Aktuality, Fotografujeme

Kompozice: Dvě stě tisíc na Letné

Jak fotit druhou největší demonstraci na pražské Letné od listopadu 1989? Klasická poučka zní: nejdřív celek, pak polocelek a nakonec detaily. Celek zachytím složeným panoramatem. Je to nudle, je to nepraktické, ale co naplat, postihne to množství dvou set tisíc demonstrantů. Foceno na plnoformát 15 mm objektivem, složené dva snímky na šířku.

Jiné řešení – delší ohnisko, tím se komprimuje prostor a těšil jsem se, že do záběru dostanu Hrad.

Celkové pohledy bývají roztříštěné a pak tedy bůh zaplať za pořádně velký transparent. Ten dává fotce aspoň nějaký řád. Kompozici tohoto typu říkám tapeta. Je to plošně řešené, nez nějaké zvláštní struktury. Občas to dá nějaký efekt.

Drobný detail z demonstrace. Ti borci co viseli na jeřábu pak měli opravdu pěkné fotky s Hradem v pozadí. Ne každému je dobřánu.

S patnáctimilimetrovým objektivem se musí hodně blízko. Pak je fotka čitelná a s trochou štěstí zabereme i prostředí, ve kterém se děj odehrává. Pro APS-C formát je vhodný objektiv s ohniskem cca 10 mm na kratší straně.

Je to takové popisné, ale vcelku to vystihuje smysl té demonstrace.

MÁM TOHO PO KRK, oznamuje muž na vozíku. Vtipných hlášek se dá najít spousta. I to je dobré vodítko pro focení podobných událostí.

Další použití 15 mm objektvu (10 mm pro APS-C). Mohl jsem být ještě blíž…


Myslím, že těch demonstrací bude víc…