Aktuality, Editujeme

Jarní novinky v Zoneru X

S novým ročním obdobím přichází Zoner s vylepšeními svého Photo Studia X. Tentokrát se vývojáři zaměřili na RAW, na úpravy obličeje a na video. Plus i na další věci.
Chytré RAWy
Někteří lidé si ospravedlňují svoji nechuť k práci s RAW formátem pomalostí. To se nyní zásadně zlepšilo. Samozřejmě nadále platí, že pro práci s RAW musíte mít stažený DNG konvertor odpovídající vašemu typu fotoaparátu (každý model má svůj specifický RAW a nejnovější modely někdy nejsou ještě kompatibilní a pak je třeba počkat na aktualizovanou verzi). Urychlení se projevuje už při výběru fotek ve Správci (dříve Průzkumník). Je totiž žádoucí před zahájením práce pečlivě fotky vybrat a to, vzhledem k vyššímu datovému objemu, může být i zdlouhavé. Funkcí Rychlý náhled Zoner tyto přípravy velmi zkrátil.

Zajímavé je provázání JPEG a RAW. Úpravy v jednom formátu lze snadno přenést do druhého bez ohledu na pořadí. To je zajímavá a jinde nevídaná funkce, které věnuji některý z příštích článků. Pokud jde o samotné vyvolávání RAW, je opravdu mnohem rychlejší než tomu bylo v minulosti a velmi efektní je úprava metodou HDR – plynule, v reálném čase, měníme poměry světlých a stinných partií.

Velmi zajímavá je i nová možnost úpravy obličejů. Jde v podstatě o deformační nástroj, kterým se opravdu dá ve velkém rozsahu obličej pozměnit. Hodně napoví i tato ukázka, stažená ze zoneří stránky:


Jednotlivými táhly lze měnit šířku obličeje, tvar brady, velikost očí, ale i nosu a úst. Zoner to uvádí pod hlavičkou umělé inteligence, to je dnes módní pojem, jde samozřejmě o deformační nástroj známý i z minulosti. Nicméně, komu čest, tomu čest, funguje to tady znamenitě.

Velice vítám zdánlivou maličkost, totiž že se nemusí extra potvrzovat každá úprava. V modulu vyvolat můžete teď ukládat rovnou, bez exportování, pokud si přejete destruktivní úpravu. I to značně zjednodušuje a zrychluje práci. Zajímavé je sjednocení nástrojů Přechod a Přechodový filtr. To bylo doposud ne snad matoucí, ale možná zbytečně složité. I této funkci věnuji některý z příštích článků.

Jarní změny se týkají i videoeditoru, s ním jsem se ještě nepotkal (video stříhám v Adobe Premiere), takže jen zaznamenám možnost zpomalení a zrychlení klipu, převracení klipu hlavou dolů (?), hromadné úpravy, automatické vytváření nové stopy a použití formátovacího řetězce v titulcích.

Podotýkám, že Zoner X lze na třicetidenní zkušební lhůtu stáhnout zdarma a pak je třeba zakoupit roční licenci za 1188 Kč nebo za 119 Kč po měsících.