Nezařazené

Jak jsem vstoupil do CCloudu

Připomínám, že Adobe Creative Suite (CS) s hlavními komponentami Photoshop CS a Premiere Pro CS se bude nadále vyvíjet coby Creative Cloud (CC), přičemž to nepůjde koupit, bude to na předplatné. Adobe nabídne stávajícím zájemcům jen o Photoshop (což jsem např. já) nájem služby za zvýhodněnou cenu – týká se to majitelů CS3 až CS6 a bude to platit do konce července. Nejdříve jsem se našňup a rozhodl, že do toho nepůjdu a pak jsem si to rozmyslel. Popíši, co vše se dělo.

 

První pokus

Připomínám, že Adobe Creative Suite (CS) s hlavními komponentami Photoshop CS a Premiere Pro CS se bude nadále vyvíjet coby Creative Cloud (CC), přičemž to nepůjde koupit, bude to na předplatné. Adobe nabídne stávajícím zájemcům jen o Photoshop (což jsem např. já) nájem služby za zvýhodněnou cenu – týká se to majitelů CS3 až CS6 a bude to platit do konce července. Nejdříve jsem se našňup a rozhodl, že do toho nepůjdu a pak jsem si to rozmyslel. Popíši, co vše se dělo.

 

První pokus

Jako obvykle jsem se na stránce adobe.cz přihlásil – my majitelé legálních produktů Adobe jsme registrováni. Najednou chce Adobe nejdřív znát vaše datum narození. Tak tohle mi připadlo jako opravdu drzá buzerace. Pak to na mne vyhřezlo Podmínky užití. Nejdříve jsem měl souhlasit s tím, že se zavazuji k dodržování zákonů Irské republiky. Dalším půvabným odstavcem souhlasím s tím, že některé služby Adobe mají Dodatečné podmínky a pokud tyto Dodatečné podmínky (o kterých víte asi tolik jako o zákonech Irské republiky, tedy nic), Dodatečné podmínky mají přednost před Všeobecnými podmínkami, s nimiž vyslovím souhlas.

Ale i kdybych vystudoval v Dublinu práva a naučil se zpaměti všechny Dodatečné podmínky všech produktů Adobe, je mi to málo platné, protože Adobe si v odstavci 1.5 vyhrazuje právo Podmínky změnit a další užívání Služeb podléhá novým Podmínkám. Tím jsem s celou věcí skončil. Mně vytočily ty Podmínky. Mají čtyřiadvacet paragrafů a každý z nich iks dalších pod-odstavců. Napsali je američtí právníci. Nejsem schopen prokouknout všechny fígle, tím spíš, že hned v prvním Paragrafu souhlasím s nehorázností, že si Adobe může dovolit Podmínky kdykoli měnit.

Noviny jsou plné podvodů, kdy vás donutí něco podepsat a nakonec vás soudně stíhají a exekutor vám zabaví ledničku a kanape. Netvrdím že Adobe toto udělá. Ale dikce Podmínek je taková, že to MŮŽE udělat. Ostatně můj právní cit mi napovídá, že ty Podmínky jsou svou podstatou hanebné a odporují dobrým mravům a jsou na žalobu, protože Adobe si tohle troufá jen kvůli dominantnímu postavení na trhu. Hodně mi to připomíná chování Microsoftu v době před tím, než dostal přes prsty.

Tohle mi táhlo hlavou, ale červíček ve mně hlodal. Prostě, ten Photoshop je nejlepší a potřebuju ho a potřebuju o něm psát čtenářům Photoshopu, zkrátka, musím ho mít. I přes ty nehoráznosti. Tak nastala druhá kapitola…

Druhá kapitola

Tentokrát už to po mně nechtělo vědět, kolik mi je let. Možná že si to pamatovalo z první návštěvy, nevím. Z předložené nabídky jsem si zvolil Photoshop CC. Pak jsem zvolil upgrade se slevou 40% s tím že se vyžaduje roční závazek. To mi připadá logické, proč bych si měl objednávat PS na čtvrt roku. Měnu volím euro, nevyhovuje mi ani indická rupie, rubl nebo thajský bath. Opět se hlásím heslem, jsem vyzván k čekání a seznámí mě s Podmínkami předplatného. Top jsou ale jiné, než výše citované Podmínky. Dozvím se, že každý měsíc mi odečtou z konta dvacet euro, předplatné se automaticky obnovuje až do zrušení. Předplatné mohu zrušit do 30 dnů od uzavření, později mi bude ze zbývajícího poplatku odečteno 50 procent. Když s touto první nehorázností souhlasím, smím k pokladně. Vypisuji fakturační adresu. Systém mě upozorní na nestandardnost zadání – za směrovacím číslem jsou dvě další nuly a systému je to divné. Že bych se uklep? Vracím se zjišťuji, že chybička se vloudila, ale u nich. Já žádnou dvounulku nezadával.

Nabízejí mi prostudování Licenční smlouvy a Podmínky užití, je to v angličtině. Ale jsou jiné než ty první, už tím, že mají jednadvacet paragrafů a žádné pod – odstavce. Předstírám důkladné prostudování a souhlasím. Poděkují mi a mohu se podívat na Moje předplatné. Čtu tam, že mám předplatné na jeden rok a že „probíhá zpracování“. Pod položkou Váš software ke stažení obsahuje Photoshop Elements 11 a Photoshop CS6, tedy aplikace, které už mám nainstalované. Zkontroluji mail a opravdu, mám od Adobe psaníčko. Adobe mi děkuje za objednávku ročního Photoshopu (všechny jazyky). Informují mě, jakým způsobem mohu členství v CC zrušit Jsou zde zase ty Podmínky užití, tentokrát v češtině. Některým formulacím opravdu nerozumím, paragraf 3:

Veškeré zboží, které nabízíme k prodeji na tomto webu, je nabízeno pouze ve formě propagační nabídky (tzv. invitatio ad offerendum neboli invitation to treat). Znamená to, že nemáme povinnost vám prodat žádné zboží na základě zde uvedených podmínek, dokud vám příslušné zboží nebude vyexpedováno.

Pikantní je paragraf 19.: Pokud nebude (nebo přestane být) v jakémkoli ohledu na základě zákona kterékoli jurisdikce v kteroukoli dobu kterékoli z ustanovení v rámci těchto podmínek zákonné, platné nebo vynutitelné, nebude to mít vliv na zákonnost, platnost ani vynutitelnost těchto ustanovení nebo jakýchkoli jiných ustanovení plynoucích z těchto podmínek v rámci zákona jakékoli jiné jurisdikce.

Chápu to tak, že nebude možné dejme tomu v Česku právně namítat a odvolávat se při tom na to, že v Tramtárii postavili to či ono mimo zákon. Zákony České republiky a Tramtarské satrapie jsou oddělené a vzájemně se neovlivňující.

Což mi připadá přirozené, ale v právní mluvě musí být vše přesně stanoveno.

Moje objednávka se zpracovává, přístup k PS CC nemám. Jakmile budu mít, podám hlášení.