Nezařazené

Kniha pro značně pokročilé

V ediční řadě Encyklopedie grafika a fotografie vydává ZonerPress obsažné dílo německého fotografa, grafika a pedagoga, vystupujícího pod pseudonymem DomQuichotte. Kniha je zaměřena – jak plyne z názvu – na dva populární profesionální editory a s prospěchem ji využije každý, kdo se zabývá glamour photography, portrétem, aktem – a nebojí se speciálních fotografických technik. Autor má svoji webovou stránku domquichotte.com a vytváří skvělé videotutoriály, které lze najít na www.fx-ray.com.Budu vám tu povídat o té knize, ale abyste viděli, jakou metodu DomQuichotte používá, podívejte se na jeden z jeho videotutoriálů. Je to anglicky, ale protože mluvčí je Němec a mluví anglicky výtečně, je mu skvěle rozumět:


To je ta metoda: všechno je vysvětleno názorně, krok za krokem. Nicméně ke knize samé.Začíná, jak se dá čekat, maličkou dávnou teorie, ale úplně na začátku autor vysvětluje, pro koho je kniha určena: pro toho, kdo chce editačně své fotografie doplnit specifickým, mnohdy i zvláštním stylem. Po teoretickém vstupu následuje cosi jako slovníček pojmů a připomenutí podstatných nástrojů Photoshopu – tato část je užitečná i pro toho, kdo Photoshop pravidelně používá. On si totiž každý najde svoje cesty a soje nástroje a neuvědomí si, jak rozsáhlý kontinent Photoshop je. Nejrozsáhlejší částí takřka pětisetstránkové publikace jsou ale jednotlivé příklady. Vždycky je uvedena fotografie jaksi holá, jak vypadla z fotoaparátu a pak jsou sady jednotlivých filtrů – s podrobným návodem, co a jak a kde nastavit, aby se efektu dosáhlo. Jen dodám, že autor fotografie pořídil zpravidla Canonem 5D, jednak MkII, jednak MkIII, a bezzrcadlovkou Sony Alpha 7R. Některé ty fotografie, ale i textury a předvolby dává autor k disposici k vlastním pokusům. To je jedna z těch výchozích fotek:V následujících kapitolkách je pak předvedeno, jak fotka vypadá s filtrem a jak se takový filtr vyrobí.Je to skvěle názorné. Přirozeně že to pro začátečníka není, nicméně i ne moc obeznámený uživatel se v tom rychle zorientuje.

Má to samozřejmě háček. Všechny použité fotografie jsou dílo vynikajícího profesionála v oboru glamour, aktu a módní fotografie. Jeho fotografie jsou silné a působivé samy o sobě. Ty filtry pak efekt navýší. V tom je ten princip: navýšení již existujícího efektu Ani filtry a ani žádné návody z tupé nezajímavé fotky neudělají efektní. Začít se musí samozřejmě na place, v tomto případě s modely a pak má smysl přidávat efekty.

Je to kniha mimořádně inspirativní a je až kupodivu, že autor tak volně dává nahlédnout do své kuchyně. Jeden z důvodů je jistě i ten, že jeho fotografický styl hned tak někdo po přečtení jeho knihy nenapodobí.

Závěrem nezbytná technicko-taktická data náležející k recenzi – knihu vydal Zoner Press, je plnobarevná, 436 stran formátu 210 x 240 mm. Z němčiny přeložil Ing. Jiří Petrželka. Kniha je vypravena s tradiční pečlivostí publikací ZonerPress, včetně toho, že většina reprodukovaných menu a karet je z české verze programu. Výtisk v e-shopu ZonerPressu stojí 711 korun (sleva 79 Kč) , jinde se cena může lišit.