Nezařazené

Konica Minolta DiMAGE X1

Přinášíme tiskovou zprávu KM o novince letošního léta, přírůstku řady X (periskopový objektiv, ploché tělo typu „cigártaška“. Doplněno redakční poznámkou.

Redakční poznámka
Konica Minolta nepoužila periskopový systém jako první, nicméně v řadě X ho prosadila a nyní ho nacházíme v produkci i jiných výrobců. Dá se čekat, že bude i v mobilních telefonech, až se fotografie v fotomobilech vylíže z dětských nemocí. O technických podrobnostech se dočtete v tiskové informaci.
Zatím můžeme posoudit jen estetický doje, jaký tento přístroj budí, po první „v ruce“ zkušenosti. Tři barevné verze a hlavně pečlivé dílenské zpracování budí důvěru. Ikska byla vždycky kovová, tentokrát je to kov ve vysokém lesku a také kovové ovládací prvky jsou velmi elegantní a přesně reagují na dotyky prstů.
Optický stabilizátor je zcela nové koncepce a je dlužno se u něho zastavit. Vlevo vidíte schéma z ofocené powerpointové prezentace přes videozáznam, takže obrazová kvalita nic moc. Pohybuje se celý blok optika+snímač, a to jak podél svislé, tak podél vodorovné osy, tedy ve 3D. Něco takového tady nebylo! Objektiv se natáčí zleva doprava a zpátky, ale také se sklápí dopředu a dozadu. Doposud se systémy AntiShake pohybovaly napříč optické osy, ať šlo o pohyblivou čočku v optické soustavě anebo celý CCD (řešení Konica Minolta). Budeme velmi zvědavi na výsledek – výrobce slibuje 1/6 sec z ruky, čili osminásobné prodloužení „udržitelného“ času! Pokud se v praxi potvrdí toto tvrzení. bude X1 skutečnou bombou této sezóny.
Redakce NF


TISKOVÁ INFORMACE

První kompaktní digitální fotoaparát řady X s 8 megapixelovým snímačem CCD a funkcí Anti-Shake v luxusním provedením

Praha, červenec 2005 – Společnost Konica Minolta vyvinula nový digitální fotoaparát nejvyšší úrovně a představuje DiMAGE X1.

DiMAGE X1 je fotoaparátem skutečně výrazné výkonnosti. Využívá snímač CCD typu 1/1,8 palce s 8 megapixely – nejvyšším rozlišením, které je nyní dostupné u kompaktních digitálních fotoaparátů. DiMAGE X1 má zabudovaný nově vyvinutý optický systém, který umožňuje plně využít toto úžasné rozlišení, a také CxProcess™ III, špičkovou technologii pro zpracování obrazu, vyvinutou společností Konica Minolta, vykreslující snímky tak přirozeně, jak je vidíte vlastníma očima.

Ve fotoaparátu DiMAGE X1 je poprvé v modelové řadě X použit systém Anti-Shake, který pomáhá omezovat projevy otřesů a chvění fotoaparátu a zaručuje čisté, nerozmazané snímky scén, které by jinak bylo obtížné exponovat z ruky, např. v místnostech nebo při nedostatečném osvětlení. Na rozdíl od modelových řad A a Z se fotoaparát DiMAGE X1 může pochlubit nově vyvinutým systémem Anti-Shake, který doplňuje optiku s lomenou optickou dráhou a umožňuje další miniaturizaci těla přístroje. Nový systém Anti-Shake zajišťuje bezkonkurenční stabilizaci obrazu a pomáhá korigovat otřesy fotoaparátu v rozsahu odpovídajícím 3 expozičním stupňům (EV). Uplatňuje se při fotografování při nedostatečném osvětlení a expozičních časech kolem 1/6 sekundy v nastavení na širokoúhlý objektiv.

Fotoaparát DiMAGE X1 je vybaven nově vyvinutým „nevysouvajícím se“ objektivem s trojnásobným optickým zoomem s rozsahem ohniskových vzdáleností 7,7 až 23,1 mm (odpovídá 37 až 111 mm pro 35 mm formát) a světelností f:3,5 až f:3,8, který podporuje vysoké rozlišení snímače a umožňuje zachovat co nejútlejší tělo. Tento výjimečný optický systém umožňuje fotoaparátem DiMAGE X1 fotografovat záběry zblízka ve dvou režimech: Režim Auto Macro*1, v kterém pořizujete makrozáběry bez nutnosti přepínat režim snímání, a režim Super Macro, v kterém lze zachytit vzrušující makrosnímky ze vzdálenosti pouhých 5 cm.

Na zadní straně fotoaparátu DiMAGE X1 je umístěn velký zobrazovač LCD s úhlopříčkou 6,35 cm, vybavený funkcí podsvětlení Bright LCD, která umožňuje podle potřeby nastavit jas zobrazení stisknutím jediného tlačítka. Zobrazovač LCD je také vybaven ochranným akrylátovým krytem, který usnadňuje čistění.

V designových prvcích fotoaparátu DiMAGE X1 se skrývá velká výzva pro uživatele, kteří si cení nejen úžasného výkonu, ale také sofistikovaného provedení. Útlé, kovové eleganci fotoaparátu lze jen stěží odolat. Jemné, zaoblené hrany hladce padnou do dlaně a usnadní používání fotoaparátu a dodají pocit důvěrné znalosti a pohodlí.

Fotoaparát DiMAGE X1 se dodává v několika barevných kombinacích. Ve stříbrném provedení se slučuje futuristický, propracovaný vzhled s luxusním saténovým povrchem, které dokonale doplňují elegantní, na dotek příjemné rysy fotoaparátu DiMAGE X1. Modely dostupné v červené a černé se mohou pochlubit lesklým, zrcadlovým povrchem, který ve vás vyvolá obdiv, kdykoliv se na něj podíváte, a touhu jej přeleštit.

Fotoaparát DiMAGE X1 je také prvním digitálním fotoaparátem z produkce společnosti Konica Minolta, který je dodáván s praktickým, víceúčelovým stojánkem, umožňujícím fotoaparát snadno a rychle připojit k televizoru nebo počítači. Akumulátor fotoaparátu lze nabíjet dvěma způsoby.

