Nezařazené

Instalujeme Google Nik Software

Už jsem to oznámil na našem Facebooku – proslulý soubor zásuvných modulů od Nik Software (nyní pod střechou Google) se distribuuje jako freeware, tedy je zdarma a dokonce kdo si ho letos koupil, dostane peníze nazpátek. Jde o klasické pluginy s koncovkou *.8bf – ano, funguje to i v Zoneru. Celou kolekci získáme na google.com/nikcollection opravdu zdarma. Nechápu, co to koho napadlo a docela si i myslím, že je to přinejmenším obchodně nefér vůči jiným firmám, výrobcům skvělých pluginů, jako je Topaz Labs, Tiffen nebo Phase One a mnoha dalším. Je to možná právně napadnutelný dumping a křížové financování, ale jelikož ani vám, ani mně Google nepatří, netřeba si tím lámat hlavu.

Instalace je jednoduchá. Kolekci stáhneme a po stažení aktivujeme instalační program. Hned na začátku instalátor nabídne seznam aplikací, ve kterých bude kolekce fungovat – primárně to jsou aplikace od Adobe, tady se podíváte, co na compu mám:


Pokud ale mezi spolupracující editory chcete zařadit i Zoner, musíte kliknout na plusko (+) a přidat cestu k vašemu Zoneru. Instalátor ho přejmenuje a zařadí jako Photoshop Custom – zde 1, kdyby mělo těch aplikací být víc. Lze zařadit jakoukoli editační aplikaci, která si rozumí s moduly *8bf.


Poté pokračujeme v instalaci. Nechce naši součinnosti, nic nepotvrzujeme – můžeme jít vařit kafe, nakonec jen potvrdíme, že je instalace ukončená.

Jak v Zoneru
Abychom to mohli používat, musíme Nik nalinkovat. Jdeme do Nastavení – Možnosti, položka Zásuvné moduly a příkazem Přidat nalinkujeme cestu k Nik Collection.


Poté v editoru v roletovém menu Efekty nalezneme naši Nik Collection. Jelikož si Nik se Zonerem nerozumí zcela stoprocentně, nabídka je trochu rozcuchaná a oku nelahodící, vidíte to na ukázce dole, ta kolečka s křížky atd., nicméně všechno co potřebujeme v ní je: Analog Efex – filtry na simulaci analogových obrázků, Color Efex Pro 4 – soubor padesáti filtrů (každý má variace a lze ho ladit), Dfine 2 na odšumění, HDR Efex Pro 2 na skládání HDR obrázků, Sharpener Pro 3 na zaostřování, Silver Efex Pro 2 na vytváření černobílých obrázků (včetně simuilace specifických filmových materiálů) a Viveza 2, barevné ladění obrazu.

Je to kompletní nabídka prakticky všeho, co kdy budete potřebovat. Výsledných efektů lze dosáhnout i bez pluginů, ale pak musíte Zoner eventuálně Photoshop umět dopodrobna jako Scott Kelby. S těmito pluginy to dokáže každý.


Funguje to tak, že spustíte – dejme tomu – Color Efex. Ten se otevře jako samostatná aplikace a v ní pracujete. Je to naprosto intuitivní a žádné návody nepotřebujete.


Filtrů je tu habaděj – a každý má předpřipravené variance – vlevo – a táhla pro detailní nastavení – vpravo.


Blíže se na to podíváme jindy, dnes nám jde především o instalaci. Úpravu završíme odsouhlasením OK. V Zoneru se úprava projeví okamžitě, ale připomínám, že jde fakticky o pracovní vrstvu a tu lze maskovat výběrovým štětcem, eventuálně pracovat s krytím a prolnutím vrstvy. Jak se to dělá jsem tu už mockrát vysvětloval, naposledy zde.

Produkty Adobe
Může se stát, že aplikace Nika neuvidí – jako se mi to stalo v Adobe Photoshop Elements 14. Pak je třeba otevřít roletové menu Úpravy, dole jsou Předvolby a v položce Zásuvné moduly nastavíme adresář Nik Collection, podobně jako jsme to dělali v Zoneru.


Pluginy Niku pak najdeme v roletovém menu Filtr zcela dole.


V ideálním případě si Nik vygeneruje plovoucí meníčko, které je po ruce vždy, kdy aplikaci otevřeme. Takto je to v mém PSE 14.

Samotná práce s pluginy je ve všech aplikacích stejná, opakuji, je to de facto samostatný editační soft, jenomže z něho není samostatný obrazový výstup – je to vždy upravená vrstva, jež je součástí mateřského editoru. Moduly se tedy chovají jako samostatná aplikace – ovšem v Adobe se výsledek projeví jako samostatná vrstva a s ní pak nakládáme jako s kteroukoli jinou vrstvou.

Je to skvělé, používám to už několik let, a je mi trochu stydno si tak výkonný nástroj stahovat zadarmo. Myslím si, že tvůrci dobré práce si mzdu zaslouží.