Nezařazené

Jarní aktualizace Zoneru X

Každý čtvrtrok novinky, tentokrát je to hlavně urychlení RAW, umělá inteligence při automatickém zpracování obrázků a možnost předplatné platit měsíčně.

Každý čtvrtrok novinky, tentokrát je to hlavně urychlení RAW, umělá inteligence při automatickém zpracování obrázků a možnost předplatné platit měsíčně.

Aktuální desítku jsem si stahoval dnes, takže mám čerstvé poznatky. Tak tedy rychlost RAW – typická doba na mém počítači nutná k otevření jsou 4 vteřiny. Pokud ale jsem dával pozor na tiskovce, to urychlení se týká hlavně fotek podruhé v ZPS X a to opravdu, podruhé otevřený RAW se objeví se vším všudy v čase pod vteřinu, což je rozhodně dobré. Celý ten RAW modul Zoneru je přinejmenším uživatelsky velmi příjemný a škála podporovaných fotoaparátů je docela široká, ale zdaleka ne „up to date“. Je třeba pořád ještě spoléhat na externí DNG Adobe modul a to je pro některé lidi dosti odrazující překážka.

Zoner věnuje velkou pozornost právě tomuto modulu Vyvolat. Pohrál si s možností si definovat umístění panelů. Hodně lidí dnes už má velké monitory, 24 nebo 27 palců už není mimo obzor finančních možností a na takovou plochu se leccos poskládá. Při vyvolávání z RAW je čím dál více v módě používání presetů, tedy předvoleb. Ty teď lze otevřít v pravém sloupci – jako dřív, anebo v tuplovaném sloupci anebo v samostatném vyskakovacím okně. Ještě kdyby to vyskakovací okno šlo přetáhnout na druhý monitor – spousta lidí už má dva monitory. Tak to snad příště.-


Zoner desítka je ve vyšší třídě editorů, protože umí vrstvy. Verze od verze to dovede líp. Podzimní aktualizace navedla vrstvy úprav a teď je možné vrstvy sdružovat do skupin. Jak se s tím pracuje si ukážeme po Velikonocích, tady jen zařadím instruktážní animaci staženou z webu Zoneru, která ukazuje, o co jde. Jsou na ní vidět jak skupiny vrstev (vypadá to jako ikona složky), tak i vrstvy úprav (ta úprava je pořád otevřená, kdykoli se do ní lze vrátit). Vodicí čáry jsou super, protože při větším množství vrstev se často ztrácí přehled, co k čemu patří.



O presetech čili předvolbách jsem se už zmínil. Je to trend , najdeme je v Lightroomu, v oblíbených nových aplikacích jako je Luminar nebo Aurora. V podstatě to není nic jiného, než set nastavení funkcí, které v editoru jsou odjakživa – světlost, sytost, kontrast, stíny atd., všechno co se dá nějak nastavit lze zabudovat do presetu. Zoner je nabízí už delší dobu, jeho Rychlé filtry jsou už léta v nabídce, nicméně poslední zlepšení posouvá celou věc na vyšší úroveň s vizí v podstatě neomezeného rozšiřování. Tyto presety jsou v modulu Vyvolat a lze je jak aplikovat, tak i nastavení libovolně měnit a poté ukládat jako vlastní preset.



Umělá inteligence je velmi řádaná v dnešní době, kdy obecně upadá inteligence přirozená. Zoner spolupracuje s vědci z FIT VUT v Brně a vylepšil klasickou automatickou úpravu fotek. V modulu Vyvolat pod hlavičkou Presety najdeme Automatická vylepšení – Plná automatika, Zvýraznit detaily, Portrét, Krajina, Vylepšit highkey fotku a Vylepšit lowkey fotku. Inteligence prý pozná, že je v záběru obličej a věnuje mu zvláštní péči.

K novinkám patří i možnost předplatné splácet měsíčně, není nutno tedy vyklopit celou sumu najednou.