Nezařazené

Jak na CEWE knihu

Fotokniha a cestovní fotografie – to jde ruku v ruce dohromady a na to téma budu mít v Czech Photo Centre 18. prosince od 17.30 prezentaci. Předpokládám, že každý ví co to fotokniha je – jde o knihu z vašich fotografií v pevné nebo papírové vazvě v různých formátech, od pohlednicové 14 x 13 až po obří formáty blízké 40 x 30 cm. Lišit se mohou kvalitou tisku a vpravdě královské provedení je na lesklém fotopapíře, vyvedené fotografickou cestou. Na trhu je spousta výrobců, i tady na Digineffu jsem předváděl, jak na knihy Fokapo, na fotoknihy Saal, fotoknihy Bontia a také o CEWE jsem už psal už před sedmi lety, kdy Fotolab s výrobou fotoknih na náš trh vstupoval. Pojďme se tedy na CEWE podívat znovu.

První volba je v podstatě stejná, ať zvolíme jakéhokoli výrobce. Je třeba rozhodnout, jaký rozměr, jakou vazbu, jaký papír a kolik stránek bude kniha mít. Je jasné, že od toho se odvíjí i cena. Tyhle úvahy si asi musí každý odvíjet sám.
Moje připomínky:
Když už máme za sebou cestu do exotické ciziny, tak se hned tak nevypravíme znovu, asi budeme chtít trvalou vzpomínku. Nešel bych tedy cestou minimalismu, nejmenší knihu v papírových deskách s nejmenším počtem stran. Nicméně mám vyzkoušeno, že formát 30 x 40 je neprakticky veliký. Fotky na fotopapíře vypadají skvěle, ale ta cena je přece jen hodně velká, kdežto kvalitní tisk udělá velmi dobrou službu. Pokud jde o počet stran… podle mého názoru těch 32 až 48 stran podá při rozumném výběru pěkný průřez naším putováním. Takže i v našem článku se budu držet této střední cesty.

Jak se připravit
Především je naprosto a stoprocentně a bezvýhradně NUTNÉ si vybrat fotky předem. Během práce je pak možné fotky doplnit, zde v CEWE je to hodně volné, ale ta kostra by měla být daná předem. Vytvořte si složku a do ní natahejte fotky, které mají být ve fotoknize. Kontrolujte, jestli to nejsou nějaké upravené na pohlednicový formát do mailu vaší babičce, je třeba mít plné rozlišení, jinak nastanou potíže. Program protestuje, kdy mu tam budete chtít vpašovat dvoumegovou 1600 x 1250 fotku. Fotky 3000 x 4000 z mobilu, to je tak přijatelné minimum na celostránkové provedení fotky. Je dobře si fotky seřadit tak, jak mají ve fotoknize být, když je to z více foťáků plus mobily, očíslujte je. Dobře se to dělá v Zoneru v jeho správci či průzkumníku. Volíte z roletového menu Organizovat – Hromadné přejmenování, do okénka Jméno souboru nastavte {C}{N} což znamená Číslo a Původní název a po počítadla nezapomeňte zadat počet číslic. Pokud počítáte s počtem do 99, zadejte 2, pokud do 999, zadejte tři.


Toto vám nesmírně ulehčí práci, protože takto seřazené fotky se do zásobníku programu natáhnou popořadě a snadno se v nich vyznáte. Pokud si ale neuděláte složku a neseřadíte si fotky, upletete si na sebe bič a budete hořce plakat. Mimochodem, toto platí pro jakoukoli fotoknihu od kteréhokoli výrobce. Nejdřív musíte mít složku a seřazené obrázky, basta.
Máte hotovo? Můžeme se pustit do sestavování knihy.

Jak na to
Fotoknihy CEWE vytváříte na vaše počítači pomocí programu, který stáhnete a instalujete z webu (existují výrobci, kteří jsou on line a vše se děje na webovém rozhraní). Program CEWE stáhnete zde. Link vás zavede na stránku, kde si zvolíte svého konkrétního dodavatele a taky svůj operační systém. Instalace je rutinní a zvládne to každý, kdo někdy něco instaloval. Program je to rozsáhlý, protože obstarává výrobu nejen fotoknih, ale i kalendářů, pohlednic, fotoadárků atd. Nás zajímají fotoknihy.


Hned první volba vede k formátu a typu knihy, jak uvedeno výše. Je praktické si kliknout na volbu Všechny fotoknihy, kde jasně vidíme, co CEWE nabízí:


Jakmile zvolíme typ knihy, program spustí editační modul. Ten je poněkud složitý, přinejmenším při prvním použití a na první pohled.


Je dobře věnovat pozornost menu Možnosti. V oddílu Všeobecné zjistíte, že se při startu automaticky nabízí Asistent. Tento asistent zahájí svoji práci takto:


Vlevo je prázdná kniha a plníme si ji sami, o tom příště; vpravo nám navrhne grafické řešení automaticky sám. Zkusme si tedy automat.

V prvním kroku je třeba zaplnit zásobník. Otevřeme si složku, ve které máme očíslované fotky, jak jsem radil výše:


Fotky přetáhneme po výběru Ctrl+A myší. Teď stojíme před důležitým rozhodnutím. Úplně dole je počet stran a kolik fotek chceme mít na stránce a podle toho program fotky rozmístí. Na této ukázce jsem nastavil průměr 1,7, program zaplní 34 strany a 10 fotek nepoužije:


Budu tedy laborovat s počtem fotek na stránku, aby se použily všechny. Dospěl jsem k průměru 2 na stránku, použijí se všechny. V dalším kroku dostanu nabídku rozvržení, toto je výchozí návrh:


Je toho spousta, další jsou pod položkou Cesty, Rodina atd. Zvolím Černá koláž a kliknu na Dále: Zde volím typ vazby a název knihy a podtitul:


Teď už jde do tuhého. Program má tendenci automaticky upravovat fotky. Záleží na vás, ale já mu to zatrhl.


Následuje vlastní rozvržení, zcela automatické. Celá kniha je hotová v několika vteřinách – a jistě už chápete, proč je důležité, abyste si pořadí fotek stanovili sami. Hodně záleží na zvolené šabloně. Může se stát, že nebudete s výsledkem spokojení:


Naštěstí lze s těmi fotkami dělat cokoli: zvětšovat, přemisťovat, zvětšovat, zmenšovat. Fotku můžete libovolně zahazovat a nahrazovat jinou – CEWE umožňuje použít jednu fotku opakovaně, to ne ve všech programech lze.


Pro člověka, který nemá s grafickým rozmisťováním zkušenosti a bojí se těch prázdných stránek je práce s asistentem ideální. Natáhne si fotky automaticky, doladí a další postup je už běžný nákup v e-shopu. Rozdělanou knihu lze samozřejmě uložit a vrátit se k ní kdykoli později. Dnes jsme si ukázali základy. Za týden si tu předvedeme vyšší dívčí – a kdo má zájem, rád se s vámi sejdu v Czech Photo Centre v Praze Butovicích 12. prosince od 17.30. Popovídáme si o cestovní fotografii a ukážeme si v praxi vytvoření knihy CEWE. Registrace se udělá zde. To Centrum je v ulici Na zlatě, je na metru linka B – Nové Butovice, kousek od toho obchoďáku. Lze tam jet autem, parkuje se v garáži, vjezd z Petržílkovy ulice anebo na parkovišti ze Seydlerovy ulice. Platí se 80 korun, 50 Kč je vstupné na výstavu fotografií Jaroslava Kučery: Sudety a 30 korun je na režii zasedačky a techniky.