*1 Nejkratší zaostřovací vzdálenost: 10 cm při širokoúhlém objektivu a 40 cm při teleobjektivu

Charakteristické vlastnosti fotoaparátu

 • Snímač CCD typu 1/1,8 palce, s 8 megapixely, zachycující snímky v jemném, velmi vysokém rozlišení
 • Nově vyvinutý, kompaktní systém Anti-Shake pro čisté, nerozmazané snímky
 • Nový „plochý“ objektiv s trojnásobným optickým zoomem, který se nevysouvá ani při změně ohniskové vzdálenosti
 • Technologie zpracování obrazu CxProcess™ III od společnosti Konica Minolta, reprodukující snímky tak čisté a přirozené, jak je vidíte vlastníma očima
 • Velký zobrazovač LCD s úhlopříčkou 6,35 cm, zajišťující čisté zobrazení i při jasném světle
 • Velmi útlé a elegantní tělo s luxusním zpracováním, příjemným na pohled
 • Víceúčelový stojánek, nabízející ideální připojení k počítači a televizoru

Bezkonkurenční rozlišení mezi kompaktními digitálními fotoaparáty

Fotoaparát DiMAGE X1 disponuje snímačem CCD typu 1/1,8 palce s přibližně 8 300 000 pixely, což je v současné době (červen 2005) nejvyšší dostupné rozlišení v třídě kompaktních digitálních fotoaparátů. Fotoaparát DiMAGE X1 umožňuje pořídit snímky s až 3264 × 2448 pixely, poskytující ostrý a detailní obraz, vhodný pro tisk zvětšenin formátu až A3.

Rozměry fotoaparátu DiMAGE X1 jsou opravdu kapesní. S využitím technologie lomené optické dráhy ovlivňuje tloušťku fotoaparátu především velikost snímače CCD. Útlé a kompaktní rozměry snímače CCD fotoaparátu DiMAGE X1 umožňují dosáhnout profilu 19,5 mm, poprvé pod 20 mm pro model řady X.

Technologie zpracování obrazu CxProcess™ III, vyvinutá společností Konica Minolta

Pro dosažení optimální kompatibility s novou optikou a snímačem CCD typu 1/1,8 palce a s 8 megapixely využívá fotoaparát DiMAGE X1 špičkovou technologii zpracování obrazu CxProcess™ III, vyvinutou společností Konica Minolta. V této kombinaci je X1 schopná reprodukovat snímky tak čistě a přirozeně, jak se fotografovaná scéna jeví vašim očím. Na výtiscích, které lze pořídit i bez použití počítače, si budete moci vychutnat skutečné barvy a tóny fotografované scény.

Zcela nový typ systému Anti-Shake

Model DiMAGE X1, jako první v modelové řadě X, nabízí systém Anti-Shake, usnadňující pořízení čistých, ostrých snímků scén, které se obvykle jen obtížně fotografují z ruky. Systém Anti-Shake, nabízející nebývalou stabilitu, umožňuje fotografovat s expozičním časem delším až o 3 expoziční stupně (EV). Fotoaparátem lze proto ideálně fotografovat z ruky širokoúhlé záběry v místnostech s nedostatečným osvětlením nebo po západu slunce s expozičním časem 1/6 sekundy. Například v tmavém prostředí, osvětleném jen svící nebo žárovkou, můžete fotografovat bez blesku a zachovat atmosféru scény.

Narozdíl od fotoaparátů DiMAGE řady A a Z, které používají systém Anti-Shake s mechanizmem posuvu snímače CCD, nový systém Anti-Shake fotoaparátu DiMAGE X1 naklání celou optickou jednotku, spojenou se snímačem CCD. Je navržen jako ideální doplněk pro optiku fotoaparátu DiMAGE X1 s lomenou optickou dráhou, která umožňuje zachovat kompaktní a tenkou konstrukci těla fotoaparátu.

Oba systémy Anti-Shake, vyvinuté společností Konica Minolta, jak nový ve fotoaparátu DiMAGE X1, tak ten s mechanizmem posuvu snímače CCD, umožňují dosáhnout nerozmazaných snímků, aniž by hýbaly některou konkrétní čočkou objektivu. Jinými slovy, tyto systémy umožňují dosáhnout nerozmazaných snímků, aniž by snížily výkonnost optimálně navrženého objektivu. Naše systémy Anti-Shake reprezentují vrchol našeho zasvěcení fotografickým technologiím.

Nově navržený „nevysouvající se“ objektiv s 3× optickým zoomem

Aby bylo možné do fotoaparátu DiMAGE X1 zabudovat snímač CCD typu 1/1,8 palce a zároveň zachovat tělo tak útlé, jak jen to je možné, je fotoaparát vybaven nově navrženým, nevysouvajícím se objektivem s trojnásobným optickým zoomem. Tento nový systém dosahuje ohniskových vzdáleností 7,7 až 23,1 mm (ekvivalent 37 až 111 mm pro 35mm kinofilm) a světelnosti od f:3,5 do f:3,8.

Fotoaparát DiMAGE X1 dále disponuje režimem Super Macro. S touto úžasnou funkcí a objektivem nastaveným na široký úhel se můžete přiblížit k fotografovanému objektu na 5 cm (od objektivu) a zachytit živé, úžasné záběry zblízka, vyplňující celý snímek. Fotografování v režimu Auto Macro (nejkratší zaostřovací vzdálenost v „normálním“ režimu je 10 cm při širokoúhlém objektivu a 40 cm při teleobjektivu), což je konvenční funkce všech fotoaparátů řady DiMAGE X, zjednodušuje rychlé zachycení snímků zblízka bez nutnosti přepínat režim snímání.

Velký, jasný zobrazovač LCD s úhlopříčkou 6,35 cm

Fotoaparát DiMAGE X1 je vybaven velkým zobrazovačem LCD s úhlopříčkou 6,35 cm, který zaručuje jasné a přehledné zobrazení pro kompozici záběru a pro nabídky s nastavením. Funkce podsvětlení Bright LCD umožňuje nastavit 1,5× větší jas zobrazení, které bude dobře vidět i při jasném okolním světle. Stejně jako u fotoaparátů DiMAGE X50 a DiMAGE X60 je povrch zobrazovače LCD fotoaparátu DiMAGE X1 chráněn snadno udržovatelným akrylátovým krytem, který se snadno čistí.

Zaoblené, velmi útlé nablýskané tělo

Nepočítaje vyčnívající části má fotoaparát DiMAGE X1 rozměry pouhých 95 × 68 × 19,5 mm (š × v × h). Je to první model série X, jehož tloušťka je menší než 20 mm.

