Nezařazené

Jsou výrobci foťáků podvodníci?

Obrátila se na mne čtenářka, abych jí poradil. Ráda by si kupila fotoaparát jisté značky, ale narazila na webu na varovnou recenzi Romana Flösslera. Přečetl jsem si onu recenzi: šlo o softwarové zpracování optických vad objektivu. Na první pohled až šokující úpravu. Věc se lépe ukáže než vysvětlí. Tohle je fotka, jak jsem ji pořídil z okna kompaktem Panasonic TZ90:

Obrátila se na mne čtenářka, abych jí poradil. Ráda by si kupila fotoaparát jisté značky, ale narazila na webu na varovnou recenzi Romana Flösslera. Přečetl jsem si onu recenzi: šlo o softwarové zpracování optických vad objektivu. Na první pohled až šokující úpravu. Věc se lépe ukáže než vysvětlí. Tohle je fotka, jak jsem ji pořídil z okna kompaktem Panasonic TZ90:Fotil jsem ji v režimu JPEG+RAW. Druhá fotka je vyvolaná z RAW v programu RAW Therapee. To je velice sofistikovaný free konvertor, stáhnete ho zdarma, je to tedy open source program. Výsledek je tento:Když se na obrázek podíváte, všimnete si začernalých rohů. Ale nejen to, ono je toho na fotce z RAW víc než na JPEG! Tady je porovnání obou, vlevo výsledek z RAW, vpravo JPEG. Hned si taky všimnete, že vlevo je toho víc, přitom je obrázek o 8 pixelů vyšší a širší.Vymezil jsem si, o co je toho víc. Vymezení je dokonce nepravidelné, není pravoúhlé. To pásmo je široké skoro 350 pixelů, to je 700 na šířku i na výšku, což je dosti značné procento.Když ovšem onen RAW vyvolám dejme tomu v Photoshopu, dostanu rozměrově i záběrově identický obrázek s JPEG. Obrázek byl pořízen na nejkratším ohnisku, pokud ale přizoomujeme, pak se RAW zobrazí bez nežádoucích okrajů i v RAW Therapee. Ona anomálie při použití krátkého ohniska kompaktu. Přístroj Canon 5D Mk III při ohnisku 17 mm (je to širší záběr než zmíněný Panasonic, ten má ekv. 24 mm) žádnou anomálii neprojevil. Právě tak bylo vše v pořádku při použití Olympusu EM-5 Mk II a ekv. 24 mm. Vyzkoušel jsem i konverzi RAW z mobilu, konkrétne LG G6, vše bylo v pořádku. Týká se to zřejmě kompaktů na nejširším úhlu záběru (nejkratší ohnisko).

Rozhodně bych z toho nedělal závěr typu „proč nekupovat kompakty od atd.“ Spíš bych odvodil, proč nepoužívat RAW Therapee… 🙂 Nicméně žertíkem se věc odbýt nedá. Ten RT zřejmě je k datům surovější než standardní konvertory. Experiment dává nahlédnout do kuchyně tzv. demozaikování, tedy převodu dat do obrazového formátu. U těch kompaktů zřejmě čip vidí něco, co by vidět neměl, kouká objektivu pod sukně…

Pokud máte s RT a touto věcí nějaké zkušenosti, prosím ozvete se na našem Facebooku.