Nezařazené

Huawei Mate20 Pro z Londýna

Kolega Michal Houdek zkouší novinku Huaweie v Londýně a podělil se o své první dojmy – a také poslal fotky. Londýnská prezentace vyvolala velký zájem – letošní jarní novinka firmy P20 je velmi oblíbená a dvojicí nových modelů hodlá Huawei útočit na nejvyšší mety v oboru smartfonů. Oba modely jednou na osmijádrovém procesoru Kirin 980 disponující sedmimikronovým čipsetem – a jsou vybaveny blokem Leica Triple Camera, který teď vévodí na zadní stěně přístroje. Mobil se odemyká rozpoznáváním tváře, má 40W nabíjení a dokáže nabíjet i jiná zařízení. Skener na snímání otisků prstů zde nechybí.



Huawei Mate 20 má skleněné stěny v kovovém rámu, je odolný proti polití (třída IP53), má displej 6,53´´ s rozlišením 1080 x 2244 pixelů. Operační paměť má 4 / 6 GB, vnitřní úložný prostor 128 GB s možností ukládat na specifické Huawei NanoMemory karty (pak nelze použít druhou kartu SIM). Fotoaparát má specifikace 12MP f/1.8 + 8MP f/2.4 telephoto (52mm) + 16MP f/2.2 ultra-wide (17mm). Je v mnoha dalších ohledech slabší než varianta Mate 20 Pro – ovšem u nás se prodávat nebude, takže zájem o něj je spíše akademický. Lépe je věnovat se vyšší verzi a právě tu Michal Houdek reportuje z Londýna.

Huawei Mate20 Pro je též ze skla v kovu, ale má odolnost třídy IP68. Displej je 6,39´´ HDR OLED s rozlišením 1440 x 3120. Osmijádrový procesor zůstává, také operační paměť a úložiště 6 / 128 GB pplus slot na kartu. Zde je třeba upozornit, že jde o kartu nestandardní, z říše digitální fotografie známe pokus Olympusu a Sonyho vnutit publiku vlastní formát karty a oba pokusy byly ve finále neúspěšné. Baterka má kapacitu 4200 mAh s nabíjením 40 W a oboustranným 15 W nabíjením. Odemyká se rozpoznáním tváře, ale i čtečkou otisků, která zde je pod displejem, nikoli vzadu. Výstup je USB – C. Existují ještě varianty Mate 20 X a Mate 20 RS Porsche Design, ovšem nás bude zajímat především blok fotoaparátů.

Tyto fotoaparáty se liší ohniskovou vzdáleností, světelností i rozlišením. Nejčastěji se bude používat nejspíš 40megový 27/1.8, oblibu si získá 8 Mpx 80/2.4 a jako lahůdka je tu ultraširokoúhlý 16/1.8, který je 20 Mpx. Nižší verze Mate 20 má střízlivější parametry, 27/1.8 na 12 Mpx, 17/2,2 na 16 Mpx a 52/2,4 na 8 Mpx. Je vidět, že tahle prostá dvacítka je oproti Pro hodně utažená a ta 20% úspora na ceně se hodně promítá do výbavy. Co je ovšem hodně zajímavé je velikost čipu. Následující ukázka je okno z Michalova videa, pořízeného na launchi v Londýně, vlevo je 1/1.7 snímač z Pro, vedle něho 1 / 2.3 palce Huaweie Mate 20 a následují čipy z iPhonu Xs Max a Galaxy Note 9. Vzhledem k tomu, že v čipech na velikosti opravdu záleží je toto hodně velký plusový bod pro novinku Huaweie. A co velmi vítám: tento Huawei Mate 20 Pro zvládá RAW formát ve všech třech fotoaparátech a to je hodně důležité, protože, co je to platné, dynamický rozsah není silná stránka těchto mrňavých čipů.



K tomu je třeba ještě dodat, že ten největší čip je už v modelu Huawei P20 Pro a je též vybaven sestavou filtrů Quad Bayer. To je háček onoho čtyřicetimegového rozlišení. Klasický čip má tzv. Bayerovu masku, to znamená, že fotodiody jsou uspořádány do čtveřic a každý má po dvou zelených a červený a zelený filtr. Quad Bayer je uspořádán tak, že pod barevným filtrem je čtveřice sub-pixelů, která spolupracuje tak, že ve výsledku funguje jako jeden pixel. Znamená to, že papírově 40 Mpx čip je v reálu 10 Mpx. Huawei detaily tají, nicméně jsou zde kvalifikované dohady, že subpixely snímají obraz s jinou expozicí a tím že se skládá HDR výsledný obraz – s podobným řešením experimentoval Fujifilm – když ty koncepty vidíte ve schematismu na obrázku, říkáte si, tohle musí fungovat! Výsledky jsou střízlivější.



Pozornost jistě vyvolá nová paměťová karta, zde je screenshot z Michalova videa, abyste viděli porovnání s Micro SD, která se běžně používá v jiných fotoaparátech.



Stupeň mého nadšení je nulová, 128 GB je v praxi zcela dostatečná kapacita, ale pro videistu asi ne – mluvím jen za sebe, ze své zkušenosti.

Spojil jsem se telefonicky s Michalem Houdkem do Londýna a ptal se na jeho první dojmy.

Referuje Michal Houdek, Londýn:
Mám k disposici Mate 20 Pro vybavený firmware verze 113. V prodeji bude novinka s verzí 108 a je tedy třeba hned po nákupu firmware upgradovat. Někdy za čtrnáct dní bude verze 120 a začátkem listopadu verze 122 a ta bude asi na nějakou dobu finální. Co se mi moc líbí je RAW režim ve všech třech ohniscích, to Huawei dřív neměl. Skvěle funguje umělá inteligence. Dokáže rozpoznat charakter scény a pozná, co se fotí, jestli pejsek nebo kočička nebo historická budova. Funguje to i ve videu, například je možné vyseparovat – i ve videu – jednu barvo a zbytek převést do černobílého režimu.

Aparát hodně pracuje s vícenásobnou expozicí HDR. Když fotím na 27 mm, zpoždění není velké, asi jako na iPhonu, při 16 mm je to delší a na 80 mm pořád něco počítá a zpoždění je do dvou vteřin. To je jistě bude měnit upgradem firmwaru. Dokáže pořídit extrémně dlouhé časy, to uměly i předešlé modely Huaweie a je to skvělá věc.


Tolik první Michalovy dojmy z Londýna. Tam, v zapršeném počasí, pořídil i první sérii fotografií.

 

Ukázky:

 

1 2
3 4
5 6
7 8
9 10
11 12
13 14
15 16
17 18