Dalším charakteristickým rysem modelu DiMAGE X1 je jeho sofistikovaný design. Návrháři vnesli své umělecké sklony do několika úspěšně zvládnutých klíčových koncepcí designu: 1) nový „moderní“ životní styl, inspirující uživatele považovat fotoaparát za více než jen nástroj pro pořízení snímků, 2) tělo s takovým designem, že neodoláte nejen tomu neustále se jej dotýkat a nosit, ale také si je neustále prohlížet, 3) minimalistický přístup, který doplňuje čistý a elegantní vzhled, 4) extravagantní přístup při začleňování pokročilých technologií a 5) smysl pro moderní luxus, vyjádřený výrazně kultivovaným zpracováním fotoaparátu.

Elegantně zaoblený tvar fotoaparátu DiMAGE X1 vystavuje na obdiv útlý, kovový půvab, který budete chtít držet v rukou. Zaoblené hrany hladce padnou do dlaně a dodají pocit důvěrné znalosti a pohodlí.

Ve stříbrném provedení se slučuje futuristický, propracovaný vzhled s luxusním saténovým povrchem, které dokonale doplňují elegantní, na dotek příjemné rysy fotoaparátu DiMAGE X1.

Modely dostupné ve vínově červené a černé se mohou pochlubit lesklým, zrcadlovým povrchem, který ve vás vyvolá obdiv, kdykoliv se na něj podíváte, a touhu jej přeleštit.

Víceúčelový stojánek nabízí ideální propojení s počítačem nebo televizorem

DiMAGE X1 je prvním digitálním fotoaparátem Konica Minolta v historii, který se dodává s vlastním, praktickým víceúčelovým stojánkem. Stojánek bezvadně sleduje hladké linie fotoaparátu DiMAGE X1, eliminuje nepohodlnou změť různých propojovacích kabelů a zajišťuje rychlé a jednoduché propojení pro načítání snímků a jejich přímé zobrazování na monitoru počítače nebo na televizoru. Víceúčelový stojánek pro DiMAGE X1 slouží také jako nabíječ akumulátoru, který může být buď ve fotoaparátu nebo může být vložen samostatně. Fotoaparát můžete do stojánku vložit tak, že zobrazovač LCD bude směřovat k vám, a bude tedy sloužit jako prohlížeč obrázků.

Další charakteristické funkce

Digitální kreativní programy

Fotoaparát DiMAGE X1 ulehčuje pořizování čistých, kvalitních snímků s využitím sedmi Digitálních kreativních programů, které nabízejí nastavení připravené pro typické fotografické scény: Portrét, Krajina, Západ slunce, Super Makro, Noční portrét, Noční scéna a Text. Stačí jednoduchým postupem zvolit program nejlépe vyhovující fotografickým podmínkám a DiMAGE X1 v okamžiku zvolí optimální nastavení pro transformování jakýchkoliv speciálních momentů v nádherné památky.

Série snímků velmi vysokou rychlostí

V režimu Série snímků UHS se exponují snímky o velikosti 640 × 480 pixelů rychlostí až 10 snímků za sekundu při libovolném nastavení kvality snímku. Tento režim je ideální pro zachycení pomíjivých akcí, např. tenisového podání nebo golfového švihu.

Kromě toho se v režimu Progresivní snímání UHS ukládají snímky z poslední 1,5 sekundy před uvolněním tlačítka spouště závěrky (až 15 snímků velikosti 640 × 480). To znamená, že nikdy nezmeškáte svou příležitost při fotografování rychlých sportovních akcí.

Videosekvence s vysokým rozlišením (VGA), vylepšené systémem Anti-Shake

Fotoaparát DiMAGE X1 nabízí, jako první v historii modelové řady X, záznam plynulých, ozvučených videosekvencí s vysokým rozlišením VGA (640 × 480 bodů). Fotoaparát kombinuje technologii Anti-Shake s automatickým zaostřováním a zajišťuje neobyčejně čisté zobrazení. Při záznamu si dokonce můžete trojnásobným optickým zoomem přiblížit sledovanou akci, aniž by došlo ke ztrátě kvality obrazu. Fotoaparát DiMAGE X1 zaznamenává videosekvence ve formátu JPEG (MOV), který je kompatibilní s aplikací QuickTime™ pro přehrávání videosekvencí na počítači.

Dodávaný, jednoduše použitelný software

o DiMAGE Master Lite

Tento software vyvinutý společností Konica Minolta pro zobrazování a úpravu snímků umožňuje provádět rozsáhlé úpravy snímků, potvrzovat informace v hlavičce Exif uložené při záznamu snímků a nastavovat shodu barev.

o Kodak EasyShare

Software pro správu snímků má intuitivní ovládání vhodné i pro naprosté začátečníky. Umožňuje snadno vytvářet nádherné fotografie. Kromě toho umožňuje snadno a rychle sdílet oblíbené snímky s přáteli nebo rodinou, vytvářet kompaktní disky s fotografiemi a připojovat fotografie k elektronické poště.

Technické údaje:

