Nezařazené

Jak se fotí průvod strašidel

Už podeváté se 1. listopadu vydal Prahou průvod strašidel. Je to skvělá akce, strašidýlka mají souvislost s Muzeem strašidel v Mostecké ulice a základnu mají v Muzeu alchymie na Janském vršku. Obvykle, tedy i včera, pak táhnou od Prašné brány přes Staroměstské náměstí na Malostranské náměstí. Je to potmě a jsou to v podstatě momentní fotky, třebaže strašidla jsou ochotná a ráda postojí.

Už podeváté se 1. listopadu vydal Prahou průvod strašidel. Je to skvělá akce, strašidýlka mají souvislost s Muzeem strašidel v Mostecké ulice a základnu mají v Muzeu alchymie na Janském vršku. Obvykle, tedy i včera, pak táhnou od Prašné brány přes Staroměstské náměstí na Malostranské náměstí. Je to potmě a jsou to v podstatě momentní fotky, třebaže strašidla jsou ochotná a ráda postojí.Ten průvod budí ohromnou pozornost veřejnosti a při jednom z minulých ročníků došlo dokonce ke kalamitě, když se přidalo na dva tisíce lidí! První rada: je dobře si počkat na něco, čemu říkám fotografické okno. To se obvykle strašidlo vzdálí od tlupy (je jich asi třicet) a pak se nechá vyfotit jednotlivě.Momentní fotografie se povede (jakž takž) velmi zřídka. Co je to platné, je tma… Samozřejmě musíme mít vysoké ISO a s ním je spojený šum. Moc si se šumem nelámu hlavu, nicméně přehánět se to nedá. Na mém Canonu 5D Mk III je takový limit použitelnosti 5000 ISO a to se i momentní fotka pořídit dá.Je dobré jaksi parazitovat na pouličním osvětlení. Na Křížovnickém náměstí se dobře strašilo, jsou tam silné lampy.Při pokusu fotit vířící strašidýlko jsem skoro pohořel. Tahle fotka vyšla jakž takž.Statické fotky se ovšem dají pořídit celkem snadno. Foceno Sigmou 35/1.4. Bohužel, potmě neochotně ostří. Ona tedy je na ostření trochu pomalá. Většinou jsem ale fotil Canonem 16-35/2.8.A co blesk, napadne vás. Posledně mi to s bleskem vyšlo všelijak, spíš bídně. Tentokrát ale jsem fotil za pomoci asistenta: LED lampa dělá divy. Stojí tedy za to se tam vypravit ještě s někým, aby tou LEDkou svítil.No a jednou LEDkou se dá jakž takž nasvítit i takhle velká skupina. Kupodivu při tom množství jen málo zavřených očí, to je zázrak… inu, jsou to nadpřirozené bytosti.Shrnutí:
Na focení podobných taškařic je dobře si vzít spíše kratší ohnisko, tedy širokoúhlý objektiv. Fotí se v noci, je tudíž třeba počítat s vysokým ISO. S nastavením bílé si dnes nemá smysl lámat hlavu, co ale je dobré: fotit do RAW. Pak při konverzi si můžete barevnost skoro libovolně upravit. Je třeba být ve střehu a nenechat se strhnout vírem událostí. Hledat fotografické okno – v o´tomto případě strašidlo mimo dav. S bleskem je problém, protože při vysokém ISO přepaluje popředí. Rozhodně je nutné jeho vyzařování zkrotit, stáhnout ho do mínusu o to jde… ale i pak je dobré si výsledek kontrolovat pomocí histogramu. On totiž ten displej na foťáku hrozně lže. Máte pocit, že je fotka v pořádku a ona je ve skutečnosti podexponovaná. Je třeba sledovat histogram, aby končil kousek vpravo od poloviny (typicky, záleží na okolnostech). Pomocné přisvícení LED světlem se výborně osvědčuje, doporučuji.