Nezařazené

Jak vznikl Mordor

Naše soutěž vstoupí brzy do druhého měsíce třetího kola. Téma je tentokrát Vynález zkázy a skoro od začátku se na špici peletonu drží Stanislav Řábek se svou fotografií Mordor pod Řípem. Je to neobyčejně působivý snímek a proto jsem se na autora obrátil s dotazem, jak fotografie vznikla.

 


 

Naše soutěž vstoupí brzy do druhého měsíce třetího kola. Téma je tentokrát Vynález zkázy a skoro od začátku se na špici peletonu drží Stanislav Řábek se svou fotografií Mordor pod Řípem. Je to neobyčejně působivý snímek a proto jsem se na autora obrátil s dotazem, jak fotografie vznikla.

 


 

V popisku k fotce uvádíte, že jste to fotil ve Štětí a že jde o HDR ze tří fotografií. Můžete prozradit něco bližšího?
Fotil jsem to letos 16. února. V EXIF mám 3/4 na 8, ale to asi bude letní čas… 🙂 Mám Nikon D60 a objektiv jsem použil 18-105/18-105 / 3,5-5,6 G AF-S DX VR . Dělám to v manuálním režimu, na tři expozice, tu prostřední dávám jedno EV do mínusu. Vycházelo to na 1 s na F4.0 p a pak ještě 1/5s a 1/25s při F4.0 a ISO 100. Fotky jsem pak spojil v programu Photomatix. Ten má tu výhodu, že můžete určit, co se nemá použít. Vyříznul jsem si kouř, protože ten se během expozice tří fotek měnil. Takže ten kouř je z jedné expozice, zbytek je sloučení ze tří.

Photomatix jsem tu představoval v dubnu 2008, tenkrát to byla verze 3.0. Dnes jsme na verzi Photomatix Pro 4.2, existuje i Photomatix Essentials a pluginy pro Lightroom a Aperture. Kromě technické dokonalosti porotce zaujala pečlivá kompozice. Všechno tam do nejmenšího detailu sedí. Je to známka pečlivé uvážlivé práce?
Jak se to vezme a těžko se k tomu vyjádřím. Byli jsme tam tenkrát dva. Stáli jsme na vršku betonového bunkru, který tam zbyl z doby před válkou. Kamarád fotil na sekvenci a zkoušel udělat video z fotek. no a já tam na tom bunkru pořídil, řeknu vám přesně, 198 záběrů. Nebyly to samozřejmě stejné záběry,jen ze stejného místa, ale jiný zoom, jiné nastavení, zkoušel jsem všechno možné. Z těch 198 bylo podobných tak 40.

To je ale proti pravidlům… 🙂 mohli by vás osočit, že bezmyšlenkovitě cvakáte! 🙂
Neznám žádná pravidla, nikdy jsem o fotografování nic nečetl… 🙂 Ani návod na ten svůj foťák jsem nečet. Tedy, koupil jsem si teď Zenita a taky Flexaretu. Ta mi připadá složitá, asi si ten její návod přece jen přečtu.

Musíte ale pečlivě vybírat!
Ani ne. Já nic nevyhazuju. Jenom naprosto rozmazané fotky, člověk nikdy neví. Tady máte prostřední fotku toho Mordoru, jak vypadala, když jsem ji vyfotil.

 


V soutěži máte ještě jeden snímek, jmenuje se Přesila a je momentálně na devátém místě. Před čtrnácti dny jsem o něm taky psal a vyslovil jsem podezření, že jde o montáž.

 Kdepak, to je normálně brané z auta, předním oknem. Je to vyfocené v Záluží u Litvínova a nic zvláštního jsem s tím nedělal, jen úpravu v Photoshopu, křivky a úrovně. Vždyť tady mám taky ten původní snímek. Vidíte tu sluneční clonu vlevo nahoře!

 


Co k tomu dodat? Stanislav Řábek na svém webu srab.cz nabízí tvorbu webových stránek a taky tisk svých fotografií na plátně. Občas se podepisuje Stanislav ´srab´ Řábek. No, opravdu to není trefně zvolený nick! No a jelikož není srab, poslal nám i to video co Mirek udělal.