Počet efektivních pixelů Cca. 8,0 milionu (**3296 × 2460) Snímač CCD Typ 1/1,8 palce, prokládaný, pracující v primárních barvách **Celkový počet pixelů: cca. 8,3 milionu (3320 × 2496) Ohnisková vzdálenost 7,7-23,1 mm (ekvivalent 37-111 mm pro 35mm formát) Světelnost f:3,5 až f,3.8 Rozsah pracovních vzdáleností Širokoúhlý objektiv: 0,1m až nekonečno, Teleobjektiv: 0,4 m až nekonečno (od přední části fotoaparátu)Maximální zvětšení: 0,12× (odpovídá 0,56× pro 35mm formát) (ohnisková vzdálenost: 13,0 mm, odpovídá 62 mm pro 35mm formát, zaostřená vzdálenost: 10 cm)Plocha snímaná při maximálním zvětšení: 61 × 46 mmSuper Makro: 0,05 m až nekonečno (od přední části fotoaparátu) (ohnisková vzdálenost: 13,0 mm, odpovídá 62 mm pro 35mm formát)Maximální zvětšení: 0,21× (odpovídá 1,02× pro 35mm formát)Plocha snímaná při maximálním zvětšení: 34 × 25 mm Paměťová média Paměťové karty SD (Secure Digital), MultiMediaCard Formáty souborů Statické snímky: JPEG, kompatibilní s DCF 2.0, kompatibilní s DPOF (podporováno tiskovými funkcemi ve verzi 1.1) (tisk snímku s náhledy a tisk časových údajů lze vypnout), Exif 2.2.Videosekvence: Motion JPEG (MOV) s monofonním zvukem.Zvuk: WAVE (pouze monofonní zvuk) Počet zaznamenávaných pixelů 3264 × 2448, 2560 × 1920, 2048 × 1536, 1600 × 1200, 640 × 480 Režimy kvality snímků Vysoká, Standardní, Ekonomická Zobrazovač LCD **Barevný, nízkoteplotní TFT LCD, úhlopříčka 6,35 cm, celkový počet pixelů: cca. 118 000, zorné pole: cca. 100 % Systém automatického zaostřování Video AF Zaostřovací pole Široké (pětibodové automatické zaostřování) a bodové Expoziční režimy Programová automatická expozice Měření expozice Vícesegmentové (300 segmentů), bodové Korekce expozice ±2 expoziční stupně (EV) v krocích po 1/3 EV Citlivost snímače Automatická a ekvivalentní ISO 50, 100 a 200**Automatická: ekvivalent ISO 50 až ISO 160.**Při spuštění blesku je automatická citlivost v rozsahu ISO 50 až ISO 160. Závěrka Elektronická na snímači CCD a mechanická Expoziční časy 1/1250 až 1 sekunda Měření záblesků Měření za objektivem (TTL) s využitím předzáblesku Směrné číslo Cca. 6,5 (pro ISO 100, vzdálenost v metrech) Vyvážení bílé Automatické, Přednastavené (Denní světlo, Zataženo, Žárovky, Zářivky), vyvážení bíle lze použít i při záznamu videosekvencí (stejné možnosti jako pro statické snímky). **Metoda: měření za objektivem (TTL) Režim série snímků Cca. 0,5 snímku za sekunduPočet snímků: cca. 3 snímky(3264 × 2448, Standardní kvalita)Volitelně Progresivní snímání Barevné režimy/Barevný prostor Barevný, Černobílý a Sépie Úprava snímků Kontrast, Ostrost (3 úrovně) Funkce režimu Prohlížení Prohlížení jednotlivých snímků, prohlížení náhledů (6 snímků), Prohlížení zvětšených snímků (6× (max.) v krocích 1,1×, posouvání zobrazeného snímku), Videosekvence, indikátor zvukové stopy, Zobrazení stavu fotoaparátu, E-mailová kopie, Oříznutí snímku, Prezentace, Otočení snímku (manuálně) Řízení tiskového výstupu Exif Print, Print Image Matching III, PictBridge Funkce pro záznam videosekvencí (formát) Noční videosekvence. Při záznamu lze zaostřovat a měnit nastavení optického zoomu. Jednotlivé položky lze volit v nabídce. Výchozí nastavení: Vypnuto. Počet zaznamenávaných pixelů (Videosekvence) 640 × 480, 320 × 240 Obrazová frekvence 20 snímků za sekundu Doba záznamu videosekvence Až do zaplnění paměťové karty (závisí na kapacitě paměťové karty a stavu nabití akumulátoru) Zvuk Zvukový záznam, zvukový doprovod Napájení Jeden lithium-ionový akumulátor Životnost akumulátoru (statické snímky) Cca. 150 snímků (podle testů CIPA*1 (dodávaný lithium-ionový akumulátor, dodávaná paměťová karta SD)) *1 CIPA: Camera & Imaging Products Association **Testovací metoda CIPA: Velikost snímku: 3264 × 2448, standardní kvalita snímku, bez okamžitého přehrávání, blesk použit pro 50 % snímků atd. Životnost akumulátoru (Prohlížení snímků): Cca. 140 min (podle standardní testovací metody společnosti KONICA MINOLTA: s dodávaným lithium-ionovým akumulátorem) Rozhraní pro počítač USB (s předepsaným stojánkem, pokud fotoaparát připojíte k počítači kompatibilnímu s USB 2.0, je podporován přenos dat plnou rychlostí Full Speed – 12 Mb/s)** Přenos vysokou rychlostí (High speed – 480Mb/s) není podporován. Výstup videosignálu PAL/NTSC (volí se na fotoaparátu) (s předepsaným stojánkem) Podporované operační systémy Ukládání dat: Windows 98/98 SE/Me/2000 (Professional)/XP (Home/Professional), Mac OS 9.0-9.2.2/Mac OS X v10.1.3-10.1.5/v10.2.1-10.2.8/v10.3-10.3.9/v10.4-10.4.1 Rozměry (š × v × h) 95 (š) x 68 (v) x 19,5 (h) mm (bez výstupků) Hmotnost Cca. 135 g bez akumulátoru a paměťové karty Technické údaje vycházejí ze standardních testů společnosti Konica Minolta. Technické údaje a dostupné příslušenství vycházejí ze stavu, známého v době zpracování dokumentu. Veškeré změny vyhrazeny.

Systémové požadavky

Počítač kompatibilní s IBM PC/AT s operačním systémem Windows XP Home, Windows XP Professional, Windows Me, Windows 2000 Professional, Windows 98* nebo Windows 98 Second Edition* a s vestavěným rozhraním USB jako standardním rozhraním.

*

Pokud uživatelé pracují pod operačním systémem Windows 98 nebo Windows 98 Second Edition, musí instalovat programové vybavení ovladače, dodávané s fotoaparátem.

Počítače Apple Macintosh s vestavěným rozhraním USB a s operačním systémem Mac OS 9.0-9.2.2, Mac OS X ver. 10.1.3-10.1.5, 10.2.1-10.2.8, 10.3-10.3.9, 10.4-10.4.1.

Kompatibilita DiMAGE Master Lite s operačními systémy Windows Macintosh Windows 98, Windows 98 Second Edition, Windows Me, Windows 2000 Professional, Windows XP Home Edition, Windows XP Professional Mac OS X v10.1.31-0.1.5, v10.2.1-10.2.8,

v10.3-10.3.9, v10.4-10.4.1

Kompatibilita Kodak EasyShare s operačními systémy Windows Macintosh Windows 98, Windows 98 Second Edition

Windows Me, Windows 2000 Professional (Service Pack 1), Windows XP Home Edition, Windows XP Professional Mac OS X v10.2.3-10.2.8, v10.3-10.3.8

 • Výrobcem počítače a operačního systému musí být zaručeno, že počítač i operační systém podporují rozhraní USB.
 • Pokud budou k rozhraní USB připojena další zařízení, mohou se v závislosti na jejich typu při činnosti fotoaparátu vyskytnout potíže.
 • Je podporováno pouze vestavěné rozhraní USB. Pokud fotoaparát připojíte k rozbočovači USB, mohou se při činnosti fotoaparátu vyskytnout potíže.
 • I při splnění všech systémových požadavků nelze zaručit normální činnost fotoaparátu.

Systémové požadavky vycházejí ze stavu, známého v době zpracování dokumentu. Veškeré změny vyhrazeny.

