Nezařazené

Jak dál

Venku mrzne, večery jsou pořád ještě dlouhé a to je čas na probírku fotografií a na jejich mazání – a eventuální zpracování těch, které uniknou decimaci. Připomeňme si, jak to vypadá se softwarem. Onehdy jsem na prezentaci nového fotoaparátu od Sonyho zaznamenal poznámku, že dnešní fotoaparát je už absolutně dokonalý a dál se nedá jít. To byla poznámka moudrá i nemoudrá: je fakt, že poslední generace fotoaparátů už nemají dětské nemoci, nic vás na nich nerozčiluje, jako že: pomalu ostří; bliká mu elektronický hledáček… atd. Vývoj jistě bude pokračovat, jen to je otázka, zdali vývoj povede k zásadnímu zlepšení.

Jako je to se softwarem. Král editorů je Photoshop. V dubnu 2007 vyšla jeho verze CS3 s několika zásadními inovacemi, jako je nástroj rychlého výběru a promítnutí zdroje do cílové oblasti klonovacího razítka. Pak následovalo pět dalších edicí až po současnou CC, která je pouze na nájem a je průběžně inovovaná. Skutečně zásadní změny k prudkému zvýšení užitku za těch deset let nenastaly. Tuzemská firma Zoner ve svém PhotoStudiu uvedla ve verzi 14 v roce 2011 mapování tonality. To bylo zásadní vylepšení funkčnosti – v provedením tak dokonalém, že obdobu nenajdeme ani v Photoshopu. Následovaly verze až pro PSP 18 v roce 2015 a od loňska je to PSP X, opět na nájem, nelze to jednorázově koupit.
Ty dva jevy, totiž dosažení dokonalosti a distribuce skrze nájem, spolu souvisí.
Jakmile totiž máte něco dokonalého, nemáte vůbec žádnou potřebu inovovat a nahradit staré novým. Proč byste to dělali, když to nové funguje stejně jako to staré? Proto softwarové firmy přešly na systém nájmu, aby se udržely v provozuschopném stavu. Ani Word a Excel dnes nekoupíte, musíte si Office najmout.

Proti tomu proudu ale jdou protiproudy. Jednak je to open source produkce: taky v editaci fotografie je k disposici editor Gimp, nicméně ten pořád ještě je doménou akademických zasvěcenců a není uživatelsky příjemný. Zato jsou zde výrobci, kteří s velkým gustem nabízejí svoje produkty a hned v záhlaví úvodní webové stránky radostně hlásají, že jde o prodej, nikoli nájem. Ohromnému zájmu se těší Luminar. To je program vyvinutý firmou Macphun, dle názvu poznáte, že funguje na Applech. Nyní se ale objevil i na platformě PC a Macphun se přejmenoval na Skylum a vedle Luminaru produkuje i Auroru DR 2018. Žádný nájem – prodej, a nic tam nemusíte umět, protože editace probíhá na základě názorných předvoleb. Líbí se vám toto provedení vaší fotky? Klepnete myší a je to doma. Bez nájmu. Editace ve stylu příkladů, to je dnešní trend.

Jak to bude dál?
Luminaru jistě kvete pšenice i v prosinci. Ovšem i Luminar narazí na to, co řešil Adobe a Zoner. Že se trh nasytí a z čeho budou programátoři žít, když ne z nájmu? Pozor, to je moje prognóza a nikoli závěr založený na tajných informacích. Luminar je super, vyzkoušejte si ho!