Nezařazené

Jaký objektiv si koupit

Systémové přístroje jsou v dnešní době buď zrcadlovky nebo bezzrcadlovky (dálkoměrné takřka vymřely jak brontosauři). Výměnná optika je jejich hlavní přednost. Za co a jak optiku vyměňovat? K přemýšlení mě přiměl dopis čtenáře. Je v jistém smyslu typický. Pan J.H. tedy píše:

Systémové přístroje jsou v dnešní době buď zrcadlovky nebo bezzrcadlovky (dálkoměrné takřka vymřely jak brontosauři). Výměnná optika je jejich hlavní přednost. Za co a jak optiku vyměňovat? K přemýšlení mě přiměl dopis čtenáře. Je v jistém smyslu typický. Pan J.H. tedy píše:

V červnu minulého roku jsem po vás žádal radu, neboť jsem chtěl si zakoupit zrcadlovku Nikon 7500. Vy jste mi poradil a v posledním mailu jste mi napsal, abych na vás nenadával. Tak úvodem vám hlásím, že jsem foťák koupil ještě v červnu a nenadávám vám, je to zcela jiné focení než jsem do té doby praktikoval. Úžasné. A nyní nastává další dotaz, neboť stále pošilhávám po lepším světelnější objektivu a to je Nikon 16-80mm f/2,8-4,0E AF-S DX ED VR. Všechny recenze a doporučení jsem četl. Já používám objektiv Nikon 16-85mm s 5,3x zoomem a optickým stabilizátorem VR, určený pro digitální zrcadlovky formátu DX (APS-C). Nemohu na něj nadávat, jistě je stále asi dobrý. Přesto chci lepší. A tak se vás ptám, zda fotky budou opravdu daleko lepší a to nejen proto, že využiji f/2,8-4,0? Proč se ptám. Je to totiž fůra peněz a proto je otázka, zda mám opravdu vložit tolik peněz do tohoto objektivu. Jak jsem již dříve psal, dokumentuji reportáže různých akcí ve městě. Jsou i jiné objektivy od jiných výrobců, ale nezdají se mi svou kvalitou. Proto budu velice rád, když si uděláte pár minut na odpověď na můj mail. V Megapixelu mají totiž opět nějakou zajímavou akci do konce března. S pozdravem atd.

Jde zřejmě o objektiv Nikon 16-85mm f/3,5-5,6 G AF-S DX ED VR, ten stojí v Megapixelu 19 tisíc.Uvažovaný 16-80/2.8-4.0 tamtéž stojí 29 tisíc. Nuže, když se dívám na ceny, tak z druhé ruky stojí onen 16-85 kolem 9 tisíc, čili půlku. Ztráta při upgrade bude – finančně – cca dvacet tisíc korun.První otázka: budu fotit líp, když si připlatím dvacet tisíc? Nebo jinak, budou moje obrázky o tolik lepší, aby mi stálo za to připlatit dvacet tisíc?
Druhá otázka: Udělá mi nový objektiv takovou radost, že mi těch dvacet tisíc za to stojí?

Ony ty dvě otázky souvisí jen částečně. Já si upřímně nemyslím, že ten dražší zpívá o tolik líp, jakkoli o něm Luděk Bouška píše v superlativech, ale ten faktor radosti nelze podceňovat. Ten uvažovaný objektiv je světelnější, na kratší straně o 2 / 3 EV, na delší o 1 EV. V dobách digitálu už to není tak zásadně důležitý faktor, spíš hledíme na možnost menší hloubky ostrosti u světelných objektivů, nicméně na DX formátu zázraky čekat nemůžeme.

On ten rozsah 16 až 80 a něco je výborný, v přepočtu na plnoformát je to cca 24 mm a to už je hodně širokoúhlý objektiv a na delším konci je to sto dvacítka.
Velmi rozumně pozicované jsou i setové objektivy, které na APS-C / DX formátu bývají 18-55. Ty ovšem vyjdou – v setu – tak levně, že bych v tom případě neváhal s navýšením kvality a rozhodně bych ten 16-80/2.8-4.0 nevymlouval. Čímž se dostávám k prvnímu, velmi subjektivnímu závěru:
Nevidím moc velký smysl ve výměně velmi příbuzných objektivů. Dám příklad: používám na Canona 17-40/4.0. Váhal jsem nad objektivem 16-35/4.0 (existuje i 16-35/2.8). Oba jsou mnohem lepší než ta stará 17-40. Ta kreslí v rozích opravdu bídně. Ale obrázky jsou dobré podle toho, co je na nic vyfoceného a ne proto, že kreslí o pět čárek v rohu víc. Tak jsem zůstal na 17-40, kterou mi v Megáči ani nechtěli vzít v bazaru, protože je omydlená (koupil jsem ji z druhé ruky).

Začal jsem poukazem na to, že jde o systémové přístroje. Čeká se od nich, že se stanou jádrem systému. Tedy: tělo a často používaný objektiv, to je jádro systému. Pak jsou objektivy, které rozšiřují možnosti, obvykle jsou v kategorii kratších ohnisek a delších ohnisek. Ten 16-80 je hodně posazený dolů, ale nebál bych se jít ještě do kratšího ohniska. Nikon nabízí 10-24mm f/3,5-4,5 AF-S DX G ED za 24 tisíc a tomu bych rozuměl jako smysluplné doplnění systému. Já používám většinou takto krátká ohniska a střední ohniska jen velmi, velmi zřídka. Taková by byla moje rada. Pokud jde o rozšíření do delšího ohniska, tam se naskýtá velká nabídka, mám rád rozsah 70-300, Nikon nabízí čtyři takové objektivy. Takovému rozšíření bych rozuměl. Výdaje v řádu desetitisíců rozmlouvám – pokud neberu v úvahu faktor radosti. A ten je důležitý!

Jak známo, čím jsme starší, tím jsou naše hračky nákladnější.