Nezařazené

Kdo vyhrál v červenci

Hokusy a pokusy, tedy experiment ve zpracování fotografie, to bylo téma červencového kola. Dvě fotky chyběly do dvou set obeslaných, nebyl to tedy rekordní počet. Zajímavých fotek ale bylo hodně, pojďme poznat pět oceněných.

Hokusy a pokusy, tedy experiment ve zpracování fotografie, to bylo téma červencového kola. Dvě fotky chyběly do dvou set obeslaných, nebyl to tedy rekordní počet. Zajímavých fotek ale bylo hodně, pojďme poznat pět oceněných.

Nicméně, než k tomu přistoupíme, už tradičně poukážu na zádrhele. Ne každý má stejnou představu, co je hokus pokus. Patří sem montáž, editační zpracování, zvláštní techniky. Ne každý ale má stejnou představu, co je zvláštní technika – ani ne každý porotce. Já byl při přijímání přísný, takže třeba převedení do černobílé škály nepokládám za zvláštní techniku. Nebo odlesky objektivu v přímém slunečním protisvětle nejsou zvláštní technika, ale optická vada. Ale takový už je život, dohady kolem zadání k fotografickým soutěžím patří.

Na první příčce stanula Ilona Hromádková, pravidelná a úspěšná účastnice naší soutěže. Je to jemná, graficky čistá práce, pečlivě provedená, působivá svou jednoduchostí. Zdánlivě triviální, ale umístění dvou motýlů do plochy je rafinovaně vyvážené.


Waterfront autora s nickem lukas duran se dlouho držel na prvním místě, konkurencí mu byl snímek flow (viz níže). Zde jde o důmyslnou práci přímo na místě, osvětlení, režie, aranžmá – snímek vypadá jako fotoska z nějakého filmu.


Odkud jdou? A kam? Je název práce Jany Vážné. To už je čistá foto – grafika, tady už těžko budeme stopovat, jaké jsou zdroje, ten surový materiál, na němž je práce postavena. Vyznění je poněkud pochmurné, zdá se nám, že jdou z něčeho špatného do ještě horšího. Velmi aktuální…


Marvel City od Pavla Tichého se dostalo na čtvrté místo. Vyzrálá práce, toto věru není žádný hokus pokus, to je působivé ztvárnění jasně definované vize.


Pětici uzavírá Vlastimil Raška kompozicí Výkřiky I. I tento autor pravidelně obsazuje přední místa naší průběžné soutěže.


Snímek flow je zde, je to bezesporu mistrovská práce slovenského autora. Z jeho webové stránky www.lukasduran.eu je patrné, že snímky se nerodí náhodně…


Dodám ještě jednu milou fotku, snažil jsem ji prohlasovat na vyšší příčky, ale asi kolegům porotcům připadala příliš veselá. Toto jsou Trosečníci od několikanásobné vítězky soutěže Zuzky Vitvarové:


Všechny fotky můžete shlédnout zde. Aktuální srpnové kolo se zabývá cestovní fotografií. To je oblíbené téma a dobrá příležitost otevřít okna do světa!