Nezařazené

Jak na brejlovce

Brýle mají několik nepříjemných vlastností. Tlačí na nose, ztrácejí se – a na fotkách se někdy lesknou. Co proti lesku dělat, když už se nedá nic dělat proti dvěma prvním nešvarům? Samozřejmě lze svítit tak, aby se brýle neleskly, anebo fotit lidi s nelesklými antireflexními brýlemi, anebo… použít jednoduchý trik, který jsem pochytil z kuloárových klepů na posledním Digiforu.

Brýle mají několik nepříjemných vlastností. Tlačí na nose, ztrácejí se – a na fotkách se někdy lesknou. Co proti lesku dělat, když už se nedá nic dělat proti dvěma prvním nešvarům? Samozřejmě lze svítit tak, aby se brýle neleskly, anebo fotit lidi s nelesklými antireflexními brýlemi, anebo… použít jednoduchý trik, který jsem pochytil z kuloárových klepů na posledním Digiforu. Je to hloupůstka tak samozřejmá, že jsem si říkal, proč jsem na to nepřišel taky! Asi proto, že lidi s brýlemi málo kdy fotím. Zkrátka, brýlovce či brýlatce vyfotíte dvakrát, jednou s a jednou bez brýlí a obrázky spojíte ve vrstvách, jak jsme si to tady nedávno ukazovali. Nechal jsem se vyfotit vestavěným bleskem a na nose mám stokorunové brejle z Lidlu:


No a tady je to bez brýlí:


Není třeba moc dbát na stabilitu, i já jsem se trochu hnul. Při spojování vrstev (nahoru umístíme fotku s brýlemi, do spodní vrstvy, respektive jako pozadí, dáme fotku bez brýlí) snížíme krytí a nástrojem Přesun (klávesa V) horní oči napasujeme na ty spodní.


No a pak nastavíme masku a štětcem nanášíme černou barvu.


Je třeba postupovat uvážlivě, aby to nevypadalo, že ten člověk má na nose prázdné obroučky. Trochu lesku je dobře tam nechat, ale oči, duhovka a zřítelnice, ty by měly být patrné. No a výsledek je zde:


Prosté a účinné, zkuste to!