Nezařazené

Jak na CEWE fotoknihu – bez asistenta

Před týdnem jsme si tu ukazovali, jak se vyrábí fotokniha v péči CEWE. Jako mnohé jiné má i soft CEWE funkci asistent, kdy si knihu složíte více méně automaticky a nemusíte do průběhu zasahovat. Lépe je ale naučit se základním zásadám úpravy takové fotoknihy.

Jedna zásada platí obecně, bez ohledu na platformu: je dobře si připravit složku, do které si uložím fotky určené pro fotoknihu. Řešíme při tom několik problémů:

Před týdnem jsme si tu ukazovali, jak se vyrábí fotokniha v péči CEWE. Jako mnohé jiné má i soft CEWE funkci asistent, kdy si knihu složíte více méně automaticky a nemusíte do průběhu zasahovat. Lépe je ale naučit se základním zásadám úpravy takové fotoknihy.

Jedna zásada platí obecně, bez ohledu na platformu: je dobře si připravit složku, do které si uložím fotky určené pro fotoknihu. Řešíme při tom několik problémů:

  • Kolik stran bude mít moje fotokniha?
  • Kolik fotek na stranou / dvoustranu bude mít moje fotokniha?

To jsou zásadní otázky, dá se říci strategické. Zde doporučuji jednu společnou zásadu: méně může být více. Než se rozhodnu, udělám dobře, když parametry nabízených knih prohlédnu a posoudím i cenu. CEWE ve formátu A4 na šířku má v základní nabídce 34 stran – první a poslední jsou liché (první je vždy vpravo, poslední vždy vlevo, naproti je volná bílá stránka, to znamená, že je přední strana, 16 dvoustrana poslední plonk strana. Už jsem o tom psal posledně, podle mého je dobrý počet někde mezi těmito 34 až 50 – CEWE v tomto A4 formátů nabízí navyšování vždy o 8 stran, tedy o 4 dvoustrany. No a na dvoustranu se vejde… od jedné velké přes obě strany, po ix malinkých. A zase, méně je více, doporučoval bych zdrženlivost, ať těch fotek je méně, ale ať jsou větší a tudíž výraznější. Takže dejme tomu průměr 3, na 42 stran vybereme nějakých 130 fotek.

Rozvržení stránek
Posledně jsme si ukazovali, jak se to dělá s asistencí, tedy v nějakém automatickém režimu. By ale dnes chceme postupovat samostatně. Je tedy třeba vědět, že i pak nám CEWE poskytuje pomocnou ruku. Na pracovní ploše vlevo dole máme vstupy do pěti různých sekcí.


Vezměme to shora – Fotografie a videa, to je jasné, odtud čerpáme materiál pro naši fotoknihu. Čerpáme zejména ze složky, kterou jsme si specificky vytvořili, ale CEWE je velkorysejší než jiné programy a nedělá drahoty, ani když si otevřeme jinou složku a doplňujeme fotky odjinud.
Rozvržení stránek – to je podstatná věc. To je v podstatě návrh rozmístění rámečků na stránce a do nich pak přesouváme fotky. Dělal to grafik a má to tedy vždycky nějakou hlavu a patu. Nicméně nějaké doporučení bych měl. CEWE navrhuje 5 typů.



Celoplošné – to se fotky na sebe přitisknou bez mezery. Mně se to nelíbí.
Natočené – to se mi STRAŠNĚ nelíbí, pokládám to za nevkus a staromódní vyumělkovanost.
Přesahující – to se mi nelíbí skoro tak jako Natočené – to jsou fotky naplácané přes sebe.
Velkoplošné – zajímavé řešení, kdy se vyplní fotkami, případně fotkami a textem, vždy celá plocha strany; velmi doporučuji k úvaze.
Volně rozmístěné – podobné, ale nechává se i volné místo, volný prostor. Též lze doporučit.

