Aktuality, Fotografická technika

Hasselblad X1D Mk II

Je to Hasselblad pro každého… kdo má a) pět tisíc dolarů za tělo, b) chuť je vyklopit za tělo (fotoaparátu). Původního Hassyho jsem tu recenzoval před dvěma lety, nová verze je spíš staronová a jak to tak vypadá, je to spíš přejmenování, aby se mohla cena přihlížit Fujifilmu GFX50R. Blíží se tedy doba, kdy středoformát vstoupí i do našich chaloupek a chýší.

Novinka tedy má nadále padesátimegový čip 43,8 x 32,9 mm CMOS, 16bitový záznam, dynamický rozsah 14 EV. Jde fakticky o bezzrcadlovku, tedy obraz kontrolujeme čtyřmegovým elektronickým hledáčkem. Displej je 3,6 palcový dotykový. Výměnné objektivy mají své individuální centrální závěrky, tudíž synchronizují s bleskem až při 1/2000 vteřiny: velmi důležité, protože přístroj je převážně určen pro profi ateliérovou práci. Nejvyšší ISO je 25600 a série 2,7 fps. Zápis je na vysokorychlostní SD karty, má duální slot. Je tu vestavěná wifina a GPS a USB je 3.0 typ C a přes USB ho lze i nabíjet.

Co se tedy změnilo? Displej je větší, také hledáček má větší rozlišení a má obnovovací frekvenci 60 fps. Rychleji startuje a ostří – výrobce uvádí cca 50% zrychlení. Mělo se též zjednodušit a zlogičtět menu – po pravdě řečeno, tady bylo opravdu široké pole ke zlepšování. Navíc je menu možné promítnout do hledáčku, což nešlo. Nyní lze ukládat i v jenom JPEG formátu. Na trh přijde v říjnu za 6000 euro bez daně.

Je to přístroj pro profesionály, kteří potřebují maximálně kvalitní výstup, móda, portréty, reklama, to jsou domény Hasselbladu. Na živou fotografii vhodný asi nebude ani tento nový model.