Jak se bude chovat mobil v nízké světelné hladině? Pro měsíčník Stereo Video (jeho lednové číslo) připravuji recenzi šesti špičkových fotomobilů a tento Google nemůže mezi nimi chybět. Google má zatím na kontě šest kousků, loni v srpnu jsem tu recenzoval ten vůbec první a byl jsem nadšený. Dnes je trend fotomobilů se dvěma, ale i třemi moduly, zpravidla s různou ohniskovou vzdáleností. Přitom tento přístroj má fotoaparát má 12,2 megapixelů, to je normální, ale má jen jeden objektiv, to už je dnes rarita. Ekvivalent má 28 mm při světelnosti F1.8, je stabilizovaný, aspoň že tak, a má autofokus na bázi analýzy fázového posunu v duálních pixelech, v tom je tedy na výši doby. Fotodiody nají 1,4 µm. Ve špatném světle lze aktivovat duální LED fleš, tedy má buď studenější nebo teplejší světlo. Jak se s ním zoomuje, když nemá dva objektivy (zpravidla je to cca ekv. 25 a 50 mm, tedy dvojnásobný poměr). No, nijak, leda softwarově.
Google totiž vsadil na zajímavou vychytávku. Olympus, Panasonic, Pentax i Sony mají v některých modelech pixel shift, tedy díky stabilizovanému čipu lze posunout celý čip o jeden pixel. Když uvážíme že jde o posun v řádu 1,4 mikronu, uvědomíme si, jak delikátní je to operace. To se používá buď k pořízení obrázku s větším rozlišením, anebo s totožným, avšak tím, že se exponuje postupně, lze eliminovat nežádoucí dopady interpolace. Postupnou expozicí na každý zobrazovací bod připadne jeden filtr RGB bez nutnosti nějakého dopočítávání. To prudce zvyšuje kvalitu obrazu. Má to vliv i na schopnost práce s vyšším ISO. Zde je první ukázka, pořízená při modré hodince: nastaveno 629 ISO, ano, mobily operují s takovými divokými hodnotami.
Přístroj namířen směrem k západu. Vliv jasné oblohy snížil ISO na 258
Slunce zapadá, ISO stoupá, lížeme hranici 1000 ISO. To už bývá katastrofa.
Toto je 200% zvětšení. Žádný šum tady nevidím – je to bezpochyby důsledek odšumění, nicméně kresba zůstává velmi přijatelná.
No a nakonec jsme na 2500 ISO (o fous míň). To už je hodně tma, přisvíceno LED baterkami, v pozadí pouliční osvětlení.
Zase zvětšenina, teď na 100%. Žádné velké problémy.
No ale bez šumu to přece jenom nejde. Tahle fotka je při cca 550 ISO.
Šum jsem uviděl na stěně vlevo, výřez 100% – a zesvětlil jsem ho, aby bylo něco vidět.
Zkušenost s tímto Google Pixel 3 XL tady uvádím jako doklad mé teze, že podstatné je softwarové zpracování a že mobily jsou v tomto ohledu hodně napřed. Je to dané malými rozměry, krátkými vzdálenostními a nižšími teplotními hodnotami. Moje předběžné hodnocení tohoto přístroje zní asi tak, že je to na ovládání extrémně jednoduché zařízení, schopné úžasných výkonů: zkrátka, dobře fotí.