Další položka je Pozadí. To jsou v podstatě barvy stránek, anebo nějaké malůvky. Je to vidět na ukázce:


Ve sloupci vlevo je nabídka, na pracovní ploše je na levé straně dvoustrany černé, vpravo pak oranžové pozadí. Jsem docela zásadně proti malovaným pozadí, dávám přednost ne-pestrým neutrálním barvám, černé, bílé, eventuálně odstínům šedi. Barevné pozadí nám totiž užírá barvu fotek, a malůvky… to jsou pro mě brrr…
Nic dobrého vám neřeknu ani ke Klipartům – to jsou samostatné malůvky , ani k Maskám a rámečkům. Malůvky jsou pro mě brrr na druhou a ty rámečky… no, docela zajímavá je jakási šablona ve tvaru světadílu , ale taky mě to moc nebere. Asii tam nemají, tak jsem Káthmandú vrazil do šablony Severní Ameriky…


Začínáme
Opakuji, na rozdíl od asistované editace to teď děláme sami – a dá se to dělat sto a jedním a ještě více způsoby. Takže moje rady vezměte jako příklad z mnohých a jako nějaký úvod. Začal bych tedy volbou Rozvržení=celoplošné a 3 fotky na stranu. Ta pracovní plocha pak bude vypadat asi takto:


Je to na můj vkus hodně symetrické… proto jsem vlevo dva rámce vyhodil a ten velký rozšířil:


Načež do rámců vsadím fotky :


Takto pokračuji. Je dobré styly střídat, tady jsem doleva dal styl „dvě fotky na stránku“ a vpravo „jedna fotka na stránce“, obě „volně rozmístěné. Vždy následující dvojstrany by měly být různě řešené, ale není nic proti ničemu, když se nám jednotlivá řešení v průběhu knihy budou opakovat. Když pak dojdete sami k nějakému rozvržení, které se vám líbí, lze ho uložit jako Vlastní rozvržení.

Jednou umístěnou fotografii lze snadno odstranit a nahradit jinou – a lze je i editovat (klikneme na fotku a dostaneme se do editoru). To nedokážu upřímně doporučit. Myslím, že výrobě fotoknihy by měla předcházet pečlivá úprava vybraných fotek. CEWE nabízí i různé efektové úpravy, jako převedení do černobílé fotky apod., nicméně opakuji, tohle by mělo být rozmyšleno a vyrobeno dopředu.

Pokud jde o texty, některá Rozvržení stránek pamatují i na rámce pro texty. Text lze definovat jednak tvarem (řezem) písma, jednak jeho velikostí. Doporučuji klasická písma, Arial anebo Times New Roman a velikost 14. Příjemné je, že si CEWE pamatuje poslední nastavení písma. Kdybyste nejdřív chtěli psát texty v editoru (třeba kvůli korektoru překlepů), je dobře text přenést z Wordu do nějakého čistě textového Notepadu, aby nedošlo ke kolizi stylů. Word je agresivní parchant a své styly nelítostně cpe kam může.

Shrnutí:
Sestavení jakékoli fotoknihy by měl předcházet pečlivý výběr s ohledem na rozsah knihy a předpokládaného počtu umístěných fotek. J třeba myslet na pestrost – není dobré, když se motiv opakuje jen v malých obměnách, tři prakticky stejné fotky na stránce vypadají hrozně. Naopak je dobře na dvojstraně střídat detaily a celky. Střídmostí pokazíme rozhodně méně, než přeplácáním různými ornamenty a kliparty. hr. V jednom článku nelze popsat vše, co CEWE umí, tohle jsou naprosté základy, ale s nimi si vlastní knihu snadno sestavíte. Kdo má zájem o další detaily, rád se s vámi sejdu v Czech Photo Centre v Praze Butovicích 12. prosince od 17.30. Popovídáme si o cestovní fotografii a ukážeme si v praxi vytvoření knihy CEWE. Registrace se udělá zde. To Centrum je v ulici Na zlatě, je na metru linka B – Nové Butovice, kousek od toho obchoďáku. Lze tam jet autem, parkuje se v garáži, vjezd z Petržílkovy ulice anebo na parkovišti ze Seydlerovy ulice. Platí se 80 korun, 50 Kč je vstupné na výstavu fotografií Jaroslava Kučery: Sudety a 30 korun je na režii zasedačky a techniky.