Nezařazené

Když nechci tahat zrcadlovku – ohlasy

Před týdnem jsem tu zveřejnil úvahu, vyvolanou naším čtenářem panem J.K. Hledal náhradu na těžkou velkou zrcadlovku a napsal mi, co si myslím o bezzrcadlovkách. Článek měl nebývalý ohlas a vyjímám mimořádně zajímavé maily a příspěvky do našeho Facebooku. Nechci do debaty moc zasahovat, nicméně za týden se k tématu ještě jednou vrátím: jak vybírat fotoaparát. Už před týdnem jsem vyjádřil svůj názor, že nepokládám za ideální budovat dva systémy, tedy jeden založený na těle zrcadlovky a druhý paralelní na těle bezzrcadlovky. Spíš jde o lehký pohotový doplněk a to si myslím, že tuhle roli sehraje (a už hraje) mobil a když, tak bych doporučoval kvalitní kompakt s jednopalcovým čipem. Jinak ale problém stojí, když nemáme nic a chceme „něco“ koupit. No a o tom až příští pondělí, teď je tu prostor pro naše čtenáře. A ještě něco, na Facebooku upozorňujete na úžasnou webovku na srovnávání velikosti foťáků,je zde.

.“Když nechci tahat zrcadlovku“ je jednoznačně nevyhnutelná úvaha každého fotografa. Fotku léta dělám a učím a i u kolegů vidím, že je lepší profi kompakt v hrsti, nežli full frame doma ve skříni. Učím také fotit restaurátory, a  je nerozum nutit křehké dívky, aby balancovaly na lešení v kostele pod nástropní malbou se zrcadlovkou. Ale k věci – samozřejmě je na prvním místě úvaha o systémové bezzrcadlovce. Ona ale není s objektivem dost malá. Raději používám kompakty – měl jsem po sobě několik Canonů „géček“, pak mě nadchla Fuji X20 (velice oblíbená záloha mezi kolegy) a teď mám Leicu D-lux (typ 109). Se všemi spokojenost. Když fotíte něco konfliktního na ulici, tak s velkou zrcadlovkou jste jasně definován, zatímco kompakt s hledáčkem už je out. Vzpomínám, jak proti mně šli na jedné demonstraci skinheadi a jak jsem si oddechl, když jeden z nich znechuceně mávl rukou nad mou Fuji X20 a povídá: „To je jen nějakej vůl s foťákem ze sekáče.“ Mějte se.
Ivan Emr


Já mám EOS 5D mark II a teď OM-D 5 a ať dělám, co dělám, obrazový rozdíl mezi full framem a micro je propastný. Je pravda, že ten Olympus mám cca měsíc a třeba to ještě neumím „poštelovat“, ale rozdíl ve výsledku je patrný na první pohled.
Dave Dvořák


To dilema prakticky nemá řešení. Na všem něco je. Jako čistý amatér a staromilec vyššího věku ale upřednostňuji zrcadlovku, protože jsem na ni zvyklý z doby kinofilmu. A těch (pouze a bez dalších objektivů) asi 1,5 kg tahám i po horách, protože mne pak focení prostě víc baví. Výjimečně přidám i stativ. Ovšem s výbavou 15kg (kterou nemám) již bych se nikam nevyškrábal. Dříve jsem k tomu tahal navíc ještě starší kompakt ultrazoom Olympus, ale kvůli špatné kvalitě snímků jsem jej zavrhl. Varoval bych pouze před formáty snímků 3×4 (méně praktické), před fotoaparáty bez hledáčku – pouze s displejem (na slunci často není nic moc vidět) a fotoaparáty, kde na objektiv nelze nasadit filtr.
Edvard Holub


To se téměř podobá Cimrmanovi. „Zkuste to bez zrcadla…“ 🙂 Ne, vážně. Je zřejmé, že vývoj k tomu směřuje. Ještě před časem se většina pravověrných pohoršovala nad používáním postprodukce a dnes bez ní nedá ránu téměř nikdo. Proč tedy lpět na tom, že potřebuji přímý náhled na to, co nakonec vyfotím, byť do RAW-u, ale stejně nakonec proženu milióny řádky kódu software.
Jiří Roubal


