Nezařazené

Hádka kolem Canonu 6D Mk II

Na serveru F22 jsme s Michalem Houdkem zveřejnili video, ve kterém si povídáme o Canonu 6D Mk II. Týden jsem ho zkoušel na skotském ostrově Skye a moje poznatky byly v podstatě pozitivní. Na Facebooku se ale rozvinula debata. Zde je zmíněné video a nejzajímavější příspěvky. Nejdřív ale, jak podle mého vznikly dohady kolem nového Canonu. V červnu na serveru Petapixel.com zveřejnili článek Canon 6D Mark II Dynamic Range is a Big Disappointment. Zde je zveřejněná tabulka, srovnávající modely 5D Mk IV, staré 6D, 6D Mk II a 80D.Když se na tabulku podíváte, tak dynamický rozsah oněch tří plnoformátů prakticky splývá od ISO – odhaduju – 1000. Od ISO 200 do ISO 800 jsou Canon 6D a 6D Mk II nepatrně horší než 5D Mk IV za 100 tisíc. Dynamický rozsah měřila i laboratoř DxO a vyšlo jí, že dynamický rozsah 6D je 12,1EV a 6D MII je to 11,9. Rozdíl 0,2 EV, přičemž se poměřují dva čipy s rozdílnou velikostí fotodiod. Upřímně, moc nechápu, proč se zde hovoří o big disappointement. Tabulka mě k žádnému big disappointementu nevede. Nicméně se o něm hovoří a to nastartovalo vlnu kritiky. Za těch skoro dvacet let co sleduju scénu jsem podobných pseudoafér zažil mnoho, z nedávnější době jednu kolem kapiček oleje na Nikonu D600 anebo bílých bublinách na přechodu jasů na přístrojích Fujifilm. To se pak kde kdo vyjadřuje, aby ukázal, jak je bdělý a ostražitý a nenechá se napálit.

Debata se rozvinula na Facebooku F22, vyjímám nejzajímavější příspěvky.

Zdravím všechny, bohužel u tohoto modelu, jakkoli je vylepšený oproti původnímu 6D-éčku, je největší slabina právě ten dynamický rozsah senzoru a to je velká škoda. Jak je zmíněno výše, pro vytahování kresby ze stínů příliš možností nedává. Předchozí model je na tom opravdu lehce lépe, nikoli ovšem příliš výrazně. To bych Canonu v souvislosti s několikaletým vývojem vytknul. Na druhou stranu udělali velký krok kupředu se senzorem v 5D Mark IV, který je opravdu radost používat a rozhodně bych tyto dva modely ohledně senzoru nesrovnával, každý se pohybuje úplně někde jinde ve svém zaměření.
Pánové, chce to trochu objektivního přístupu, fotografická veřejnost, která náhodou shlédne vaše propagované pořady, není neinformovaná a třeba má živou praxi s používáním konkrétních modelů, což dokladují i některé příspěvky a názory, výše prezentované. A když přejdu k fundované fotografické obci, tak ta ví přesně, těm nic nového takový pořad nesdělí. O to hůř, pokud se v něm setkají s čímkoli, co je v rozporu s jejich zkušeností a je to prezentováno jako vlastně nepodstatné. A pokud jste honorováni výrobcem, nebo jejich zastoupením, tak OK, to je normální komerční život, ale dělejte to více důvěryhodněji a přesvědčivěji. Když se podívám na reakce, tak pro mne osobně by to bylo poučení.
Ať se vám daří a třeba to příště bude mít jinou úroveň.
Photoreel Cz

Na to odpovídá Petr Čížek: Mně přijde, jak kdyby ten senzor v 6DII záměrně zabili, i 5DIV je defakto pravěk, jenže asi nechtěli kanibalizovat vlastní řady…

Dobrý den, kolik vám zastoupení Canon platí za takovouhle reklamu? Tím nechci říct že 6d je špatné, ale je nezbytné porovnávat se současnou konkurencí.
Martin Vlček
Tohle se Canonu fakt nepovedlo, konkurence je mnohem dál. Pro mě jako uživatele 6DI, používaného především pro zmíněné krajinky je vydání 6DII takové zklamání, že jdu jinam.
Pavel TvrdýTakhle nám to nandali, nenabyl jsem ale dojmu, že někdy měli ten fotoaparát v ruce, rád bych se mýlil. Photoreel Cz se sice odvolává na uživatele, ale já se možná špatně díval – neviděl jsem je. Předmětné video je zde, podívejte se a udělejte si názor.Zajímal by mě ale názor skutečných majitelů nového Canonu 6D Mk II. Mě na něm chybí joystick a vadí mi malý rozsah pole se zaostřovacími body, jinak jsem s ním neměl nejmenší problémy. Ostatně soudím, že řeči o 11 nebo 12 nebo čertvíjakém dynamickém rozsahu X EV jsou jen výsledky laboratorních hokusů pokusů, nesouvisejících s fotografickou praxí. Deset EV je situace, kdy správná expozice při 100 ISO je ve stínech 1/125 na clonu F1.0 a ve světlech na F22. Pro dovysvětlení: Hodnota EV 1/125 na F1.0 při 100 ISO je vteřinová expozice při cloně 11. To jen abyste měli představu, o jakou světelnou hladinu jde. Podle mě to je akademický spor bez návaznosti na praktické použití.

Takže znovu, velmi cenný by byl názor skutečných uživatelů. Na mém Facebook.com/digineff.cz je na to prostor!