Nezařazené

HTC 10

Tchajwanský výrobce vyrazil do útoku ve stylu tankového blitzkriegu. Jestliže jsem Leicu T charakterizoval jako panzer Leica, tak tohle je panzer mobil. Kovové bago a uvnitř prvotřídní elektronika. Nás ale hlavně zajímá dvanáctimegový foťák uvnitř.

Tchajwanský výrobce vyrazil do útoku ve stylu tankového blitzkriegu. Jestliže jsem Leicu T charakterizoval jako panzer Leica, tak tohle je panzer mobil. Kovové bago a uvnitř prvotřídní elektronika. Nás ale hlavně zajímá dvanáctimegový foťák uvnitř.


Jaký je a komu je určen
Je to špičkový mobil špičkové výkonnostní i cenové třídy, výchozí cena (srpen 2016) je lehce přes 21 tisíc korun. U nás je k dostání jen jeho 32 gigová verze, nicméně vzhledem ke slotu pro microSDXC až 2TB nad tím zapláče jen mimořádně citlivá povaha. 5,2 palcový displej má ropzlišení 2560 x 1440 bodů. Uvnitř je procesor Qualcomm Snapdragon 820 Quad Core 64bit s vnitřní pamětí RAM 4GB. Fotoaparát 12Mpx F/1.8 + 5Mpx F/1.8, oba jsou opticky stabilizované, ostření laserové. Má to GPS, WiFi, Bluetooth, NFC a USB Type-C (USB-C), nemá to bezdrátové nabíjeni baterky (3000 mAh). Jo a skoro bych zapomněl, umí to i telefonovat, 3G/LTE s Nano SIMkou a zaplaceným tarifem. Nad provozem bdí operační systém Android 6. Zní to zajímavě, momentálně stinná stránka je v tom, že nejsou k dostání a přijímají se jen předobjednávky. Došlo pár set kusů, po nich se zaprášilo, na cestě je další dodávka, byl jsem ujištěn.


Přístroj má hlavní část svého těla kovovou s neznatelnými přechody k plastovým částem a také napojení na krycí sklo displeje je dokonalé. Na větší rozměry soudobých smartfonů (zde 146 x 72 x 3 až 9 mm) jsme si zvykli a co bylo dřív hodnoceno za nedostatek je výhoda. Nicméně při té robustnosti (a ceně) je s podivem, že přístroj není utěsněn proti vnějším vlivům. Tělo je dosti vypouklé (rozdíl 3 až 9 mm) a čočka objektivu vystupuje (to bylo řečí kolem vypouklosti objektivu iPhonu), nicméně ve výsledku máme pocit důkladného mobilu, který se velmi dobře drží v ruce. Hlavní vypínač na boku přístroje je opět vroubkovaný, snadno se nahmatá. Vpředu na spodní části je ne-tlačítko, je to citlivá oblast, lze nadefinovat otisk prstu. Vlevo a vpravo jsou virtuální tlačítka pro návrat a pro menu.


O výkonu mohu jen soudit podle fotoaparátu a můj celkový dojem je víc ne příznivý. Je to nádherně vypracovaný přístroj a dojem z něho je luxusní, ceně odpovídající. Nedivím se, že je vyprodaný, jde skutečně o špičkový model.

Fotoaparát
Jako obvykle předesílám, že posuzuji nativní fotoaparát, tedy jak se hardware přístroje projevuje v aplikaci dodávané s přístrojem. Ten hlavní fotoaparát je 12megový, se snímačem 1 /2.3 palce s pixely 1.55 µm  . Objektiv má fyzicky ohnisko 4,56 mm a světelnost F1.8. Úhel záběru odpovídá 24 mm kinofilmového aparátu, tudíž crop factor je přibližně 5,2. Přední fotoaparát je pětimegový s pixely  1.34µm.  Také tento fotoaparát má objektiv se světelností F1.8 a oba jsou stabilizované. Není to první model HTC se stabilizovaným objektivem, vzhledem k tomu, že přístroj necloní a expoziční časy se pohybují v řádu tisícin je stabilizace v podstatě směšná – snad za nízkých světelných hladin, ale pak zase je šum tak velký, že nás stabilizace nevytrhne. Leč svět nechce být klamán, o to víc chce být balamucen, v čemž je rozdíl.

