Nezařazené

Galerie Krokodýl

Zajímavé centrum pro fotografii divokých zvířat vzniklo v Praze Holešovicích v Tuzarově ulici 39. Je to výstavní síň kombinovaná se stálou výstavou, jak jinak – krokodýlů. Včera zde zahajoval výstavu Václav Šilha a ode dneška je galerie v provozu.

Zajímavé centrum pro fotografii divokých zvířat vzniklo v Praze Holešovicích v Tuzarově ulici 39. Je to výstavní síň kombinovaná se stálou výstavou, jak jinak – krokodýlů. Včera zde zahajoval výstavu Václav Šilha a ode dneška je galerie v provozu.

Václav Šilha je náš přední wildlife fotograf a není rozhodně náhoda, že provoz Galerie Krokodýl zahájil právě on. Po vernisáži byl i čas na poklábosení.
„Dnes je fotografie zvířat jednoduchá,“ říká Václav Šilha. „Sednete na letadlo, za pár hodin jste v Afroce. Canon i Nikon vám dají výzbroj, abyste posadili ptáka nebo zvíře do zlatého řezu a máte nádherné fotky.“
On sám vyhledává ve zvířecí říši akci a tu zachycuje – na výstavě je i snímek, který před lety pořídil šestimegovým Canonem 10D! Zde jsem ho zachytil před jeho zatím nejúspěšnějším záběrem, kdy se mladý krokodýl přřipletl mezi hrochy a ti ho nemilosrdně zlikvidovali.


Exponáty výstavy zcela jistě takový osud nečeká. Jsou zde desítky živých kajmanů, krokodýlů i aligátorů, včetně vzácných druhů, jejichž populace ve volné přírodě nedosahuje ani 150 jedinců. Tak unikátní kolekce krokodýlovitých ještě nikdy v metropoli vystavena nebyla. Cílem projektu není nabídnout jen prostý pohled na živá zvířata, ale prostřednictvím kvalifikovaných průvodců, kteří jsou k dispozici po celou otvírací dobu, se dozvědět běžně nepublikované zajímavosti ze života krokodýlů i stále nově objevované poznatky, které nám přežívající současníci dinosaurů odhalují jen krůček po krůčku.

Odborný výklad je kromě češtiny možný i v angličtině, němčině, ruštině a italštině.

Chov krokodýlů zde probíhá pod dohledem specializovaných odborníků, členů Mezinárodního svazu pro ochranu přírody – IUCN Crocodile Specialist Group.

Galerie je otevřena sedm dní v týdnu, ve všední dny od 11 do 18 hodiny, o víkendech už od 10 hodiny. Má velmi dobrou dopravní dostupnost, poblíž sjezdu z magistrály, v těsné blízkosti Holešovické tržnice. Bezproblémové parkování přímo v Tusarově ulici.


Ve všední dny 15 Kč/hodinu v rámci městské parkovací zóny, o víkendech zdarma v zelené zóně ve vedlejších ulicích Na Maninách a Jateční.
Je umístěna jen několik desítek metrů od zastávek tramvaje Komunardů a Dělnická, na místo jezdí linky 1, 12, 14 a 25.
Bližší informace najdete na webové stránce krokodylipraha.cz.