Přinášíme tiskovou zprávu KM o novince letošního léta, přírůstku řady X (periskopový objektiv, ploché tělo typu „cigártaška“. Doplněno redakční poznámkou.

Redakční poznámka
Konica Minolta nepoužila periskopový systém jako první, nicméně v řadě X ho prosadila a nyní ho nacházíme v produkci i jiných výrobců. Dá se čekat, že bude i v mobilních telefonech, až se fotografie v fotomobilech vylíže z dětských nemocí. O technických podrobnostech se dočtete v tiskové informaci.
Zatím můžeme posoudit jen estetický doje, jaký tento přístroj budí, po první „v ruce“ zkušenosti. Tři barevné verze a hlavně pečlivé dílenské zpracování budí důvěru. Ikska byla vždycky kovová, tentokrát je to kov ve vysokém lesku a také kovové ovládací prvky jsou velmi elegantní a přesně reagují na dotyky prstů.
Optický stabilizátor je zcela nové koncepce a je dlužno se u něho zastavit. Vlevo vidíte schéma z ofocené powerpointové prezentace přes videozáznam, takže obrazová kvalita nic moc. Pohybuje se celý blok optika+snímač, a to jak podél svislé, tak podél vodorovné osy, tedy ve 3D. Něco takového tady nebylo! Objektiv se natáčí zleva doprava a zpátky, ale také se sklápí dopředu a dozadu. Doposud se systémy AntiShake pohybovaly napříč optické osy, ať šlo o pohyblivou čočku v optické soustavě anebo celý CCD (řešení Konica Minolta). Budeme velmi zvědavi na výsledek – výrobce slibuje 1/6 sec z ruky, čili osminásobné prodloužení „udržitelného“ času! Pokud se v praxi potvrdí toto tvrzení. bude X1 skutečnou bombou této sezóny.
Redakce NF


TISKOVÁ INFORMACE

První kompaktní digitální fotoaparát řady X s 8 megapixelovým snímačem CCD a funkcí Anti-Shake v luxusním provedením

Praha, červenec 2005 – Společnost Konica Minolta vyvinula nový digitální fotoaparát nejvyšší úrovně a představuje DiMAGE X1.

DiMAGE X1 je fotoaparátem skutečně výrazné výkonnosti. Využívá snímač CCD typu 1/1,8 palce s 8 megapixely – nejvyšším rozlišením, které je nyní dostupné u kompaktních digitálních fotoaparátů. DiMAGE X1 má zabudovaný nově vyvinutý optický systém, který umožňuje plně využít toto úžasné rozlišení, a také CxProcess™ III, špičkovou technologii pro zpracování obrazu, vyvinutou společností Konica Minolta, vykreslující snímky tak přirozeně, jak je vidíte vlastníma očima.

Ve fotoaparátu DiMAGE X1 je poprvé v modelové řadě X použit systém Anti-Shake, který pomáhá omezovat projevy otřesů a chvění fotoaparátu a zaručuje čisté, nerozmazané snímky scén, které by jinak bylo obtížné exponovat z ruky, např. v místnostech nebo při nedostatečném osvětlení. Na rozdíl od modelových řad A a Z se fotoaparát DiMAGE X1 může pochlubit nově vyvinutým systémem Anti-Shake, který doplňuje optiku s lomenou optickou dráhou a umožňuje další miniaturizaci těla přístroje. Nový systém Anti-Shake zajišťuje bezkonkurenční stabilizaci obrazu a pomáhá korigovat otřesy fotoaparátu v rozsahu odpovídajícím 3 expozičním stupňům (EV). Uplatňuje se při fotografování při nedostatečném osvětlení a expozičních časech kolem 1/6 sekundy v nastavení na širokoúhlý objektiv.

Fotoaparát DiMAGE X1 je vybaven nově vyvinutým „nevysouvajícím se“ objektivem s trojnásobným optickým zoomem s rozsahem ohniskových vzdáleností 7,7 až 23,1 mm (odpovídá 37 až 111 mm pro 35 mm formát) a světelností f:3,5 až f:3,8, který podporuje vysoké rozlišení snímače a umožňuje zachovat co nejútlejší tělo. Tento výjimečný optický systém umožňuje fotoaparátem DiMAGE X1 fotografovat záběry zblízka ve dvou režimech: Režim Auto Macro*1, v kterém pořizujete makrozáběry bez nutnosti přepínat režim snímání, a režim Super Macro, v kterém lze zachytit vzrušující makrosnímky ze vzdálenosti pouhých 5 cm.

Na zadní straně fotoaparátu DiMAGE X1 je umístěn velký zobrazovač LCD s úhlopříčkou 6,35 cm, vybavený funkcí podsvětlení Bright LCD, která umožňuje podle potřeby nastavit jas zobrazení stisknutím jediného tlačítka. Zobrazovač LCD je také vybaven ochranným akrylátovým krytem, který usnadňuje čistění.

V designových prvcích fotoaparátu DiMAGE X1 se skrývá velká výzva pro uživatele, kteří si cení nejen úžasného výkonu, ale také sofistikovaného provedení. Útlé, kovové eleganci fotoaparátu lze jen stěží odolat. Jemné, zaoblené hrany hladce padnou do dlaně a usnadní používání fotoaparátu a dodají pocit důvěrné znalosti a pohodlí.

Fotoaparát DiMAGE X1 se dodává v několika barevných kombinacích. Ve stříbrném provedení se slučuje futuristický, propracovaný vzhled s luxusním saténovým povrchem, které dokonale doplňují elegantní, na dotek příjemné rysy fotoaparátu DiMAGE X1. Modely dostupné v červené a černé se mohou pochlubit lesklým, zrcadlovým povrchem, který ve vás vyvolá obdiv, kdykoliv se na něj podíváte, a touhu jej přeleštit.

Fotoaparát DiMAGE X1 je také prvním digitálním fotoaparátem z produkce společnosti Konica Minolta, který je dodáván s praktickým, víceúčelovým stojánkem, umožňujícím fotoaparát snadno a rychle připojit k televizoru nebo počítači. Akumulátor fotoaparátu lze nabíjet dvěma způsoby.

