Nezařazené

Kdo vyhrál v listopadovém kole – Podpsí počasí

Sešla se spousta (224) fotek, i ta poslední v pořadí je poslední spíš pro nepříslušnost k zadání než pro nekvalitu. Jako obvykle to bylo na špici (a ta bývá 50 až 100 fotek) hodně vyvážené a po poradě poroty dělí vítězné práce od sebe jediný bod! Ale víte, jak to na bedně je, jen jeden je první.

Opět po čase vítězí pravidelná účastnice, Jana Vážná. Minimalisticky řešený snímek – tak na tohle musíte mít oko, postřeh a citlivost. V jednoduchosti je síla a to se osvědčilo i zde.

Sešla se spousta (224) fotek, i ta poslední v pořadí je poslední spíš pro nepříslušnost k zadání než pro nekvalitu. Jako obvykle to bylo na špici (a ta bývá 50 až 100 fotek) hodně vyvážené a po poradě poroty dělí vítězné práce od sebe jediný bod! Ale víte, jak to na bedně je, jen jeden je první.

Opět po čase vítězí pravidelná účastnice, Jana Vážná. Minimalisticky řešený snímek – tak na tohle musíte mít oko, postřeh a citlivost. V jednoduchosti je síla a to se osvědčilo i zde.Na druhém místě se umístil snímek, který po celý měsíc poletoval na špici a po dlouhou dobu na první pozici. Milan Feron – I tak musím být krásná. Perfektně zvládnuté technicky i kompozičně – zdá se, mimochodem řečeno, že ona kráska se zkrášluje pomocí mobilu. Inu, i krásky jdou s dobou.Podzimní náladu zachytila Zuzana Drozdíková. Docela složitá kompozice má řád, je prostorově rozložená a trojice rybářů (ano, pravidlo tří, je to ideální počet osob na fotce) je v akci a jeden druhému nekoliduje, pruty jsou perfektně rozmístěné. Ono to zní banálně, ale opravdu záleží na tom, že horní prut míří nad vrchol stromu naproti a prostřední se nedotýká ostrůvku a spodní neleží v rákosí – a kam ti chlapi koukají! No a technicky… vzpomněl jsem si na slogan ef eight and be there, tedy clona osm a bejt tam. Zuzanka na své šestistovce z roku Raz Dva nastavila F8.0, 500 ISO a šla navlhnout k rybníku. Zadařilo se!Vždy připraven, fotka Jana Dostála… jeli jste někdo na vysokém kole? Zvládnout to jednou rukou v lijáku a v druhé paraple… Ale nehodnotíme cyklovýkon, hodnotíme fotku, ta má fór a má právem úspěch. Taky se držela celou dobu pěkně vpředu.Odlet do mlhy, vyfotil Olda Výleta. Moc pěkná letovka čili fotka ptáků v letu. S těmi ptáky… zajímavé, o co častěji je vyfotíte s křídly dolů než s křídly nahoru, jak je má ta první kachna. Opět – jednoduchá fotka, s krásnou náladou. Zaslouží si pořadí!Porotu ještě zaujala fotka Když se čerti žení Miloslava Kuszbacha. Ta tedy zadání Podpsí počasí naplňuje stoprocentně, má dynamiku, fór, určitě je to výborná fotka!Totéž platí o další bodovanou fotku od Ivana Dostála. Je to kampaň… a prozradím, že nejvyšší počet bodů ze všech porotců jí dal Richard Horák, specialista na fotky v lijáku. Ivane, toho hlasu si važte, ten pán lijákům rozumí!Průběžná soutěž pokračuje, tématem je Portrét. V pondělí 17. prosince se na první zajímavé fotky podíváme. Ale… všimněte si, že žádná z těchhle fotek jenom neukazuje, že je blbý počasí. Je tam vždcky něco navíc,  nějaký příběh, pohled, postřeh, vtip. A tak je to ve fotografii (a ve všem) pořád.