Nezařazené

Ještě k tomu PRD

Minulý týden jsem tu zopakoval výtah z článku Kena Rockwella Fotografie to je PRD. Zajímavý ohlas mi poslala paní M.V. Píše:

Minulý týden jsem tu zopakoval výtah z článku Kena Rockwella Fotografie to je PRD. Zajímavý ohlas mi poslala paní M.V. Píše:

Myslím, že věc je trochu složitější. Problém je v tom, že lidé nejsou stejní. To, co zaujme jednoho, nezaujme druhého a naopak. Někdo je víc orientovaný na emoční zážitky, druhý upřednostňuje větší promítnutí myšlenkového projevu, dalšího lákají spíše konkrétnější tvary a materiály (třeba to má rád „zavinglované“ – jak taky jinak s Lunou v Kozorohu :-)) a jiný je více zaměřený intuitivně. Každý člověk pak samozřejmě upřednostňuje tuto svou potřebu i v posuzování projevů (potažmo tvorby) ostatních lidí.

To však neznamená, že to, co jste uvedl v článku „Fotografie? To je PRD!“neplatí. Určitě platí – je to návod na vytvoření dobré fotografie. Ale která z těch dobrých je ta nejlepší (ta, která na první pohled, v množině ostatních dobrých, zaujme), to už je subjektivní názor, ovlivněný osobním pohledem pozorovatele. A to se zde ještě může promítat mnoho dalších, celospolečenských faktorů, které člověka (více či méně) ovlivňují.

Paní M.V. upozornila na ošidnost článků tohoto druhu, a ostatně se to týká i mé knihy Digitální fotografie polopatě. Žádný PRD nebo žádné moje Desatero nezaručí, že vytvoříte ohromující fotku, i když se toho PRD nebo Desatera budete do puntíku držet.

Ono je to jako s abecedou. To že znáte vyjmenovaná slova a víte, že pytel se píše s ypsilonem a babička je s měkkým i neznamená, že z vás bude básník nebo romanopisec. Ovšem básník i romanopisec píše pytel s ypsilonem a babičku s měkkým i a když napíše nakrásně pitel s měkkým, tam moc dobře ví proč to dělá a chce dosáhnout nějakého efektu a z výsledku musí být patrno, že jde o záměr.Abych to ukončil nějak názorně… na Youtube je úžasný medailon Josefa Sudka z roku 1963. Vidíme tam Mistra při práci. Všimněte si, co dělá. On taky ví, že se má fotit to, co bude dobře vypadat na fotce = v jeho případě, hledá motiv který po zpracování bude „sudkovská fotka“. Chodí… a vede ho Pocit. Přemýšlí, rozhlíží se: to je ten Rozum. Završí to Dotažením, volbou techniky, expozicí a zpracováním ve fotokomoře. I tady platí ono PRD…