*1 Nejkratší zaostřovací vzdálenost: 10 cm při širokoúhlém objektivu a 40 cm při teleobjektivu

Charakteristické vlastnosti fotoaparátu

 • Snímač CCD typu 1/1,8 palce, s 8 megapixely, zachycující snímky v jemném, velmi vysokém rozlišení
 • Nově vyvinutý, kompaktní systém Anti-Shake pro čisté, nerozmazané snímky
 • Nový „plochý“ objektiv s trojnásobným optickým zoomem, který se nevysouvá ani při změně ohniskové vzdálenosti
 • Technologie zpracování obrazu CxProcess™ III od společnosti Konica Minolta, reprodukující snímky tak čisté a přirozené, jak je vidíte vlastníma očima
 • Velký zobrazovač LCD s úhlopříčkou 6,35 cm, zajišťující čisté zobrazení i při jasném světle
 • Velmi útlé a elegantní tělo s luxusním zpracováním, příjemným na pohled
 • Víceúčelový stojánek, nabízející ideální připojení k počítači a televizoru

Bezkonkurenční rozlišení mezi kompaktními digitálními fotoaparáty

Fotoaparát DiMAGE X1 disponuje snímačem CCD typu 1/1,8 palce s přibližně 8 300 000 pixely, což je v současné době (červen 2005) nejvyšší dostupné rozlišení v třídě kompaktních digitálních fotoaparátů. Fotoaparát DiMAGE X1 umožňuje pořídit snímky s až 3264 × 2448 pixely, poskytující ostrý a detailní obraz, vhodný pro tisk zvětšenin formátu až A3.

Rozměry fotoaparátu DiMAGE X1 jsou opravdu kapesní. S využitím technologie lomené optické dráhy ovlivňuje tloušťku fotoaparátu především velikost snímače CCD. Útlé a kompaktní rozměry snímače CCD fotoaparátu DiMAGE X1 umožňují dosáhnout profilu 19,5 mm, poprvé pod 20 mm pro model řady X.

Technologie zpracování obrazu CxProcess™ III, vyvinutá společností Konica Minolta

Pro dosažení optimální kompatibility s novou optikou a snímačem CCD typu 1/1,8 palce a s 8 megapixely využívá fotoaparát DiMAGE X1 špičkovou technologii zpracování obrazu CxProcess™ III, vyvinutou společností Konica Minolta. V této kombinaci je X1 schopná reprodukovat snímky tak čistě a přirozeně, jak se fotografovaná scéna jeví vašim očím. Na výtiscích, které lze pořídit i bez použití počítače, si budete moci vychutnat skutečné barvy a tóny fotografované scény.

Zcela nový typ systému Anti-Shake

Model DiMAGE X1, jako první v modelové řadě X, nabízí systém Anti-Shake, usnadňující pořízení čistých, ostrých snímků scén, které se obvykle jen obtížně fotografují z ruky. Systém Anti-Shake, nabízející nebývalou stabilitu, umožňuje fotografovat s expozičním časem delším až o 3 expoziční stupně (EV). Fotoaparátem lze proto ideálně fotografovat z ruky širokoúhlé záběry v místnostech s nedostatečným osvětlením nebo po západu slunce s expozičním časem 1/6 sekundy. Například v tmavém prostředí, osvětleném jen svící nebo žárovkou, můžete fotografovat bez blesku a zachovat atmosféru scény.

Narozdíl od fotoaparátů DiMAGE řady A a Z, které používají systém Anti-Shake s mechanizmem posuvu snímače CCD, nový systém Anti-Shake fotoaparátu DiMAGE X1 naklání celou optickou jednotku, spojenou se snímačem CCD. Je navržen jako ideální doplněk pro optiku fotoaparátu DiMAGE X1 s lomenou optickou dráhou, která umožňuje zachovat kompaktní a tenkou konstrukci těla fotoaparátu.

Oba systémy Anti-Shake, vyvinuté společností Konica Minolta, jak nový ve fotoaparátu DiMAGE X1, tak ten s mechanizmem posuvu snímače CCD, umožňují dosáhnout nerozmazaných snímků, aniž by hýbaly některou konkrétní čočkou objektivu. Jinými slovy, tyto systémy umožňují dosáhnout nerozmazaných snímků, aniž by snížily výkonnost optimálně navrženého objektivu. Naše systémy Anti-Shake reprezentují vrchol našeho zasvěcení fotografickým technologiím.

Nově navržený „nevysouvající se“ objektiv s 3× optickým zoomem

Aby bylo možné do fotoaparátu DiMAGE X1 zabudovat snímač CCD typu 1/1,8 palce a zároveň zachovat tělo tak útlé, jak jen to je možné, je fotoaparát vybaven nově navrženým, nevysouvajícím se objektivem s trojnásobným optickým zoomem. Tento nový systém dosahuje ohniskových vzdáleností 7,7 až 23,1 mm (ekvivalent 37 až 111 mm pro 35mm kinofilm) a světelnosti od f:3,5 do f:3,8.

Fotoaparát DiMAGE X1 dále disponuje režimem Super Macro. S touto úžasnou funkcí a objektivem nastaveným na široký úhel se můžete přiblížit k fotografovanému objektu na 5 cm (od objektivu) a zachytit živé, úžasné záběry zblízka, vyplňující celý snímek. Fotografování v režimu Auto Macro (nejkratší zaostřovací vzdálenost v „normálním“ režimu je 10 cm při širokoúhlém objektivu a 40 cm při teleobjektivu), což je konvenční funkce všech fotoaparátů řady DiMAGE X, zjednodušuje rychlé zachycení snímků zblízka bez nutnosti přepínat režim snímání.

Velký, jasný zobrazovač LCD s úhlopříčkou 6,35 cm

Fotoaparát DiMAGE X1 je vybaven velkým zobrazovačem LCD s úhlopříčkou 6,35 cm, který zaručuje jasné a přehledné zobrazení pro kompozici záběru a pro nabídky s nastavením. Funkce podsvětlení Bright LCD umožňuje nastavit 1,5× větší jas zobrazení, které bude dobře vidět i při jasném okolním světle. Stejně jako u fotoaparátů DiMAGE X50 a DiMAGE X60 je povrch zobrazovače LCD fotoaparátu DiMAGE X1 chráněn snadno udržovatelným akrylátovým krytem, který se snadno čistí.

Zaoblené, velmi útlé nablýskané tělo

Nepočítaje vyčnívající části má fotoaparát DiMAGE X1 rozměry pouhých 95 × 68 × 19,5 mm (š × v × h). Je to první model série X, jehož tloušťka je menší než 20 mm.

