 1000 Záznamová kapacita(s 512MB paměťovou kartou CF ve formátech L/M/S) (L: 3008 × 2000 / M: 2256 × 1496 / S: 1504 × 1000)Standardní kvalita: 277/470/926, Vysoká kvalita: 163/282/584, Velmi vysoká kvalita: 82/145/314, RAW+JPEG: 39/44/48, RAW: 53 Barevné režimy Natural, Natural Plus, Portrét, Krajina, Západ slunce, Noční pohled, Noční portrét, Černobílý, Adobe RGB, Embedded Adobe RGB. S výjimkou režimů Adobe RGB a Embedded Adobe RGB používají všechny barevné režimy barevný prostor sRGB. Režimy kvality obrazu Standardní kvalita, Vysoká kvalita, Velmi vysoká kvalita, RAW, RAW+JPEG Kontrast/Sytost/Ostrost 5 kroků: -2, -1, 0, +1, +2 Redukce šumu Dostupná pro expoziční časy delší než 1 s Funkce mazání snímků Jeden snímek, označené snímky nebo všechny snímky ve složce/na paměťové kartě. V prohlížeči souborů lze smazat i složky. PROHLÍŽENÍ Zobrazovač LCD Barevný TFT, úhlopříčka 6,35 cm, celkem pixelů: 115 000 Režimy zobrazení Jeden snímek (Pouze snímek, Snímek a data), Histogram se zobrazením mezních hodnot osvětlení, Indexové (4, 9 nebo 16 snímků), Zvětšené prohlížení (až cca 5×), Prohlížeč souborů, Prezentace, manuální a automatické otočení SYSTÉM AUTOMATICKÉHO ZAOSTŘOVÁNÍ Typ Snímání za objektivem (TTL), systém detekce fáze Typ snímače Řádkové snímače CCD (9 oblastí, 8 řádkových snímačů a jeden středový zkřížený snímač) Rozsah citlivosti -1 až +18 EV (ISO 100) Hlavní funkce Široké pole automatického zaostřování, bodová oblast automatického zaostřování, a 9 lokálních oblastí automatického zaostřování s možností volby. AF-A/AF-S/AF-C/DMF. Prediktivní řízení zaostřování (pro pohybující se objekty v režimech AF-A a AF-C), zobrazení zaostřovacího bodu s automatickým sledováním objektu Přisvětlovací zdroj systému automatického zaostřování Vestavěný blesk. Rozsah: 1 až 5 m SYSTÉM AUTOMATICKÉ EXPOZICE Typ měření Přímé měření za objektivem (TTL); vícesegmentové měření, váhové měření se zdůrazněním středu, bodové měření Měřicí fotočlánek 14segmentový voštinově uspořádaný křemíkový fotočlánek Rozsah měření expozičních hodnot 1 až 20 EV (4 až 20 EV při bodovém měření),(při ISO 100 a objektivu se světelností f:1,4) Režimy expozice Automatický záznam/P (s přepínáním programů), A, S, M, a digitální kreativní programy Portrét, Sport, Krajina, Západ slunce a Noční portrét Korekce expozice ±2 expoziční stupně (EV) v krocích po 1/3 EV Aretace expozice Aktivuje se automaticky s aretací zaostření, lze aretovat manuálně stisknutím tlačítka AEL VESTAVĚNÝ BLESK Systém měření záblesků ADI / TTL měření s předzábleskem Korekce expozice s bleskem ±2 EV v krocích po 1/3 EV Směrné číslo 12 (v metrech při ISO 100) Doba nabíjení Cca 3 s Ovládání Manuální (aktivuje se zvednutím) Režimy činnosti blesku Vyrovnávací blesk, Redukce jevu „červených očí“ (předzábleskem), Pozdní synchronizace záblesku, (Bezdrátový/Dálkově ovládaný blesk, Synchronizace s krátkými expozičními časy: s externími blesky Program Flash 5600HS(D)/3600HS(D)), Synchronizace s dlouhými expozičními časy se aktivuje tlačítkem aretace expozice ZÁVĚRKA Typ Elektronicky řízená, plochá, s vertikálním pohybem štěrbiny Rozsah expozičních časů 1/4000-30 s, možnost trvalého otevření závěrky bulb Synchronizační čas blesku 1/160 s (s vypnutým systémem Anti-Shake), 1/125 s (se zapnutým systémem Anti-Shake) HLEDÁČEK Typ Pevný, se zrcadlovým hranolem, používaný v úrovni očí Matnice Spherical Acute Matte Zorné pole 95 % Zvětšení 0,83× s 50mm objektivem zaostřeným na nekonečno, při -1 D Vzdálenost výstupní pupily Cca 20 mm od hledáčku, 16 mm od rámečku hledáčku při nastavení dioptrické korekce -1 D Dioptrická korekce -2,5 až +1,0 D SNÍMÁNÍ Režimy snímání Jednotlivé snímky, Série snímků, Samospoušť (zpoždění 10 nebo 2 s), Stupňování expozice (jednotlivé snímky), Stupňování expozice v sérii snímků. Rychlost sériového snímání: 3 snímky za sekundu (cca), max. 5 snímků (RAW), max. 3 snímky (RAW+JPEG) Stupňování expozice V krocích po 0,3/ 0,7 EV, 3 snímky ANTI-SHAKE Systém Mechanizmus posuvu snímače CCD Indikace Stupnice v hledáčku Účinnost systému Anti-Shake Umožňuje prodloužení expozičního času o 2-3 expoziční stupně (v závislosti na použitém objektivu a podmínkách při fotografování) OSTATNÍ Další funkce Okamžitý náhled, Přizpůsobení, Zone Matching, Kontrola hloubky ostrosti Rozhraní pro počítač USB: Při připojení k počítači kompatibilnímu s USB 2.0 se data přenášejí plnou rychlostí 12Mb/s Výstup videosignálu PAL/NTSC (volí se na fotoaparátu) Provozní teplota 0 až 40 °C Řízení tiskového výstupu Exif Print, PRINT Image Matching III, PictBridge Napájení Lithium-ionový akumulátor NP-400 Životnost akumulátoru Počet zaznamenaných snímků: cca 550 (měření CIPA), cca 700 (měření Konica Minolta) Externí napájecí zdroj Stejnosměrné napětí 6 V (předepsaný síťový napáječ AC-11) Rozměry (š × v × h) Cca 130,5 × 92,5 × 66,5 mm Hmotnost (cca) 590 g** bez akumulátoru, paměťové karty a příslušenství, připevněného na těle fotoaparátu. Počet snímků, které lze zaznamenat v závislosti na nastavené kvalitě a velikosti snímku

