Nezařazené

Fujifilm XF 16-55mm f/2,8 R LM WR

V nabídce pro svůj X systém má Fujifilm hned dva základní objektivy a pro svůj špičkový model X-T1 je nejčastěji používá kit s objektivem XF 18-55/2.8-4.0 R LM OIS. S ním jsem recenzoval jak X-T1, tak X-E2. Náročnému uživateli je teď k disposici sestava s novým objektivem se špičkovými parametry.

V nabídce pro svůj X systém má Fujifilm hned dva základní objektivy a pro svůj špičkový model X-T1 je nejčastěji používá kit s objektivem XF 18-55/2.8-4.0 R LM OIS. S ním jsem recenzoval jak X-T1, tak X-E2. Náročnému uživateli je teď k disposici sestava s novým objektivem se špičkovými parametry.

Jaký je a komu je určen
Tu druhou část otázky snadno odpovím, je pro toho, kdo stojí o superkvalitu a je ochoten za ni zaplatit, objektiv stojí 34 tisíc, tedy o litr víc než samo tělo X-T1. Je utěsněný, se stálou vysokou světelností F2.8 v celém rozsahu zoomu, nejvyšší clona je F22. Má 17 členů ve 12 skupinách, 3 jsou asférické a 3 ED, má nano vrstvy, nic lepšího dnes není. Clona má 9 lamel. Jeho vnitřní autofokus ostří od 30 cm. Ostření je elektrické. Jakmile je na těle X-T1 nastavena páčka na S nebo C, pohybem ostřicího kroužku zapneme focus peaking – tedy zvýraznění kontur zaostřeného objektu. Na displeji (nebo v elektronickém hledáčku) se nám objeví ukazatel vzdálenosti a pohybuje se po něm pásmo ostrosti, ale to je jen „jako“, ve skutečnosti přístroj nezaostřuje, jenom po přepnutí na M, tedy ruční ostření, ostří ručně. Uprostřed těla je důkladný prstenec pro zoomování, při změně ohniska se obbjektiv vysouvá (lineárně, tedy na 16 mm je zasunutý a pak se pořád vysouvá až do těch 55 mm). Blízko těla je kroužek pro nastavení clony – je to nativní systém Fujifilmu: nastavujeme ručně clonu, anebo přepneme na A a pak clonu určuje automatika, buď ovlivněná nastavením času a ISO, anebo, pokud je jak na ISO, tak na časech také nastaveno A, je to plný automat. Další ovládací prvky objektiv nemá.

K zásadním parametrům ale patří rozměry a váha. Dlouhý je 106 mm, široký 83 mm, závit pro filtr má 77 mm v průměru a váží 655 g, tedy víc než dvakrát tolik co váží klasický setový 18-55 a o půlku víc než samo tělo X-T1.

 

Jak se s ním fotí
Je to nádherná řemeslná práce. Zoomování jde naprosto stejnoměrně a hladce, clona má zarážky po třetinách, krásně vyladěné, ani moc hladké, ani moc tuhé. Ostření ve spolupráci s tělem X-T1 je bleskurychlé.

Jeho dokonalost je až neuvěřitelná. Nepamatuji se, že bych měl v ruce širokoúhlý objektiv, který by na plné světelnosti neměl žádnou vinětaci.


Slunce v záběru? Ani zdání po nějakém reflexu, nano vrstvy odvádějí perfektní práci.


Následující ukázka je 100% výřez z rohu obrázku na jasně bílém pozadí mraků prozářených prudkým sluncem – žádná aberace a navíc je to ukázka kresby z rohu při plné světelnosti:


Ani o soudkové vadě nemá smysl se bavit, ten objektiv je prostě po všech stránkách optických vad nedotčený.


Vynikající je i kresba. Na kratší straně 16 mm je o něco měkčí na F2.8, ale už na F4.0 se chytá a vydrží do F11, kdy malinko začne vadnout.


Na delší straně 55 mm drží ostrost i v rozích v plném rozsahu clon, tedy i na F16 a 22.


Z APS-C čipu těla X-T1 tedy dostane tento objektiv maximum. Nedalo mi a porovnal jsem fotky pořízené při recenzování X-T1 loni objektivem 18-55. Vlevo nový, vpravo původní objektiv, holt, jsou to nebe a dudy, 100% zvětšení.


Obrázek si ostatně můžete udělat i podle referenčních fotek.

 

Shrnutí
Fujifilm XF 16-55mm f/2,8 R LM WR je výtečný profi objektiv nejvyšší kvalitativní třídy, ostrý, rychlý, výtečně ovladatelný. Skutečný smysl má pro vyšší modely X řady Fujifilmu a modelu X-T1 opravdu sluší. Cena odpovídá výkonu. Ovšem rozměry a váha… Je to tak trochu prokletí této vývojové etapy. Výrobci nám nabízejí perfektní skla, ale chce to posilovnu. Mirrorlessy usilují o místo na slunci pod praporem „malý rozměr, nízká váha“ a najednou bum a přijde takovýto mastodont. Ale jako obvykle cituji při podobných příležitostech Billa Gatese – to není vada, to je vlastnost. Objektiv stojí v létě 2015 34 tisíc a je to cena odpovídající kvalitě. Mimochodem, z kvalit objektivu mi jde hlava kolem a vůbec bych se nedivil, kdyby se ukázalo, že je schopen pokrýt i 24 x 36… což je formát, který Fujifilm nedělá. Dalo by se to vyzkoušet redukcí z X bajonetu například na plnoformátové Sony sedmičky. Pak by se vidělo…

Ukázky:

 

1 2
3 4
5 6
7 8
9 10
11 12
13 14
15 16

 


Chcete znát názor prodejce, znát aktuální prodejní cenu a vidět nové snímky objektivu Fujifilm 16 – 55/2.8 ?