Nezařazené

Huawei Mate 20 Pro – portrét a kresba

Při recenzování nového Huaweie jsem opomenul funkci portrét. Je načase se k věci vrátit. Nejdřív tedy k tomu portrétu a na závěr o kresbě, možná vás to překvapí. Připomenu, že tenhle mobil má tři objektivy, s ohnisky odpovídajícími úhlům záběru kinofilmových 16, 27 a 80 mm plus mínus. Ty objektivy mají různou ohniskovou vzdálenost a různou velikost čipu a Huáč s tím všelijak kouzlí. Každopádně ale do EXIF zanese fyzickou ohniskovou vzdálenost 3.95 mm a to by pak mělo být všechno ostré, nebo skoro všechno. Aby nebylo, je tu funkce Portrét. Mají ji kvalitní mobily už dlouho, pozadí rozostří softwarově Gaussovským rozostřením. Teoreticky je to snadné, prakticky… méně snadné. Musí se vytvořit maska, v ní zůstane obličej a zbytek se rozmázne. Jenže, co je obličej? Co s vlasy a co s oblečením? Jak se to rozmázne? Huawei to nabízí už delší dobu a v tomto zatím posledním modelu je to, řekl bych, dost dobrý… ehm. Zkoušeli jsme to s Michalem Houdkem pro video, které brzy uvidíte na našem F22, takže tohle berte jako ukázku.Svítili jsme to Fomei LED světlem. Podstatný je vždycky ten přechod. Já tu žádný problém nevidím.Na krku je to dobré, ale co vlasy? Tam musí nastat nějaká přechodová zóna. Ta tu jistě je, nicméně: kdybychom to fakt fotili na plnoformát osmdesátkou na jedna osm, tak máme ostré jedno oko, pokud bychom měli pevnou ruku, a ostatní by bylo uplavané.Totéž bych mohl demonstrovat na Dominice. Tentokrát je to s ohniskem ekv. 27 mm.Portrétní ohnisko je ovšem těch 81 mm. Program line foťáku je inteligentní, drží 1/100 vteřiny, zvedne ISO na 400. A pozor, je tu parametr Krása. To znamená vyhlazení pleti, odstranění vrásek. Vždycky je tam nějaké vyhlazení, i tady, kde je režim Krása minimalizovaný.Při maximálním nasazení je obličej už hodně vymydlený. Navíc se to těžko nastavuje, dělá se to samozřejmě na displeji a není to nejšikovněji navržené, pásmo dotyku je tenké. Krásu bych tedy neřešil. Tady máme tedy klasiku při 27 mm.Lze tam nastavovat rozmanité barvené filtry ( = osvětlení), ale vede to k velkému rozostření.Protože jsem hračička, líbí se mi osvětlení jakoby skrz roletuNo a když to proženete nějakým tím zprasátorem, je z vás UMELEC…Kresba Huaweie Mate 20 Pro
Ona je kvalita kresby patrná už z té recenze, nicméně napadla nás s Michalem šílenost. Porovnat ji s plnoformátem Sony A7R Mk III s objektivem 16-35/.8 GM, sestava bratru za 150 tisíc a nějaké drobné. Úplná pitomost? Ovšem. Ale výsledek nás posadil na zadek. Tohle je srovnání – 100% výřez z centra obrázku. Tady je dokonce Huáč lepší než Sony!No, ale když se dostaneme ke kraji obrazu, fotoaparát je přece jen výrazně obrazově kvalitnější.Aby ne, sakra!

Shrnutí
Funkce Portrét se prosadila do fotoaparátů vyšší a nejvyšší třídy a v tomto modelu je implementována dokonale. S funkcí Krása se musí opatrně, raději ji nepoužívat a také ta různá osvětlení vedou k problematickým výsledkům. Jinak je to ale funkce skvělá a lze ji vřele doporučit.


Zde jsou bližší informaceo Fomei LED Bar
a zde o mobilním telefonuHuawei Mate 20 Pro.