Nezařazené

Kodak do čtyř třetin (Micro)

Nepamatuju, že by někdy vyvolal takovou pozornost fotoaparát, který nikdo neviděl a nic o něm nevíme. Jen to, že je na něm podepsán Kodak a že nese logo Micro Four Thirds. Proč ta senzace?

Nepamatuju, že by někdy vyvolal takovou pozornost fotoaparát, který nikdo neviděl a nic o něm nevíme. Jen to, že je na něm podepsán Kodak a že nese logo Micro Four Thirds. Proč ta senzace?

Kodak bitvu o digitální fotografii prohrál. To že z trhu odešla Minolta, bylo svého času bráno s lítostí, protože Minolta do poslední chvíle produkovala špičkové, doslova avantgardní přístroje a koncept jejích zrcadlovek dodnes tvoří jádro modelové řady zrcadlovek Sony Alfa. Kdežto Kodak si o úpadek koledoval. Přitom produkoval špičkové čipy! Zato jeho fotoaparáty s několika málo výjimkami nestály za bačkoru. Nakonec z branže vypadl a teď za podmínek zcela nejasných předává svůj brand dosud neznámé firmě JK Imaging. Novinka prý bude wi-fi kompatibilní a bude to člen rodiny Micro Four Thirds, jako je Olympus Pen , Oly OM-D a rozvětvená řada G od Panasonicu.


Čtyřtřetinový formát má už déle než desetiletou tradici. Kolem tohoto standardu se seskupilo konzorcium, sestávající z firem Fuji, Kodak, Leica, Olympus, Panasonic, Sanyo a Sigma. Kodak dodával Olympusu čipy, Leica vyrábí optiku, ovšem finální produkty nesou název buď Olympus nebo Panasonic.

Těžko soudit, co si Kodak od svého kroku slibuje. Na tiskové konferenci uspořádané minulý čtvrtek v Číně zástupci firmy JK I předvedli maketu přístroje, připomínající Pen, respektive GF či GX Panasoniku. Z dráhy ptáků po nebi někteří usuzují, že to budou levné varianty Micro 4/3 formátu. No, pokud má mít MFT smysl, musí mít výměnnou optiku, což je samozřejmě výrobně a tím pádem finančně náročný počin. Dále, nový přístroj musí mít určité kvalitativní vlastnosti, především rychlost ostření. Jinak si ho sotva kdo koupí, i kdyby stál pět korun padesát: jsou zde vynikající kompakty s úžasným obrazovým výkonem, jako je Sony RX100 nebo Oly XZ2 nebo nové kompakty Fuji a přestože jsou cenově nad běžným průměrem, pořád ještě jsou levnější než systémové kompakty Olyho a Panasoniku.

Nelze ovšem vyloučit, že přichází seriózní firma, která chce systém obohatit a přinést něco nového.
Což by bylo víc než vítané. Ostatně, ono je těch firem se zájmem o MFT víc, celkem pět: Blackmagic Design Ltd, JK Imaging Ltd, Photron Ltd, SVS-VISTEK GmbH a View Plus Inc.

Informaci potvrdil i Olympus. JK Imaging bude podle tohoto oznámení opravdu vyrábět MFT přístroje. Společnost Blackmagic Design se zabývá výrobou videokamer a pracuje na přístroji s bajonetem MFT. Kamera by tedy mohla používat všechny objektivy pro Micro Four Thirds – podotýkám, že mnohé, jako například setový Zuiko 12-50 jsou vybaveny elektrickým zoomováním, vhodný právě pro použití při snímání videa.

Firma Photron vyrábí vysokorychlostní videokamery pro vědecký a průmyslový výzkum, firma Sys-Vistek vyrábí systémy, které automaticky vizuálně sledují výrobní procesy a ViewPlus se zabývá speciálními systémy videa. Pro širší veřejnost jsou tedy určeny jenom výrobky JKI.