Aktuality, Tvorba

Horák mezi anděly

Měl jsem moc velkou radost, že můj kamarád a přítel Digineffu Richard Horák získal čestné uznání v americké soutěži IPA. Letos na jaře zde Richard získal za street foto už tři čestná uznání a tohle je tedy jeho letošní čtvrté. Blahopřeji i takto veřejně!

K fotce mám i osobní vztah. Artistku Tatianu Mosio Bongonga jsem fotil taky a minulý měsíc jsem tu měl o tom článek. Ale co je to platné, Richardovi se to povedlo líp: Pomohlo mu i počasí. Fotil totiž nikoli při samotné produkci, ale den před tím při zkoušce a artistka začínala hned od začátku lana. Druhý den před produkcí sprchlo a ona začala až v úseku za anděly. Požádal jsem Richarda, aby nám ukázal varianty vítězné fotky. V záhlaví je začátek akce. Ta se konala navečer, tedy v ostrém protisvětle. Od začátku tedy počítal s tím, že pořídí siluetu – a tu pak dokonce posadil do sépie. Idea anděla je tu už obsažená.

Další snímek – Mosio Bongonga je už blíž k soše. Svoji roli hrají i ptáci, kteří jí jakoby letělo naproti (ona z nich asi moc velkou radost neměla). Fotka je jednodušší než tak, která je v záhlaví.


No a konečně je ta finální fotka, která pak dostala to čestné uznání. Ano, je na výšku, formát vychází z motivu. Málo fotíme na výšku a je to chyba! Ve formátu na šířku by motiv naprosto nevyzněl.

Jako bonus mi Richard poslal i tři fotky oceněné na jaře. Plískanice… čím horší počasí, tím se mu to víc líbí.

Karlův most z Mostecké věže. Taky skvěle mizerné počasí!

Liják do třetice. Fotograf se musí ke svým úspěchům dostat v pláštěnce.


A pak že se street fotka nedá dělat… Richardovi Horákovi srdečně blahopřeju!