Nezařazené

Kolor Eyes 1.2

Pan Boris Škandera osvěžil naši okurkovou sezónu seznámením se zajímavým prográmkem. Je to freeware a primárně slouží primárně slouží jako přehrávač panoramatických (360°) videí. Když ale do něho vložíte JPEG fotku (RAW neumí 🙂 ), dělá s ní psí kusy.

Pan Škandera píše:

Pan Boris Škandera osvěžil naši okurkovou sezónu seznámením se zajímavým prográmkem. Je to freeware a primárně slouží primárně slouží jako přehrávač panoramatických (360°) videí. Když ale do něho vložíte JPEG fotku (RAW neumí 🙂 ), dělá s ní psí kusy.

Pan Škandera píše:

Nejprve si musíme stáhnout freewarový program Kolor Eyes 1.2, který primárně slouží jako přehrávač panoramatických (360°) videí, například zde nebo zde. Tento program totiž pracuje nejen s videi panoramatickými i obyčejnými, ale umí otevírat i fotografie v běžném formátu JPG. Zde je výchozí menu:


Původní obrázek se zobrazí nenápadně:


Další úpravy obrázku můžeme provádět jednak pomocí volby „Menu-View Projection“, nebo pomocí volby „Effect“.


Rectilinear


Little Planet


Mirror Ball


Fisheye.

V rámci těchto jednotlivých voleb můžeme pomocí myši obrázky různě natáčet a tím měnit jejich deformaci. Volby „Effect“ Pak ovlivňují barevnost snímku.

Vzhledem k tomu, že program je primárně určen pro přehrávání videí, můžeme jej samozřejmě použít i k deformací jednotlivých záběrů (fotek) z videí. Stačí prohlížení videa zastavit na kýženém záběru a dále pokračovat, jak je to uvedeno výše.

Jakmile si dohrajeme a chceme výsledek uložit, zjistíme, že program samozřejmě nenabízí možnost uložení, inu je to přece „přehrávač“. Takže nezbývá než použít nějakou formu sejmutí obrazovky – např. tlačítkem klávesnice PrintScreen, nebo nějakým specializovaným prográmkem, třeba přímo windowsovskými „Výstřižky“.

Výsledné fotografie pak budou mít samozřejmě pouze velikost danou omezeným rozlišením vaší obrazovky, ale to snad nevadí – nepůjdeme s nimi na výstavu Czech Press Photo, chceme si jen pohrát a snad i potěšit své blízké a přátele. Není liž pravda?

Možná lze podobným způsobem využít i jiné programy, které byly původně určeny k jiným účelům – to ponechávám ke zkoumání dalším hračičkům.

Boris Škarda


Nelenil jsem a hned jsem si prográmek taky stáhnul. Je z toho jasné, že ve věci má drápy Google, na projektu se účastní i GoPro. V AppleStore jsme si stáhnul appku do iPhonu, pochopitelně existuje androidí verze. Ze sítě si pak můžete stáhnout rozmanitá 360stupňová videa, jako třeba Mirage nad Matterhornem.

Nicméně zpátky k prográmku. Je to zřetelně nadšenecký softík plný mušek, které by nás rozčilovaly, kdybychom si ho koupili, takže spíš pobaví než rozzlobí, protože je to free. Obrázky opravdu nejde uložit jinak než screenshotem, takže se to hodí jako legrace pro Facebook, případně pro webové stránky. Jednotlivé úpravy se zachycují v jakýchsi vrstvách. Lze se vrátit do výchozího stavu (View Projection: Source), ale pak další úpravy vycházejí nikoli ze zdroje, ale z poslední úpravy. Rozhodně je to zajímavá věc, jistě nás bude víc kdo jsme Borisi Škardovi vděčni. Nedá mi, abych nepřipomenul Sphericam, onen startup, psal jsem o něm předminulý týden. Holt, časy se mění a 360stupňová fotografie díky – hlavně – mobilním telefonům jistě má svoji budoucnost. No a tohle jsou jakési červánky úsvitu nové fotografické techniky. Taky jsem si hrál… s červánky.


Výchozí obrázek čeká na zpracování.


Začneme od lesa, mírně.


Mirrorball je fakt efektní.


Zato Little Planet je boží! Chce to trochu porichtovat, aby to navazovalo…


Škoda, že to nejde uložit v polné velikosti… Zato to jde v Photoshopu, ale o tom jindy. Brzy… 🙂