Nezařazené

Hranice blesku aneb Vražedná kombinace

Ano, je to dobrý sluha a zlý pán a klade nám pod nohy nástrahy jako vodník šátečky. Zde je jedna taková nástraha, odpovídám na dotaz pana V. R., který píše:

Ano, je to dobrý sluha a zlý pán a klade nám pod nohy nástrahy jako vodník šátečky. Zde je jedna taková nástraha, odpovídám na dotaz pana V. R., který píše:

Nedávno jsem fotil na náměstí rozsvěcení vánočního stromku, postupoval jsem stejně, čas 1/20-1/30, clona otevřená a díky slabému pouličnímu světlu ISO místy až na 1000 a narazil jsem na vražednou kombinaci krátkého ohniska 14mm (ekv28), krátké vzdálenosti (do metru) a bílého svetru, i při kompenzaci blesku v TTL až -2EV a výš neustále přepaloval svetr a občas i obličej, pomohlo trochu až vysunutí rozptylky a kroku vzad. Je možné abych narazil na dolní hranici výkonu blesku?

Nejen že to je možné, je to dokonce zřejmé. Síla blesku se dá stáhnout – v TTL režimu je to kompenzace podobná expoziční kompenzaci, však také pan V.R. píše o kompenzaci -2 EV. V manuálním režimu nastavujeme zlomky výkonu. Jenže pořád je to pro uvedený blesk Metz MB směrné číslo 50. No a směrné číslo nám udává clonu, když ho vydělíme počtem metrů. Takže bychom byli při 100 ISO na cloně 50! Nicméně, tohle není skutečné jádro problému. Pan V.R. píše o vražedné kombinaci a to je správný termín. K této vražedné kombinaci zřejmě přispívá i použitá technika, Olympus E-500 a blesk Metz MB 48. Blesk v digitální fotografii, to je dlouhodobý problém a není, abych tak řekl, obecně řešen. Proto se pro minimalizaci problémů doporučuje používat firemní blesky, tedy k Olympusu blesk zase Olympus. Ty blesky jiné firmy mohou, ale nemusí fungovat dobře, tedy nemusí spolehlivě synchronizovat za všech okolností a dávat za všech okolností stabilní výkon. Tahle ukázka je taky při 1000 ISO a Nora má bílý svetr… a přepálená není.


Jistě, můžete namítnout, že není na černém pozadí, večer pokus zopakuji v nočním aranžmá.

Co tedy poradit? Asi bych začal snížením ISO, těch 1000 ISO při blesku z metru nějak moc nechápu, ale neznám situaci. Zkoumal bych ten blesk – z toho, co tazatel píše, to skoro vypadá, jako by to nefotilo v TTL automatickém režimu. Pak také lze vyzkoušet nějakou předsádku, softbox, odraz od destičky a podobně. Potíž ale je v tom, že některá vražedná kombinace blesku a těla nefungují stabilně za podobných okolností podobně. Relativně nejbezpečnější obrana je tedy kombinace těla a blesku stejné značky, a když to máme jinak, pak intenzivní výzkum zákonitostí a z něho odvozených opatření – jak jsem řekl, např. softbox, odraz a podobně.