Objektiv hlavního fotoaparátu je umístěn v ose, vedle něho je dvojice LED fleší s různou hodnotou barvy a emitorem laserového paprsku pro podporu autofokusu. HTC je na zveřejnění technických detailů skoupý, nicméně podle nejasných informací je zde aplikován systém měření odezvy nízkoenergetického (zdraví neškodného) infračerveného laserového paprsku. Jiný systém laserového AF používá paprsku jako pomocného AF světla, nicméně zdá se, že to opravdu není tento případ. Objektiv pomocného selfíčkového fotoaparátu je umístěn vpravo nahoře, má ohniskovou vzdálenost 2,34 mm. Zde je optická stabilizace opravdu prvek komiky. 
Ikona této aplikace je v základní nabídce. Pro fotografa jsou zajímavé tři režimy: Fotografie, Panorama a Pro. Zde jsou ty volby:


Fotoaparát Zoe přeskočím, to je specialitka HTC a jde o jakási pidividea. Loni jsem o tom napsal: Je to taková věcička, nad kterou buď pokrčíte rameny nebo se do ní zamilujete, tak nějak ji charakterizují na AndroidCentral. Princip je jednoduchý. Vyberete si ve svém mobilu fotky nebo videa – lze to mixovat – a appka vám z toho udělá krátké videíčko. Typicky 30 vteřin dlouhé, i s hudbou. No a protože jsme v době sdílecího třeštění, vaše výtvory můžete zveřejnit a naopak vy se snadno dostanete k Zoe kreacím jiných lidí.

Ani teď k tomu nemám co dodat. Nuže, modul Fotoaparát je v podstatě zcela automatický režim. Můžete zde zapnout / vypnout blesk a také lze zapnout a vypnout HDR (vyrovnávání stínů) anebo ho mít nastavené na AUTO režimu – to doporučuji. Tady vcelku toho není mnoho k výkladu.

Režim PRO je fakticky režim Program běžných fotoaparátů. Lze v něm nastavit bílou, korekci expozice, ISO, expoziční dobu a lze ručně nastavit vzdálenost (= ruční ostření). Mobily, tedy ani tento, nenabízejí ovládání clony. Vypadá to pak následovně (ikonka vlevo nahoře znamená, že je zakázaný blesk):


Zde došlo oproti jiným modelům HTC k velmi příjemné změně. Vše je po ruce – a všimněte si, že defaultně je vše nastaveno na AUTO. Důležité ale je vzít v úvahu, že si přístroj eventuální změnu nastavení pamatuje – tedy vyvážení bílé, ISO apod.

Ty dvě čárky vlevo jež vedou k základnímu rozbočovacímu menu nabízejí i Nastavení. Tam lze navolit, aby tlačítko pro ovládání hlasitosti telefonu bylo možno používat jako mechanická spoušť fotoaparátu a také je tam vstup k nápovědě, v podstatě k návodu. Ten si ale je nutno stáhnout, je velmi přehledný a výstižný, pochopitelně v jazyku fotoaparátu.


Režim PRO nabízí ještě jednu podstatnou volbu. Buď volíme zápis v JPEG nebo v RAW. RAW tohoto modelu si zaslouží samostatnou kapitolku, takže se k němu vrátím.

Jak se s ním fotí
S tímto modelem vstoupil na scénu vážný pretendent na titul nejlepšího fotoaparátu. Velmi dobře ho hodnotí prestižní laboratoř DXO MARK, dala mu 88 bodů, zatímco třeba iPhone 6s má jen 82 body. Před krátkou dobou jsem tu měl srovnání čtyř špičkových fotomobilů, kdyby se HTC 10 toho srovnání zúčastnil, nejspíš by vyhrál. Z výše uvedeného vyplývá velmi snadná, intuitivní a pohotová ovladatelnost. To je myslím 50% hodnoty fotomobilu vzhledem k tomu, proč ho potřebujeme: sáhnu do kapsy, namířím a cvak. K tomu je určen především a proto nechci nic lovit s patnáctém podmenu šestého menu. Tohle je zřejmé. Kvalita obrazu je na druhém místě a za tím si stojím – kdo chce publikovat a vystavovat, nechť si koupí fotoaparát. Nicméně, chceme mít pěkné obrázky i z mobilu a tyto kvalitní jsou. Mají nadprůměrně dobrou kresbu ve středu, nicméně ke krajům kresba poněkud utíká. Na obrázcích z hlavního fotoaparátu neruší žádný přehnaný postprocessing, snímky vypadají přirozeně a také barevnost není přehnaná, jak to někdy bývá.