Když jdu fotit, ať už profi či hobby, beru FF Canon, nebo na sporty starší EOS 1D (APS-H), skla dle chutě, nejraději pevná. V oblibě mám poslední dobou jen jeden zoom – Sigmu 24-35/2.0 ART, ta se pevnému objektivu vyrovná. Kvalita té výbavy je super, záda protestují, chuť k pohybu postupně klesá. Někdy chodím jen s tělem 6D bez gripu, tou sigmou a k tomu pevnou kvalitní a lehkou 200/2.8 v malé taštičce.No a když je smyslem akce něco jiného než focení a chci mít foťák po ruce, což chci skoro vždy, beru Panasonic LX 100, Není ultrakompaktní, ale pořád malý asi jako peněženka, Je úžasný, je rychlý, je citlivý, je opatřen světelným objektivem a optickým hledáčkem. Je věrný a oddaný jako naši dva psi. Ano, oproti FF je na fotkách něco „maločipového neklidu“, už s tím umím žít. A vším tím fotím rád:-)
Petr Eret


Nemá to jednoznačné řešení. Vlastním m43 s pár objektivy, koupil z druhé ruky RX100/II a po dvou letech ji zase prodal. Používal jsem ji v podstatě jen na lyže a běžky, jenže pak jsem došel k tomu, že nový mobil fotí v těchto podmínkách pro moje potřeby dost dobře, a RX100 kvalitou fotek není zas taková výhra (větší šum znemožňující větší úpravy RAWu, neostrost a optické vady mimo střed), abych v drtivé většině situací nepreferoval mobil a třeba i záložní GF1 s pevnou dvacítkou v batohu. Pěšky pak tahám G5 a 2-3 objektivy. A velikost foťáku je trochu irelevatní, důležitější je dobrá ergonomie a grip – aspoň od okamžiku koupě prvního těžšího objektivu, která trochu zkazí radost z malého těla tvaru cihličky.
Jinak je třeba zvážit, jak moc váhy a objemu ušetřím, dívám se, že samotné tělo 70D není zas o tolik těžší než třeba Panasonic G80, ale objektivy pro Panasonic jsou určitě docela malé a lehké. PS: ještě bylo někde vlákno co když se mi nechce tahat zrcadlovka a chci rozumnou kvalitu, pár lidí navrhovalo jako řešení co nejmenší bazarový m43 panasonic nebo olympus a k tomu dva objektivy formátu pancake.

Pavel Peřina


Taky už o tom přemýšlím. Mám Nikon D7000 sestavu a pomalu se přistihuji, že když jedu třeba někam na výlet, tak to nechávám doma a fotím radši mobilem 🙁 Je mi jasný, že kdybych to prodal, tak si můžu bez problému koupit prakticky libovolný profi kompakt, nebo bezzrcadlovku, ale nevím nevím 🙂 Taky už o tom přemýšlím. Mám Nikon D7000 sestavu a pomalu se přistihuji, že když jedu třeba někam na výlet, tak to nechávám doma a fotím radši mobilem 🙁 Je mi jasný, že kdybych to prodal, tak si můžu bez problému koupit prakticky libovolný profi kompakt, nebo bezzrcadlovku, ale nevím nevím 🙂
Ondřej Bartík


No resim ted to same, akorat ze taham FF od Canonu, a taky mam v meritku Fujinu XT20ku,ale spis pevna skla,35,nova 50ka a pak az prijde na trh nova 18ka v II verzi. Uz se o ni dost septa.Verim ze uz brzo.Priklanim se spis k verzi (podle clanku) mit neco poradneho na „velke bubnovani“ a pak neco mensiho a lehkeho na noseni ale aby to byla porad dost seriozni masinka. Komu se nechce nosit t20, tomu bude i kompakt tezky ??. Na kompaktech mi vadi, ze se neda nasadit zadnej filtr na predni cocku, ani UV, coz je velka skoda. Dost to omezuje praci i situace kdy jeste fotit. Od Fuji me odrazuje jenom zla podpora v PS Lighroomu, pry je to problem obecne, ne jenom podpory novych modelu, cetl jsem hodne recenzi, zvlast foto prirody a zelene jsou hodne zmrsene, LR neumi dobre konvertovat Raw do JPG… ma tady nekdo zkusenosti? Dejte vedet,budu vdecny.
Marek Bubnič


Přesně toto jsem řešil před rokem, měl jsem skoro stejnou sestavu postavenou kolem 70D a vyměnil jsem to celé za Sony RX 10 III a jsem neskonale spokojený. Vezmu to sebou úplně všude, stále po ruce, úžasný zoom, ale i v interieu se nechá nafotit, na video špička včetně slowmotion – pro mě nejlepší výměna, co jsem si mohl přát. Jediné co bych bral je dotykové ostření na displeji, pokud sony zapracuje do příštích modelů jdu do toho. V tomto byla 70D lepší.
Roman Bláha