Nezařazené

Jak dopadla soutěž

Tentokrát jsem vytrval až do půlnoci, protože poslední minutou července 2013 končila lhůta červencového kola. Pravda, už nikdo nic neposílal, rozumně. Ale nelelkoval jsem – porotoval jsem do poslední chvíle a mohu hrdě prohlásit, že jsem obodoval všech 216 zaslaných fotografií. Vyhrál dlouhodobý favorit Jiří Hovorka snímkem Bělka.

Tentokrát jsem vytrval až do půlnoci, protože poslední minutou července 2013 končila lhůta červencového kola. Pravda, už nikdo nic neposílal, rozumně. Ale nelelkoval jsem – porotoval jsem do poslední chvíle a mohu hrdě prohlásit, že jsem obodoval všech 216 zaslaných fotografií. Vyhrál dlouhodobý favorit Jiří Hovorka snímkem Bělka.


Už jsem ten snímek rozebíral, oceňoval jsem jeho lidskou stránku a taky to, že precizně naplňuje téma, totiž Červenec, měsíc rozbitých kolen.

Přehlednou fotku s výsledky máte zde:


No a pochopitelně je soutěž nadále přístupná.

Milou fotku Mileny Vaníčkové (na druhém místě) jsem už též podrobně představoval. Na třetí místo se v závěru propracovala fotka Romana Horáka Dokolečka dokola. Je obrazově zajímavá a taky vystihuje zadání – zachycuje proces jímž rozbitá kolena vznikají. Použil prostředky fotografie: holčičky jsou pohybově rozmazané, to podtrhuje rychlost jejich kmitání, a jsou barevné v černobílém prostředí.


V první desítce má Roman Horák ještě jednu fotku, pohled do nitra toboganu.


Na šestém místě je práce Zuzany Vitvarové. To je autorka s vypracovaným rukopisem, členka jabloneckého fotoklubu Balvan http://www.balvan.net/zuzana-vitvarova.html – její balvaní stránku stojí za to si prohlédnout. Je zřejmé, že oceněná fotka nevznikla náhodou – je to prostě Zuzanin osobitý projev.


Jásavou barevností zaujme obrázek Václava Kříže – vertikálně komponovaný s důrazem na strmost. Drobná postava holčičky obrazově kontrastuje s nápadnými barevnými plochami. Je to okamžik PŘED akcí, je z toho cítit napětí, jsme napnuti spolu s holčičkou.


Jinou cestrou šel Pavel Topš, ten částečným rozostřením naopak zvýraznil pohyb. Fotka má prudkou dynamiku, komponovaná je na úhlopříčku – všimněte si, že je to úhlopříčka zprava shora dolů doleva. To je úhlopříčka, která v nás bezděky vyvolává ostražitost, jde proti srsti – proti směru, jímž jsme zvyklí psát texty.


Úspěšným autorům blahopřeji a těším se na další fotky – srpnové kolo má téma Měsíc rozpustilých mraků, půjde o krajinářskou fotografii s důrazem na oblohu.

Tištěná soutěž
Souběžně s touto soutěží běží soutěž Tištěná fotografie.
Můžete posílat práce na téma z červencového kola (děti) i aktuálního (krajina s mraky). Fotografie ve velikosti A4 a odvozené je možné zasílat na adresu: MAGAZÍN FOTO, Springwinter s.r.o., Rybalkova 29, 101 00 Praha 10. Fotografie jsou nevratné a zasláním autor souhlasí s vydražením fotografie pro dobročinné účely.
Už posledně jsem naříkal, že se nikdo neúčastní. Snad jako odezvou se pochlapili dva autoři a své práce do Fota zaslali. Soutěž jsme tedy prodloužili a uzavřena bude koncem září – a hlavní cenu věnuje Epson, onu skvělou tiskárnu 800L s velkokapacitními nádržkami na inkousty, ve které tisknete doslova za hubičku (pokud jde o náplně, jedna fotka pohlednicového formátu vás stojí míň než korunu). Fotografickému tisku hodně fandím. Nezapomeňte, že digitální fotka jsou jen číslíčka a že všechny ty naše harddisky a flešky a DSVD placky vezmou za své a jen papírové fotky přežijí. Ale musíme je nejdřív nějak vyrobit, ať už doma nebo si to nechat udělat. Bez tisku čeká naše fotky zmar, i ty nejlepší, v soutěžích oceněné.

Takže znovu, tištěná soutěž má lhůtu do konce září a lze posílat fotky na témata červencová (děti), krajina – srpen a portrét, to bude zářijové téma.