Přístroj nepracuje s clonou, anžto žádnou nemá, pořád jede na plnou díru, takže na sluníčku vycházejí časy přes 1/3000. Kupodivu ale je opatrný s přidáváním ISO s nízkou světelnou hladinou a raději prodlužuje expoziční dobu. Na ukázce dole je to 640 ISO a 1/10 sec. Přitom nastavit lze ISO až 3600.

Zaostřuje automaticky, lze klepnutím na displej volit bod zaostření, když prst přidržíme, fixujeme i expozici. V menu lze nastavit exponování tímto poklepem. Pokud jde o HDR režim, ten pomáhá s projasňováním stínů, ale nemá vliv na vysoké jasy. Nicméně je možné instalovat např. Aplikaci True HDR a ta vše řeší k naprosté spokojenosti.

Proti objektivu nemám námitky, nicméně je třeba počítat s protisvětlem – vstupní čočka je chráněná sklem zdá se bez antireflexní vrstvy a protisvětlo se na výsledcích projevuje. Hodně je to vidět na noční fotce dole.

Panorama
Režim Panorama nastavíme v základní nabídce a snímání aktivujeme virtuální spouští. Je třeba plynule táhnout a opětovným poklepnutím na spoušť snímání zastavíme. Tím je možno obsáhnout přesně ten úhel, jaký potřebujeme. Poněkud nevyzpytatelné jsou rozměry získaného panorama – ty ovšem závisí na výsledném ořezu dílčích pořízených fotografií. Toto panorama je poznamenáno reflexy protisvětla, o němž šla řeč výše.


Práce s RAW
Ve věci mobilu a RAW jsem rozvrkočen jako komtesa Liliana před hrabětem de Mauriac. Pořád se držím vize, že mobil je: ven z kapsy, cvak a pošlu do světa. K tomu slouží JPEG perfektně. RAW, připomenu, je datový soubor obsahující hodnoty sejmuté expozicí z čipu, není to fotka, je to podklad pro generování fotky. Zde se RAW ukládá v univerzálním formátu DNG, takže z něho lze vygenerovat fotku v jakémkoli editoru s DNG modulem, tedy samozřejmě i v našem rozšířeném Zoneru – i starších verzí. Konverze z RAW vede – pokud to umíme – k výrazně lepším technickým výsledkům. Především má RAW větší škálu zachycených detailů v jasech a stínech. To vždycky, nicméně RAW mobilů jež jsem zkoumal měl vždy velmi omezenou schopnost likvidovat přepálené jasy. Vytáhnout kresbu z temných stínů, žádný problém, ale poradit si s jasy – velký problém.

Tento HTC 10 zachází vysokými jasy nejlíp jak znám. Zde je trojice obrázků. Přístroj při nastavení RAW zásadně pořídí jak JPEG, tak i RAW (DNG). Toto je JPEG:


Toto je náhled RAW: pozor, je to jen informační skica, v mobilech vychází obvykle velmi nekvalitně a byla by zásadní chyba si to jen uložit a myslet si – vyzrál jsem na to, já filuta to fotil do rawu!


Takto to dopadne, když se to zpracuje v Camera RAW Photoshopu CC:


Všimněte si mraků vlevo, o co jsou ve zpracovaném obrázku víc prokreslené. Tady zase je vidět rozdíl v podání stínů – nahoře původní JPEG, dole vyvoláno z RAW.


Tohle tedy umí HTC 10 skvěle, ale vyžaduje to individuální zpracování, uvážlivost i určitou zručnost a zkušenost. Jde to trochu proti konceptu focení mobilem. Přístroj nabízí také automatické vyvolání rawu v přístroji, ale výsledek je pak v podstatě totožný s JPEG a vše ztrácí smysl a navíc trvá překvapivě dlouho. Jediná (podivná) výhoda: takto vyvolaný a uožený snímek má rozměr 4000 x 3000 bodů, kdežto RAW vyvolaný v editoru má 3883 x 2939 bodů, čili o fous míň.

Shrnutí
Mobilní telefon HTC 10 je vybaven hlavním fotoaparátem s relativně velkým čipem s rozlišením 20 Mpx a vysoce světelným objektivem 4,56/1.8. Patří ke špičce jak kresbou (s výhradou úbytku do rohů) tak dynamickým rozsahem. Je velmi snadno pvladatelný a jeho silnou stránkou je práce s RAW. Nicméně i v JPEG režimu vytváří obrázky s nenásilnými přirozenými barvami. Ve sětě Facebooku a Instagramu už záleží i na zpracovatelnosti rovnou v přístroji – i na tomto poli nabízí výtečné výsledky. Je to bezesporu prestižní přístroj pro náročné použití.

Ukázky: