Nezařazené

Jak na reflexy na skle

Jak na reflexy na skle Zatím na to funguje – jakž takž – polarizační filtr. Na obzoru je ale zcela nová technologie, založená na výpočetní technice. Neradujte se předčasně, bude se týkat nejdřív fotomobilů. Podotknu k tomu ještě, že dochází na moje slova, že velké pokroky se nedají ani tolik čekat od optiky a mechaniky, jako od výpočetní techniky. Tam je zřejmě prostor k inovaci netušený a závisí jen na rychlosti a kapacitě procesorů. Takže k věci. Vývojáři Google a MIT (Microsofte, slyšíš nás tam vzadu, kdepak jsi?) vytvořili algoritmus, který dokáže posoudit obsah obrazů zachycených z různé vzdálenosti. Například – odraz v okně a pohled oknem, nebo: drátěný plot a to, co je za plotem. V praxi to pak probíhá tak, že při fotografování je třeba pohybovat přístrojem. To co je blízko (odraz v okně, plot) se pohybuje vůči objektivu jinak než to co je vzdálené. Výpočet dokáže oddělit blízký a vzdálený odraz. Líp se to ukáže na příkladu, obrázky jsou získané z videa, které najdete na konci článku. Toto je výchozí obrázek:


Takto vypadá obrázek poté, co výpočet odečetl to, co je blízko:


Ovšem, šílené (a zároveň logické) je i to, že výpočet dovede vyseparovat do samostatného obrázku  i to, co je vpředu… respektive – a to je princip – co leží v jiné rovině zaostření:


Jde totiž o to, že při příčném pohybu fotoaparátu dochází ke vzájemnému posunu pozorovacího úhlu blízkého a vzdáleného – a kde je rozdíl, tam lze dělit. Zatím se tomu říká Obstruction-Free Photography, čerti vědí, jak se tomu bude říkat nadále. Podstata je ale v tom, že je zde postaven na hlavu jeden ze základních kamenů fotografie – fotoaparátem nebudiž hýbáno! Naopak, pohyb je základní podmínkou. Nejdřív by se to mělo objevit v mobilech s Androidem. Jistě proto, že hraje roli malý fyzický rozměr čipu, na něm se paralaxa projeví jistě víc a rychleji, než na čipu s větším rozměrem. Navíc asi ten výsledek nebude stoprocentní a zcela dokonalý a při fotografování mobilem se z toho zas tak nestřílí. Zde je odkaz na Youtube, na šestiminutovém videu je to názorně ukázáno.

Mimochodem, kdyby se ta zpráva objevila 1. dubna, myslel bych si, že je to fakt dobrej fór.