Nezařazené

Když nechci tahat zrcadlovku

Napsal mi pan J.K. Má velmi dobře sestavenou canonskou výbavu kolem modelu 70D a uvažuje o bezzrcadlovce, protože mu ta zrcadlovka připadá moc velká a těžká a nechce se s ní tahat. Prý co si o tom myslím. Je to velmi závažná otázka a pan J.K. není zdaleka zám, kdo ji řeší. Sám mi napsal:

Napsal mi pan J.K. Má velmi dobře sestavenou canonskou výbavu kolem modelu 70D a uvažuje o bezzrcadlovce, protože mu ta zrcadlovka připadá moc velká a těžká a nechce se s ní tahat. Prý co si o tom myslím. Je to velmi závažná otázka a pan J.K. není zdaleka zám, kdo ji řeší. Sám mi napsal:

Vlastním zrcadlovku Canon 70d a k tomu objektivy – CANON EF 16-35 mm f/4 L IS USM, CANON EF 70-200 mm f/4 L USM a CANON EF 50 mm f/1,8 STM. V poslední době se mě nechce „tahat“ pořád tuto sestavu a proto uvažuji o změně. Chtěl bych si pořídit FUJIFILM X-T20 + XF 18-55 mm. ??Ohnisková vzdálenost by mě vyhovovala. Protože vím, že jste v Nice tento fotoaparát testoval, ptám se na Váš názor, zda neudělám chybu, hlavně jestli si obrazově nepohorším.

Z mé odpovědi panu J.K. vybírám:

Ten jazykový obrat „nechce se mi tahat“ je poslední dobou hodně používaný. A nejen v teoretických diskusích. Rostislav Stach, náš přední ftograf přírody, přešel od plnoformátových zrcadlovek k systému MFT Olympus a kvalifikovaně vysvětluje, proč. Když jsem s ním o tom mluvil, shrnul to do snadno pochopitelné úvahy: jeho výbava váží typicky 15 kilo – a pak zjistil, že velké procento snímků nafotil kompaktem, zatímco batoh s výbavou ležel v autě. Přešel tedy k Olymu. Systémový kompakt Olympus OM-5 Mk II a nyní OM-1 Mk II váží – jak uvádí ve svém článku, 2311 gramů. Takže pokud jde o váhu a rozměry zde není o čem diskutovat.

Nicméně zpět k dotazu pana J.K.
To, oč se pokusím, je racionální úvaha. Je tu ale ještě faktor radosti. Napsal jsem mu: Pokud se vám Fujifilm X-T20 líbí a udělá vám radost a vy a vaše rodina kvůli tomu nebude muset dva roky být živa o ovesné kaši, pak si ho kupte, je to skvělý přístroj a není co řešit.

Teď ta racionální úvaha.
V současné době máte perfektní výbavu, Canon 70D je skvělá zrcadlovka střední třídy, na Dpreview jí dali zlatou medaili, a také osazení optikou máte velmi kvalitní – doplnil bych to ještě objektivem 10-18/4.5-5.6 od Canonu nebo obdobným sklem od jiného výrobce a měl bych dobrý pocit rozumného systému.

V tom je totiž ten vtip: jakákoli zrcadlovka je jádro systému, pokud má mít smysl. Koupit si zrcadlovku a fotit jedním objektivem ten hlavní smysl postrádá. Výměnné objektivy mají vždy lepší obrazový výkon v rámci rozsahu svého ohniska, než širokorozsahové objektivy kompaktů typu ultrazoom. To ovšem není váš případ, vy jste si systém vybudoval a jistě vám dobře slouží až na to, že vám připadá velký a těžký. Ovšem systémové kompakty neboli bezzrcadlovky jsou také jádro systému, aby měly smysl. V tomto ohledu není mezi zrcadlovkou a bezzrcadlovkou rozdíl. Koupit bezzrcadlovku a fotit na jedno sklo je samozřejmě možné, nicméně využíváme jen část možností. Rosťa Stach samozřejmě doplňuje tělo Olympusu plnou výbavou, jakou k fotografování zvěře potřebuje.