Dalším charakteristickým rysem modelu DiMAGE X1 je jeho sofistikovaný design. Návrháři vnesli své umělecké sklony do několika úspěšně zvládnutých klíčových koncepcí designu: 1) nový „moderní“ životní styl, inspirující uživatele považovat fotoaparát za více než jen nástroj pro pořízení snímků, 2) tělo s takovým designem, že neodoláte nejen tomu neustále se jej dotýkat a nosit, ale také si je neustále prohlížet, 3) minimalistický přístup, který doplňuje čistý a elegantní vzhled, 4) extravagantní přístup při začleňování pokročilých technologií a 5) smysl pro moderní luxus, vyjádřený výrazně kultivovaným zpracováním fotoaparátu.

Elegantně zaoblený tvar fotoaparátu DiMAGE X1 vystavuje na obdiv útlý, kovový půvab, který budete chtít držet v rukou. Zaoblené hrany hladce padnou do dlaně a dodají pocit důvěrné znalosti a pohodlí.

Ve stříbrném provedení se slučuje futuristický, propracovaný vzhled s luxusním saténovým povrchem, které dokonale doplňují elegantní, na dotek příjemné rysy fotoaparátu DiMAGE X1.

Modely dostupné ve vínově červené a černé se mohou pochlubit lesklým, zrcadlovým povrchem, který ve vás vyvolá obdiv, kdykoliv se na něj podíváte, a touhu jej přeleštit.

Víceúčelový stojánek nabízí ideální propojení s počítačem nebo televizorem

DiMAGE X1 je prvním digitálním fotoaparátem Konica Minolta v historii, který se dodává s vlastním, praktickým víceúčelovým stojánkem. Stojánek bezvadně sleduje hladké linie fotoaparátu DiMAGE X1, eliminuje nepohodlnou změť různých propojovacích kabelů a zajišťuje rychlé a jednoduché propojení pro načítání snímků a jejich přímé zobrazování na monitoru počítače nebo na televizoru. Víceúčelový stojánek pro DiMAGE X1 slouží také jako nabíječ akumulátoru, který může být buď ve fotoaparátu nebo může být vložen samostatně. Fotoaparát můžete do stojánku vložit tak, že zobrazovač LCD bude směřovat k vám, a bude tedy sloužit jako prohlížeč obrázků.

Další charakteristické funkce

Digitální kreativní programy

Fotoaparát DiMAGE X1 ulehčuje pořizování čistých, kvalitních snímků s využitím sedmi Digitálních kreativních programů, které nabízejí nastavení připravené pro typické fotografické scény: Portrét, Krajina, Západ slunce, Super Makro, Noční portrét, Noční scéna a Text. Stačí jednoduchým postupem zvolit program nejlépe vyhovující fotografickým podmínkám a DiMAGE X1 v okamžiku zvolí optimální nastavení pro transformování jakýchkoliv speciálních momentů v nádherné památky.

Série snímků velmi vysokou rychlostí

V režimu Série snímků UHS se exponují snímky o velikosti 640 × 480 pixelů rychlostí až 10 snímků za sekundu při libovolném nastavení kvality snímku. Tento režim je ideální pro zachycení pomíjivých akcí, např. tenisového podání nebo golfového švihu.

Kromě toho se v režimu Progresivní snímání UHS ukládají snímky z poslední 1,5 sekundy před uvolněním tlačítka spouště závěrky (až 15 snímků velikosti 640 × 480). To znamená, že nikdy nezmeškáte svou příležitost při fotografování rychlých sportovních akcí.

Videosekvence s vysokým rozlišením (VGA), vylepšené systémem Anti-Shake

Fotoaparát DiMAGE X1 nabízí, jako první v historii modelové řady X, záznam plynulých, ozvučených videosekvencí s vysokým rozlišením VGA (640 × 480 bodů). Fotoaparát kombinuje technologii Anti-Shake s automatickým zaostřováním a zajišťuje neobyčejně čisté zobrazení. Při záznamu si dokonce můžete trojnásobným optickým zoomem přiblížit sledovanou akci, aniž by došlo ke ztrátě kvality obrazu. Fotoaparát DiMAGE X1 zaznamenává videosekvence ve formátu JPEG (MOV), který je kompatibilní s aplikací QuickTime™ pro přehrávání videosekvencí na počítači.

Dodávaný, jednoduše použitelný software

o DiMAGE Master Lite

Tento software vyvinutý společností Konica Minolta pro zobrazování a úpravu snímků umožňuje provádět rozsáhlé úpravy snímků, potvrzovat informace v hlavičce Exif uložené při záznamu snímků a nastavovat shodu barev.

o Kodak EasyShare

Software pro správu snímků má intuitivní ovládání vhodné i pro naprosté začátečníky. Umožňuje snadno vytvářet nádherné fotografie. Kromě toho umožňuje snadno a rychle sdílet oblíbené snímky s přáteli nebo rodinou, vytvářet kompaktní disky s fotografiemi a připojovat fotografie k elektronické poště.

Technické údaje:

