Nezařazené

Genesis Reporter 360

Výkonný reportážní blesk se směrným číslem 80 / 100 ISO jsem tu už zmiňoval před měsícem, teď bylo možno ho vyzkoušet. K dostání bude v Megapixelu, dle sdělení zástupce Skyline pana Tomasze Draga. Jaké jsou mé první zkušenosti?

Výkonný reportážní blesk se směrným číslem 80 / 100 ISO jsem tu už zmiňoval před měsícem, teď bylo možno ho vyzkoušet. K dostání bude v Megapixelu, dle sdělení zástupce Skyline pana Tomasze Draga. Jaké jsou mé první zkušenosti?

Zkoumaný model sestává ze samotného těla přístroje s otočnou hlavou – svisle od -15 do 90 stupňů, kolem dokola o 270 stupňů. Je to v podstatě miniaturizovaný studiový blesk v tom smyslu, že v jeho těle připomínajícím běžné externí blesky je jenom generátor, akumulátor je přídavný, spojený kabelem. Na spodní části je aktivní patice komunikující s aktivními sáňkami fotoaparátu. Zajistí ale pouhou elementární synchronizaci, z fotoaparátu nelze blesk nijak řídit (musely by být různé patice příslušné ke konkrétnímu typu respektive výrobci) a nelze zajistit ani vysokorychlostní synchronizaci.


Na zadní stěně má ovládací panel. Ten je velmi přehledný, tlačítkem Mode volíme buď běžné manuální nastavení, přičemž síla záblesku se ovlivňuje ovládacím kolečkem. Dále tu jsou dva režimy podřízeného blesku S1 a S2 – blesk se dá odpálit jiným bleskem, a nakonec je stroboskopický RPT režim s nastavitelnou frekvencí – když se výboj utáhne až na 1/128 síly záblesku, lze dosáhnout až 99 záblesků až 7x za vteřinu. Současným stiskem tlačítek Mode a Set se nastaví vysokorychlostní synchronizace. Odpalovat ho lze buď přes patici, v režimu slave (podřízený blesk) anebo kabelem – a rádiově.


Přídavný akumulátor má dva výstupy, může tedy napájet dvě jednotky, ba i víc, protože k volitelnému příslušenství patří i rozdvojky. Má dvě části, oddělitelnou spodní část, což je fakticky akumulátor. Lze tedy vyměnit vybitý za čerstvě nabitý akumulátor a tím dále prodloužit operační čas. K přístroji se dodává značné množství modifikátorů, tedy softboxy, reflektory, voštiny i deštníčky. Ovšem nejdůležitější součást příslušenství je rádiová odpalovačka Genesis Navigator. Ta sestává s přijímačky, která se zasune do těla blesku do konektoru USB a je napájena z blesku, a z vysílačky napájená dvěma AA články. Zde je možno navolit šestnáct a ty pak nastavovat do skupin blesků. Dálkově je možno regulovat sílu záblesku. Tahle rádiová synchronizace je skvělá – odpadá ona otravná nutnost přímé viditelnosti při infračerveném bezdrátovém spojení a samozřejmě ani sluneční světlo nemá žádný vliv. V papírech se uvádí vzdálenost 50 m na volném prostoru, při zkouškách jsme odpaloval na vzdálenost 25 metrů a přístroj byl uvnitř domu a vesele fungoval. Papírově má vydržet 450 záblesků na plný výkon, má zkušenost nebyla zdaleka tak optimistická. Při plném výkonu se kondenzátory nabíjely 4 vteřiny. Ke zvýšení komfortu je možno zapnout akustický signál, který upozorní, kdy je nabito.

Jak se s ním pracuje

Spodní část přístroje lze nahradit mezikusem, který slouží k přišroubování na stojan (v dodávce je tento mezikus a malý stojánek na samostatné umístění blesku), nicméně využil jsem závitu umístěném na straně hlavy. Přirozeně že je možné pracovat i s flešem upevněným do aktivních sáněk, jak je to na ukázce: v letu Matěj Knébl, přihlíží Kačka Knéblová, foto Jiří Knébl.

Velká radost je z možnosti dálkového ovládání síly záblesku. Jsem zvyklý na blesky Canon a přes 580EX II lze dosáhnout obdobného efektu přímo z menu fotoaparátu, nicméně o obtížích infračervené komunikace jsem se už zmínil. Takže jsem si užil radosti fotografování dlouhým ohniskem, přičemž blesk byl ode mne daleko pětadvacet metrů a mimo dohled. I v mizerném počasí vyvolá fleš postavený mimo optickou osu iluzi slunečného dne.

Síla záblesku je dostatečná, aby přebila i hodně silné protisvětlo – zde je foceno proti mrakům rozzářeným podvečerním sluncem.

Zkoušel jsem blesk i v místnosti, zde jsem na návštěvě u malíře Martina Zhoufa. Chtěl jsem sladit expozici s průhledem do zahrady i s obrázkem na monitoru počítače. Fotil jsem nepřímo, odrazem od bílé desky. Na proklik to máte ve větším. Ono se to přece jen líp fotí v klidu, bez skákání, u kafe.

Samozřejmě, že plně se rozvinou schopnosti tohoto zařízení, až když je doplněno o příslušenství, zejména pak o softboxy a o vysokorychlostní synchronizaci. Bez ní je to celkem obyčejný, byť výkonný blesk. Je tedy třeba HSS odpalovačky, která se připojí do PC slotu na boku přístroje. Doporučují se Genesis Rapid Navigator, Pixel King nebo Pocket wizard TT5. K té první se jistě dostanu, až bude přístroj v Megapixelu k dostání, berte tedy můj referát jako předběžnou annonci velmi zajímavého a na našem trhu chybějícího zařízení.