Když srovnáme zrcadlovku a bezzrcadlovku, tak ta druhá je samozřejmě menší – zde jsou zmíněné oba přístroje v porovnání:


Bezzrcadlovka je výrazně užší – protože v ní není složitý a rozměrný mechanismus sklopného zrcátka. Také váha je jiná, u těchto přístrojů je poměr 755 : 383, nicméně pokud jde o optiku, váhově to už zas takový rozdíl není, vaše 70-200 váží 760 g, kdežto podobná Fujina 55-200 váží 580 g. Rozdíl necelých dvacet deka, ale i ta jsou dobrá.

Je tedy několik možností:
1. možnost: Necháte si systém Canon na velké bubnování a pro příležitostné veselé focení na lehko si koupíte Fujinu. To je asi to, k čemu se přikloníte, protože vám na dálku vidím na nose, že se na tu X-T20 těšíte a nedivím se tomu, je to milý foťáček. Čili, ta první možnost se shodná s úvahou předeslanou mým výpočtům a rozborům, převládá v ní faktor sympatie a radosti. K tomu dodám, že nám má focení dělat radost..

2. možnost: Prodáte systém Canon (s velkou finanční ztrátou) a vybudujete si od nuly nový systém Fujifilm. Obrazově plus mínus budete na stejném, jsou to stejně velké čipy a rozdíly budouo minimální. Váhově a rozměrově ušetříte tam 30%, rozhodně to nebude ta šestina váhy, k níž došel Rosťa Stach, když rozpustil plnoformátový systém Canonu (hlavně ta dlouhá skla jsou pekelně těžká, ta jeho statistiku zásadně zatížila, vy ve výbavě žádnou 600mm nemáte).

3. možnost: Necháte si oba systémy, tedy Canon a postupně budete budovat systém Fujifilm. Pak budete mít paralelně dva. To mi přijde jako nejméně … přinejmenším nejméně ekonomické.

4. možnost: Nechat si systém Canon a jít do kompaktu. Fujifilm má úžasné kompakty X100, nyní je to T a novější F, ale ty jsou hodně drahé, ale má taky nabízí kompakt s pevným objektivem X70 za 18 tisíc a to je v podstatě X100 bez hybridního hledáčku. No a pak je tu kategorie kompaktů s jednopalcovým čipem, jako je Sony RX100 (různé typy), Canon G9X Mk II anebo dokonce 4/3 palcový Panasonic LX100 (115 mm délka, 393 váha, objektiv 24-75 mm ekv.) za 17 tisíc. Takže zase nabídnu srovnání siluet, to největší je váš Canon, na něm leží Fujina a nahoře Panasonic LX100. Podotknu ještě, že ten Paňák je i s objektivem, kdežto pod ním leží holá těla, ta by s objektivem vypadala zase jinak.


Shrnutí:
Je to těžké rozhodování a nikdy bych si netroufl někomu autoritativně radit, hlavně proto, že při volbě hraje roli sympatie k určitému typu a značce a taky je podstatné, jak a co a proč kdo fotí. Nicméně z těch všech úvah mi připadá jako optimální řešení pro situaci, kdy mám systémový fotoaparát s příslušenstvím, lhostejno zda je to FF zrcadlovka, APS-C zrcadlovka nebo bezzrcadlovka, doplnit ji prémiovým kompaktem, tedy kompaktem s čipem jeden palec velkým – meno dokonce větším. Malé kompakty dnes nemají moc velký smysl, protože je do značné míry dokážou nahradit mobily (až na ten zoom). Nicméně k otázce výběru se chci ještě vrátit, je jaro a jistě mnozí čtenáři hodlají zbrojit nebo přezbrojovat.