Aktuality, Tvorba

Jak dopadlo květnové kolo

Tématem bylo Místo, které mám rád. Už jsme taková a podobná témata měli, ale co je to platné, soutěž funguje už čtvrtým rokem a ono těch tématických okruhů není zas tak moc. Tentokrát ale je změna – sice zůstal původní kruh porotců (někdo si možná vzpomene na Dvanáct měsíčků z prvního kola), ale padesát nejpilnějších a při píli i úspěšných účastníků má možnost snímky (ne ty svoje) hodnotit a umisťovat jim pořadí. Ono totiž se stávalo, že jeden jediný původní porotce krátce před půlnocí přeházel pořadí a porada poroty má jen dílčí možnost pořadí měnit.
Změna se projevila především tom, že se pořadí na prvních padesáti (cca padesáti) místech v průběhu měsíce a hlavně v jeho druhé půli hodně měnilo. Vzniklo tímto hlasováním pořadí velmi rozumné, osobně jsem z těch porotců, kteří ho neměnili. Zvítězil tedy Miloš Buček klasicky řešenou fotkou Pražská černá – krásný kontrast barevnosti, postava v průsečíku třetin, prostě – klasika.


Bezstarostné detstvo Ivany Hudecové je živá, nicméně pěkně graficky řešená fotografie. Držela se dlouho na první pozici, pak se propadla, vrátila se, zkrátka, je druhá na bedně a to je velký úspěch.

Mistřínské vlnění vyfotila Růžena Odehnalová při západu slunce, ano, tak se to v Moravském Toskánsku musí dělat, pokud nechceme vstávat. Je to bezpochyby líbivá fotka a hlasující účastníci ji takto ocenili.

Vítejte, vybízí František Elias svou fotkou, která je na čtvrtém místě. Ta dokladuje tezi, že sám objekt nemusí být nijak atraktivní, že záleží na vidění, na zpracování. Obyčejný plot a obyčejná branka neobyčejně vyfotografovaný. Krásná fotografie.

Kaplička, sluníčko, strom, působivý snímek Radima Masiarika je na pátém místě. Jen podotknu – z pěti fotek jsou tři černobílé…


Černobílá je i fotka, kterou jsem zařadil do záhlaví článku, patří k mým oblíbeným. Pořídil ji Jiří Bína v jeho rodném městě a líbí se mi, protože obsahuje příběh. Nejsem sám, komu se líbila, i několik porotců ji tlačilo dopředu, ale bodování je neúprosné. Na šestém místě jsem našel fotku též mou oblíbenou od Rudolfa Vága, i ta se dlouho hřála na prvním místě. Každopádně je to dobrá fotka a to jí nikdo nevezme.