Když bezzrcadlovku, tak se rozumí plnoformát, protože menší formáty tyto firmy ve třídě mirrorless už vyrábějí dlouho. Takže plnoformát?
Když bezzrcadlovku, tak se rozumí plnoformát, protože menší formáty tyto firmy ve třídě mirrorless už vyrábějí dlouho. Takže plnoformát?
Kenži Tanaka je generální ředitel Digital Imaging Business Group firmy Sony, takže když on něco řekne, ví o čem mluví. Na veletrhu CP+ poskytl rozhovor redaktorům Dpreview. Ti poukazovali na to, že Sigma a Tamron vyvíjejí objektivy exkluzivně určené pro E bajonet Sonyho a dá se z toho usoudit, že se plnoformátová zrcadlovka stane normou? Tak se ptali redaktoři Dpreview a stejnou domněnku jsem tu nejednou vyslovil též. Pan Tanaka odpověděl:
Je to jen můj osobní názor, ale možná první plnoformátové bezzrcadlovky Canon a Nikon uvidíte na příštím CP+. Podle mě už vstoupí na tento trh. Jen se podívejte na naše technologie, jako je zaostřování na oko. Všechna data se čerpají ze snímače. V zrcadlovkách data přicházejí z oddělených snímačů. Hlavní zobrazovací snímač je 90% času zakrytý zrcátkem. Snímač je pak vypnutý. Ale snímač je velmi důležitý. Jestliže kamery mají mít vývoj a mají být ještě schopnější zachytit okamžik, výrobci musí rozvíjet technologie bezzrcadlovek. Takže si myslím, že je to otázka roku.
Přirozeně že budí úsměv tvrzení, že je to „osobní názor“. Jestli někdo naprosto přesně vidí ostatním výrobcům fotoaparátů do kuchyně, pak je to on, generální ředitel producenta 80% celosvětové výroby obrazových snímačů. Ale ve prospěch jeho tvrzení mluví hlavně poslední technický vývoj. Nejnovější modely Sony Alpha 7 / 9 se už definitivně zbavily dětských nemocí a svými možnostmi začínají zrcadlovky zatlačovat do pozadí. Citované ostření na oko je jeden z příkladů, zdaleka ne jediný a už vůbec ne poslední.