Nezařazené

Kolik má můj Oly najeto

V pátek jsem zde popisoval metodu, jak se dá zjistit počet snímků zrcadlovky Canon. Přes náš Facebook jsem dostal tip, jak se lze dostat na zoubek Olympusům. Je to vychytané, až z toho jde hlava kolem.

V pátek jsem zde popisoval metodu, jak se dá zjistit počet snímků zrcadlovky Canon. Přes náš Facebook jsem dostal tip, jak se lze dostat na zoubek Olympusům. Je to vychytané, až z toho jde hlava kolem.

Biofos.com je olympusí fanouškovská stránka, je určena „uživatelům a sběratelům Olympusů. Stránka je v rukou opravdových specialistů a recenzi na OM-D je radost číst. Nicméně teď k těm tajným informacím a jak se k nim dostat.
Sekce věnovaná tomuto tématu je zde a je věnována všem zrcadlovkám systému E, přístrojům PEN a kompaktu XZ-1. Mě ovšem zajímala sekce 2, věnovaná přístrojům PEN, zrcadlovce E-5, kompaktu XZ-1 a přístroji OM-D. Autor konstatuje, že tyto přístroje používají karty rodiny SD a na rozdíl od předchůdců je vynecháno čidlo, které hlásí, že není zavřený slot pro kartu (hláška Card Door Open). Ona totiž právě tato hláška byla klíčem k otevření skrytých informací. Klíč ale někde musí být a úsilím anonymních koumáků (ledaže by to vyžvanil někdo z olympusího servisu) se klíč podařilo najít.

 

Věc jsem vyzkoušel na OM-D a funguje. Je třeba postupovat takto:
1. Musíme mít nabitou baterku. Stiskneme tlačítko MENU a současně zapneme přístroj.
2. Jakmile se rozsvítí LCD, pustíme tlačítko MENU a hned ho zapneme.
3. V menu přejdeme na položku setup (ikona klíče) a stiskneme na čtyřcestném voliči šipku doprava.
4. Stiskneme šipku dolů a přejdeme na položku ovládající jas displeje
5. Stiskneme šipku doprava a pak následně tiskneme INFO a OK.
Objeví se hláška OLYMPUS a model přístroje.


Jsme skoro doma. Musíme po sobě stisknout nahoru, dolů, doleva, doprava, spoušť přístroje a ještě jednou šipku nahoru a objeví se stránka 1 skrytého menu:


Šipkou doprava se dostaneme na stránku 2


šipkou dolů na stránku 3


šipkou doleva na stránku 4, ale tam je jen písmeno D a dvojtečka.

Jak se v tom vyznat? Smysl stránky 1 je autorům postupu neznámý, zajímavá je stránka 2., ukažme si ji znovu:


R označuje počet snímků
S počet záblesků (vidíte, že jsem blýskal jen málo, přes Pocket Wizard jsem odpaloval studiový blesk…)
C nevíme, stejně jako nevíme V a L, kdežto písmeno U označuje použití ultrasonického filtru (což je prakticky počet zapnutí přístroje) a B je počet použití stabilizace. Stránka 3 označuje sériová čísla kamery, procesoru a datum výroby, za zkratkou CSD je dlouhá řada čísel, podstatné je to 204, to znamená, že přístroj byl vyroben v dubnu 2012.

Na straně 4 jsou chybové hlášky (Písmeno „D“ jako Damage neboli škoda), já tam nic nemám, vše funguje jak má.

Tajných kódů se zbavíme prostě vypnutím přístroje.

Obdobně je třeba postupovat u jiných modelů. Zrcadlovky řady čisté E vyžadují trochu jiný postup, ale to se obraťte rovnou na onu stránku Biofosu. Je to každopádně zajímavé a moc rád bych věděl, jak na to ti koumáci přišli…