Nezařazené

Jak nosíte foťák – 2

Na poslední seminář mé Dílny se dostavila kolegyně doslova vyzbrojená… něčím, co připomíná pouzdro na colt Limonádového Joea. Jmenuje se to B-Grip a u Škody to prodávají na jedenáct stovek. Princip je patrný z fotky. Fotoaparát má na sobě upínací destičku podobnou destičce stativu – připevní se stativovým šroubem. Na opasku je zavěšený držák, do něhož se upínací destička zaklapne.

Na poslední seminář mé Dílny se dostavila kolegyně doslova vyzbrojená… něčím, co připomíná pouzdro na colt Limonádového Joea. Jmenuje se to B-Grip a u Škody to prodávají na jedenáct stovek. Princip je patrný z fotky. Fotoaparát má na sobě upínací destičku podobnou destičce stativu – připevní se stativovým šroubem. Na opasku je zavěšený držák, do něhož se upínací destička zaklapne.

Takhle to vypadá při pohledu shora. Přístroj visí objektivem dolů a jeho váha je rozložena opaskem kolem pasu a závěsem na nohu.

Uvolňuje se dvěma pohyby. Nejdřív je třeba odklopit pojistku.

Potom je možné uvolnit přístroj z jeho lůžka.

Je to podobné, jako když uvolňujeme přístroj ze stativové hlavy. Na poslední ukázce je B-Grip bez fotoaparátu. Plocha závěsu se opírá o stehno a přenáší na něj část váhy přístroje. Podle sdělení výrobce je nosnost až 8 kg… no, to bych tedy rád viděl. Lze to připevnit i k popruhu batohu.

Na první pohled je to velmi sympatické zařízení. K jeho přednostem patří i jakási základní možnost použít ho jako pidistativ – když ho položíte na stůl, optická osa je rovnoběžná s plochou stolu. Jeho upínací destička odpovídá DIN 4503-2.

V prvním pokračování jsem popsal Sunsniper z nabídky Oehlingu. I toto uchycení počítá s vyvěšením aparátu objektivem dolů a nosím na něm svůj Olympus OM-D. Jsem se Sunsniperem spokojený, nicméně přece jen ten řemen šikmo před prsa trochu obtěžuje, a když má člověk dva fotoaparáty, obtěžuje to hodně, protože vždycky je nějaký řemen dole a plete se to. B-Grip jsme zkoušel doslova jen bleskově. Dosavadní zkušenosti jsou velmi dobré, fotoaparát je skutečně stabilní, neobtěžuje, není to tak, že by po půldenním používání člověka bolely kyčle. Takže závěr – rozhodně je to varianta, která stojí za úvahu… a za sbírání referencí lidí, kteří tu věc používají. Přece jen není tak levná, aby to člověk koupil jen proto, že se mu to líbí. A hodně nejasná je ta otázka upínací destičky – asi by bylo dobré, kdyby výrobce uvedl, ke kterým hlavám je destička kompatibilní. Odkaz na DIN k ničemu kloudnému nevede.

Pan K.S. mi k tomu napsal:

Já sám ho vlastním již asi rok a musím říct že tento „nosič“ je opravdu výborná věc. Co se týče kompatibility se stativovými hlavami tak tato destička pasuje například do stativové hlavy Manfrotto 496RC2 která používá destičku 200PL-14. Ikdyž je originální destička obdélníková tak destička z B-gripu do ní pasuje a jde zacvaknout. B-grip je výborný na focení na akcích, kde stojíte vlastně na stejném místě, maximálně kousek popojdete. Vyzkoušel jsem B-grip na celodenní výlet a takovou modřinu jakou jsem měl na konci dne bych vám nepřál. Možná to ale bylo tím, že jsem měl na foťáku (Canon 7D) nasazený i battery grip a páka na celý B-grip byla mnohem větší a spodní strana tohoto držáku se mi zarývala do stehna. Pokud tam grip nemám, sedí fotoaparát hezky na noze a nikam netlačí. Jinak na B-gripu jsem nosil již zmíněnou C7D s battery gripem s dvěma bateriemi a objektivem C 70-200 L/2,8 což už nějaká váha je a musím říct že nejdřív jsem byl nervozní zdali to destička unese ale teď to již nosím bez obav že by mohlo něco prasknout. Přece jen výrobce garantuje myslím 8 Kg. Dokonce to ani nenosím zajištěné tou červenou pojistkou a nikdy se mi nestalo že by se to samovolně otevřelo. Vyjmutí fotoaparátu je pak mnohem rychlejší než ještě povolovat pojistku. Mám v plánu si pořídit ještě jeden B-grip abych mohl nosit na opasku při akci i zavěšenou 70-200 na stativové objímce. Dá se říct že pak odpadne nutné použití brašny která se chvílemi dost plete a obtěžuje.