Aktuality, Fotografujeme

Jak se fotilo Nikonem Z6

Bezzrcadlovku Nikon Z6 jsem měl půjčenou na pár dní, abych si vyzkoušel objektiv Z 24-70/2.8 S. K němu se příští týden vrátím v recenzi, dnes jen krátce k foťáku jako takovému. Nikon vstoupil do arény plnoformátových bezzrcadlovek loni hned dvěma modely, touto čtyřiadvacetimegovou šestkou a skoro padesátimegovou sedmičkou. Čtyřiadvacet mega se v poslední době usadilo jako standard, mají to FF přístroje i APS-C a je to bezesporu naprosto vyhovující, dá se říci víc než dostatečné rozlišení i pro tisky výstavního formátu. Za tu celkem krátkou probírku modelem Z6 jsem si upevnil svůj názor na systém jako takový.

Především se chci zmínit o dvou mýtech – že bezzrcadlovky líp fotěj a že jsou lehčí než zrcadlovky. V dané chvíli to první není pravda vůbec a to druhé jen částečně. Obrazový výstup je prakticky totožný. Nikon D850 je podle mě – coby základ systému – král v aktuální nabídce Nikonu. Co je to platné, desítky let evoluce se na něm podepsaly. Pokud jde o rozměry a váhu, tak přirozeně že se absence zrcadlové mechaniky musí nějak projevit, ale není to zásadní. Holt, kdo toužil po opravdu malé bezzrcadlovce, měl sáhnout po systému Nikon 1, ten byl geniální, leč narazil na neporozumění široké fotografické veřejnosti.

Mne na bezzrcadlovce včetně tohoto Nikonu přitahuje jasný velký a zřetelný elektronický hledáček. Vodováhu mohu mít v zrcadlovce taky, ale histogram už ne a to je významná pomůcka. V hledáčku vidíte to, co bude na fotce. Pořád, tedy i za špatné viditelnosti. To je další důležitá věc: dnes fotíme za podmínek, které byly v době analogu velmi problematické. Noční živá fotka, to je dnes velmi schůdná disciplína – a bezzrcadlovka ji zvládá skvěle.

Moc se mi líbí ergonomie tohoto Nikonu. Má velmi podobné rozložení ovládacích prvků jako zrcadlovky. Tlačítko pro korekci expozice dali na můj vkus trochu moc na kraji gripu (úchopu) a ne moc dobře se nahmatává, ale to je jistě věc zvyku. Skvělé je tlačítko pro ostření – pro toho kdo si zvykl na ostření na palec je to ideální řešení (třeba můj Sony má titěrné špatně nahmatatelné bobečky). Na to že jde o bezzrcadlovku je tahle šestka docela hlučná, samozřejmě lze zapnout elektronickou závěrku a je po starosti. Displej je výklopný v jedné ose (není přetáčecí) a to je přesně to, co od něho chci. Konstatoval jsem to už při uvedení a teď po půlroční pauze si to potvrzuji – je to první model řady, nicméně nemá žádné dětské nemoci. Jistě ty další modely zlepší to či ono, ale budou to zlepšení dobrého a nikoli nápravy nějakých nedostatků. Ty zde nejsou, jde o zralý model připravený k vážné práci.
[envira-gallery id=“5383″]