Nezařazené

HTC One A9

V září jsem tu recenzoval mobil HTC One M9 Plus. Tentokrát je to A9, s třináctimegovým fotoaparátem. Ten mě zajímal především, nebo spíš jako jediný. Podotknu ještě, že se zabývám tím fotoaparátem, který je v základní nabídce. Pro Android existuje celá galaxie fotoaparátových appek. Takže znovu, zabývám se tou elementární, která je v nabídce dole na liště, sotva se dotknete senzoru nebo zapnete přístroj příjemně vroubkovaným tlačítkem na boku.

V září jsem tu recenzoval mobil HTC One M9 Plus. Tentokrát je to A9, s třináctimegovým fotoaparátem. Ten mě zajímal především, nebo spíš jako jediný. Podotknu ještě, že se zabývám tím fotoaparátem, který je v základní nabídce. Pro Android existuje celá galaxie fotoaparátových appek. Takže znovu, zabývám se tou elementární, která je v nabídce dole na liště, sotva se dotknete senzoru nebo zapnete přístroj příjemně vroubkovaným tlačítkem na boku.


Dobré je vyjít z menu, které se objeví po poklepání na ikonu „čtyři kolečka“. Autoportrét, to je selfíčko, fotoaparát je (kupodivu) fotoaparát a panorama je panorama. Hyperlapse – jde o videorežim (až 16x zrychlí video a odstraní otřesy a podobné neduhy) zajímavá funkce pro ty kdo chtějí vytvářet svižná zábavná videa. Pomalý pohyb – videozáznam v rozlišení 720p 120fps. Což vytvoří při standardní rychlosti přehrávání 30fps slow motion efekt.  Takže se zabývejme režimem PRO – jelikož přístroj slibuje, že „budete fotit jako profík“.

Tento režim je opravdu výtečný a zde dává HTC iPhonu na frak – je to ostatně odzkoušené už na M9, kterou jsem tu v září představoval. Lze tu nastavit bílá, korekce expozice +-2EV, ISO až do 1600, rychlost závěrky až do 1/8000 sec a dokonce i se dá ručně ostřit. Navíc je tu RAW režim, ale krom jiného přístroj nabízí okamžité převedení do JPEG.


Aby mi bylo rozuměno: v RAW režimu přístroj pořídí 2 fotky, jednu v Adobe DNG formátu (to pak jsou 25MB fotky) a souběžně vygenerovanou bitmapovou fotku formátu JPEG. Ten DNG pak můžeme upravit v editoru – přístroj RAW převede a dá si při tom na čas.


Já to hned zkoušel, sotva jsem to zapnul, rovnou při ranní procházce s pejsky – ostré prosincové slunce. Toto je fotka bez úpravy:


Zde je po automatickém vyvolání z DNG (RAW) rovnou v aparátu. Je vidět, že se při vyvolání projasnily stíny.


Když to ale vyvolám v Photoshopu, mohu z toho dosat až takovouto omalovánku (ale ono to tak ve skutečnosti takové bylo, skoro…).


Nicméně zázraky nečekejme. Ono totiž to focení do RAW má obecně smysl hlavně kvůli jasům. RAW totiž je schopen zachytit data v maximálním rozsahu jasů a stínů a při vyvolání lze zvýraznit místa, která jsou na JPEG přepálená. Takhle to ale tady nefunguje. Na ukázce je zleva fotka v čistém JPEG, pak je to automaticky vyvolaný RAW a vpravo je JPEG vyvolaný v Camera Raw Photoshopu. Zde fotka zásadně prokoukla co se kresby týká (všimněte si srsti psa), ovšem přepaly zůstaly nedotčené. Ostatně i na ukázce nahoře zůstalo vypálené slunce ve stejném rozsahu.


V režimu prohlížení můžeme snímek editovat, funkce Zoe je vytváření animovaných prezentací a Motivy jsou též animované obrázky – přes fotku sněží a podobně. Pokud jde o Zoe snímání (ve fotoaparátu ikona několika rámečků s šipkou), pak telefon zaznamená 3s video a sérii snímků (1s před stiskem spoustě a 1s po stisku), takže pak v editaci při tvorbě střihoveho videa přimíchává i videosekvence, které výsledku dodají větší dynamiku a kromě toho je možné vybrat i snímek, který by jinak utekl… Funkce Zoe je zajímavá také tím že byla poprvé uvedena před třemi lety u HTC One M7 a letos ji pod názvem LivePhoto v podstatě replikoval Apple u iPhone 6s.


Z editačních pomůcek je třeba vzpomenout hlavně filtry, ovlivňují především barevnost.


Musím ale opakovat, že to co zde popisuji je výchozí fotoaparát tohoto mobilu. V androidí sféře existuje množství aplikací, simulujících rozmanité funkce a ty někdy udivují mírou své nabídky. Nicméně hardware v každém případě zůstává a základní parametry ani ta nejdůmyslnější appka nepřeskočí.

Jak se s ním fotí
Přirozeně že jsem přístroj srovnával se svým iPhone 6S. Jabčák byl barevnější, ale kresbou jsou si velmi podobné. Na ukázce jsou 100% výřezy, vlevo HTC, vpravo iPhone – vzadu je vidět pozadí lesa.


Už toto základní provedení fotoaparátu má velkou výhodu nastavitelnosti času i korekce expozice. Tím je možno se pouštět i do experimentů – zde je to dlouhá (0,3 sec) expozice s efektem neostrosti.


Výhodná je i nastavitelná korekce expozice. Bez ní jsme vedeni k poklepání na nejsvětlejší místo v obraze. To ne vždy je, třeba na naší ukázce je scéna tónově velmi vyrovnaná.

Shrnutí
HTC One A9 je mobil nejvyšší kvalitativní třídy – obvyklá cena je 15 tisíc. Má třináctimegový fotoaparát, který se svým výkonem blíží obrazové kvalitě běžných kompaktů. Limitem je pevné ohnisko a malý rozměr čipu, výhodou je stabilizace, která je zde překvapivě účinná.