Počet efektivních pixelů Cca. 8,0 milionu (**3296 × 2460) Snímač CCD Typ 1/1,8 palce, prokládaný, pracující v primárních barvách **Celkový počet pixelů: cca. 8,3 milionu (3320 × 2496) Ohnisková vzdálenost 7,7-23,1 mm (ekvivalent 37-111 mm pro 35mm formát) Světelnost f:3,5 až f,3.8 Rozsah pracovních vzdáleností Širokoúhlý objektiv: 0,1m až nekonečno, Teleobjektiv: 0,4 m až nekonečno (od přední části fotoaparátu)Maximální zvětšení: 0,12× (odpovídá 0,56× pro 35mm formát) (ohnisková vzdálenost: 13,0 mm, odpovídá 62 mm pro 35mm formát, zaostřená vzdálenost: 10 cm)Plocha snímaná při maximálním zvětšení: 61 × 46 mmSuper Makro: 0,05 m až nekonečno (od přední části fotoaparátu) (ohnisková vzdálenost: 13,0 mm, odpovídá 62 mm pro 35mm formát)Maximální zvětšení: 0,21× (odpovídá 1,02× pro 35mm formát)Plocha snímaná při maximálním zvětšení: 34 × 25 mm Paměťová média Paměťové karty SD (Secure Digital), MultiMediaCard Formáty souborů Statické snímky: JPEG, kompatibilní s DCF 2.0, kompatibilní s DPOF (podporováno tiskovými funkcemi ve verzi 1.1) (tisk snímku s náhledy a tisk časových údajů lze vypnout), Exif 2.2.Videosekvence: Motion JPEG (MOV) s monofonním zvukem.Zvuk: WAVE (pouze monofonní zvuk) Počet zaznamenávaných pixelů 3264 × 2448, 2560 × 1920, 2048 × 1536, 1600 × 1200, 640 × 480 Režimy kvality snímků Vysoká, Standardní, Ekonomická Zobrazovač LCD **Barevný, nízkoteplotní TFT LCD, úhlopříčka 6,35 cm, celkový počet pixelů: cca. 118 000, zorné pole: cca. 100 % Systém automatického zaostřování Video AF Zaostřovací pole Široké (pětibodové automatické zaostřování) a bodové Expoziční režimy Programová automatická expozice Měření expozice Vícesegmentové (300 segmentů), bodové Korekce expozice ±2 expoziční stupně (EV) v krocích po 1/3 EV Citlivost snímače Automatická a ekvivalentní ISO 50, 100 a 200**Automatická: ekvivalent ISO 50 až ISO 160.**Při spuštění blesku je automatická citlivost v rozsahu ISO 50 až ISO 160. Závěrka Elektronická na snímači CCD a mechanická Expoziční časy 1/1250 až 1 sekunda Měření záblesků Měření za objektivem (TTL) s využitím předzáblesku Směrné číslo Cca. 6,5 (pro ISO 100, vzdálenost v metrech) Vyvážení bílé Automatické, Přednastavené (Denní světlo, Zataženo, Žárovky, Zářivky), vyvážení bíle lze použít i při záznamu videosekvencí (stejné možnosti jako pro statické snímky). **Metoda: měření za objektivem (TTL) Režim série snímků Cca. 0,5 snímku za sekunduPočet snímků: cca. 3 snímky(3264 × 2448, Standardní kvalita)Volitelně Progresivní snímání Barevné režimy/Barevný prostor Barevný, Černobílý a Sépie Úprava snímků Kontrast, Ostrost (3 úrovně) Funkce režimu Prohlížení Prohlížení jednotlivých snímků, prohlížení náhledů (6 snímků), Prohlížení zvětšených snímků (6× (max.) v krocích 1,1×, posouvání zobrazeného snímku), Videosekvence, indikátor zvukové stopy, Zobrazení stavu fotoaparátu, E-mailová kopie, Oříznutí snímku, Prezentace, Otočení snímku (manuálně) Řízení tiskového výstupu Exif Print, Print Image Matching III, PictBridge Funkce pro záznam videosekvencí (formát) Noční videosekvence. Při záznamu lze zaostřovat a měnit nastavení optického zoomu. Jednotlivé položky lze volit v nabídce. Výchozí nastavení: Vypnuto. Počet zaznamenávaných pixelů (Videosekvence) 640 × 480, 320 × 240 Obrazová frekvence 20 snímků za sekundu Doba záznamu videosekvence Až do zaplnění paměťové karty (závisí na kapacitě paměťové karty a stavu nabití akumulátoru) Zvuk Zvukový záznam, zvukový doprovod Napájení Jeden lithium-ionový akumulátor Životnost akumulátoru (statické snímky) Cca. 150 snímků (podle testů CIPA*1 (dodávaný lithium-ionový akumulátor, dodávaná paměťová karta SD)) *1 CIPA: Camera & Imaging Products Association **Testovací metoda CIPA: Velikost snímku: 3264 × 2448, standardní kvalita snímku, bez okamžitého přehrávání, blesk použit pro 50 % snímků atd. Životnost akumulátoru (Prohlížení snímků): Cca. 140 min (podle standardní testovací metody společnosti KONICA MINOLTA: s dodávaným lithium-ionovým akumulátorem) Rozhraní pro počítač USB (s předepsaným stojánkem, pokud fotoaparát připojíte k počítači kompatibilnímu s USB 2.0, je podporován přenos dat plnou rychlostí Full Speed – 12 Mb/s)** Přenos vysokou rychlostí (High speed – 480Mb/s) není podporován. Výstup videosignálu PAL/NTSC (volí se na fotoaparátu) (s předepsaným stojánkem) Podporované operační systémy Ukládání dat: Windows 98/98 SE/Me/2000 (Professional)/XP (Home/Professional), Mac OS 9.0-9.2.2/Mac OS X v10.1.3-10.1.5/v10.2.1-10.2.8/v10.3-10.3.9/v10.4-10.4.1 Rozměry (š × v × h) 95 (š) x 68 (v) x 19,5 (h) mm (bez výstupků) Hmotnost Cca. 135 g bez akumulátoru a paměťové karty Technické údaje vycházejí ze standardních testů společnosti Konica Minolta. Technické údaje a dostupné příslušenství vycházejí ze stavu, známého v době zpracování dokumentu. Veškeré změny vyhrazeny.

Systémové požadavky

Počítač kompatibilní s IBM PC/AT s operačním systémem Windows XP Home, Windows XP Professional, Windows Me, Windows 2000 Professional, Windows 98* nebo Windows 98 Second Edition* a s vestavěným rozhraním USB jako standardním rozhraním.

*

Pokud uživatelé pracují pod operačním systémem Windows 98 nebo Windows 98 Second Edition, musí instalovat programové vybavení ovladače, dodávané s fotoaparátem.

Počítače Apple Macintosh s vestavěným rozhraním USB a s operačním systémem Mac OS 9.0-9.2.2, Mac OS X ver. 10.1.3-10.1.5, 10.2.1-10.2.8, 10.3-10.3.9, 10.4-10.4.1.

Kompatibilita DiMAGE Master Lite s operačními systémy Windows Macintosh Windows 98, Windows 98 Second Edition, Windows Me, Windows 2000 Professional, Windows XP Home Edition, Windows XP Professional Mac OS X v10.1.31-0.1.5, v10.2.1-10.2.8,

v10.3-10.3.9, v10.4-10.4.1

Kompatibilita Kodak EasyShare s operačními systémy Windows Macintosh Windows 98, Windows 98 Second Edition

Windows Me, Windows 2000 Professional (Service Pack 1), Windows XP Home Edition, Windows XP Professional Mac OS X v10.2.3-10.2.8, v10.3-10.3.8

 • Výrobcem počítače a operačního systému musí být zaručeno, že počítač i operační systém podporují rozhraní USB.
 • Pokud budou k rozhraní USB připojena další zařízení, mohou se v závislosti na jejich typu při činnosti fotoaparátu vyskytnout potíže.
 • Je podporováno pouze vestavěné rozhraní USB. Pokud fotoaparát připojíte k rozbočovači USB, mohou se při činnosti fotoaparátu vyskytnout potíže.
 • I při splnění všech systémových požadavků nelze zaručit normální činnost fotoaparátu.

Systémové požadavky vycházejí ze stavu, známého v době zpracování dokumentu. Veškeré změny vyhrazeny.