Režim kvality snímku Rozměry snímku *2 Velikost souboru (cca) Počet snímků v jedné sérii Záznamová kapacita512MB CF karty RAW – 8,8 MB 5 53 RAW + JPEG L 11,5 MB 3 39 M 10,2 MB 3 44 S 9,3 MB 3 48 EX-FINE (JPEG) L 5,9 MB 3 82 M 3,3 MB 9 145 S 1,6 MB 314 314 FINE (JPEG) L 3,0 MB 10 163 M 1,7 MB 40 282 S 850 kB 584 584 STD (JPEG) L 1,8 MB 24 277 M 1,0 MB 470 470 S 540 kB 926 926

*1 V režimu AF-S při expozičním času nad 1/500 s, s použitím paměťové karty SanDisk ULTRA II 512MB CompactFlash. Velikost souborů a záznamová kapacita se mohou lišit v závislosti na fotografovaném objektu.

*2 L: 3008 × 2000, M: 2256 × 1496, S: 1504 × 1000

Systémové požadavky

Počítače kompatibilní s IBM PC / AT:

Windows Me, Windows 2000 Professional, Windows XP (Home/Professional), Windows 98* nebo Windows 98 Second Edition*

*

Pokud uživatelé pracují pod operačním systémem Windows 98 nebo Windows 98 Second Edition, musí instalovat programové vybavení ovladače, dodávané s fotoaparátem.

Počítače Apple Macintosh:

Mac OS 9.0 až 9.2.2, Mac OS X v.10.1.3 až 10.1.5, v.10.2.1 až 10.2.8, v.10.3 až 10.3.9, v10.4 až 10.4.1

DiMAGE Master Lite: Požadavky na systém

Počítače kompatibilní s IBM / PC Počítače Apple Macintosh

Procesor* Pentium II Processor nebo novější PowerPC G3 nebo novější

(doporučujeme Pentium III nebo novější) (doporučujeme PowerPC G4 nebo novější)

Operační systém Windows 98 nebo Windows 98 Second Edition, Mac OS X v.10.1.3 až 10.1.5

Windows ME, Windows 2000 Professional, v.10.2.1 až 10.2.8, v.10.3 až 10.3.9

Windows XP (Home / Professional) v.10.4 až 10.4.1

RAM 128 MB (doporučujeme 256 MB nebo více)

Místo na pevném disku 200 MB nebo více (100 MB nebo více pro instalaci)

Monitor S minimálním rozlišením 1024 × 768 (XGA) a schopností alespoň 16bitového zobrazení barev

* Nutné pro splnění požadavků, doporučených pro použití s daným operačním systémem.

DiMAGE Master (v.1.1)*: Požadavky na systém

Počítače kompatibilní s IBM / PC Počítače Apple Macintosh

Procesor* Pentium II nebo novější PowerPC G3 nebo novější

(doporučujeme Pentium III nebo novější) (doporučujeme PowerPC G4 nebo novější)

Operační systém: Windows 2000 Professional, Mac OS X v.10.1.3 až 10.1.5

Windows XP (Home/Professional) v.10.2.1 až 10.2.8, v.10.3 až 10.3.9,

v.10.4 až 10.4.1

RAM 128 MB (doporučujeme 256 MB nebo více)

Místo na pevném disku 200 MB nebo více (100 MB nebo více pro instalaci)

Monitor S minimálním rozlišením 1024 × 768 (XGA) a schopností alespoň 16bitového zobrazení barev

* Nutné pro splnění požadavků, doporučených pro použití s daným operačním systémem.

* Pro zpracování obrazových dat ve formátu RAW, pořízených fotoaparátem DYNAX 5D potřebujete DiMAGE Master v.1.1 (aktualizace by měla být dostupná ke stažení koncem srpna 2005).

Technické údaje a dostupné příslušenství vychází ze stavu známého v době vydání prospektu. Veškeré změny vyhrazeny. Nejnovější informace naleznete na Internetových stránkách http://5d.konicaminolta.com