Nezařazené

Fujifilm X30

Na sklonku léta uvedl Fujifilm nástupce úspěšného modelu X20. Kompakt v retrostylu si drží vysokou úroveň a patří ve své třídě ke špičce. Došlo k několika velmi příjemným změnám a ty je třeba posoudit především. Model X20 se dá sehnat v ceně od cca 12 do 16 tisíc (listopad 2014), kdežto X30 jde za 15 tisíc. Je to velmi přijatelný cenový odstup a dovolím si hodnotící přeskok – myslím, že ty změny jsou takového charakteru, že stojí za to.

Na sklonku léta uvedl Fujifilm nástupce úspěšného modelu X20. Kompakt v retrostylu si drží vysokou úroveň a patří ve své třídě ke špičce. Došlo k několika velmi příjemným změnám a ty je třeba posoudit především. Model X20 se dá sehnat v ceně od cca 12 do 16 tisíc (listopad 2014), kdežto X30 jde za 15 tisíc. Je to velmi přijatelný cenový odstup a dovolím si hodnotící přeskok – myslím, že ty změny jsou takového charakteru, že stojí za to.

Jaký je a komu je určen
Mnohé dobré zůstalo při starém, především příjemný a přitom naveskrz funkční retrostyl, připomínající klasické kinofilmové přístroje. Nezměnil se 12 Mpx 2 / 3 palcový snímač typu X-Trans CMOS II, speciální konstrukce zaměřená na vysoký dynamický rozsah. Čip má originálně řešenou masku: červené, zelené a modré filtry nejsou sestavené do čtverců po čtyřech (2 zelené a po jednom červený a modrý), jak to má klasická Bayerova maska, ale jsou řazeny do bloků 6 x 6, takže zelené v nich vytvářejí bloky 2×2 a červený a modrý jsou křížem se zeleným uprostřed. Výrobce ho zařazuje do svých špičkových modelů už několik let, jde tedy o osvědčený prvek. Čip je hybridní, znamená to, že v něm jsou fotodiody podporující autofokus. Objektiv je pevně zabudovaný zoom s ekv. 28 – 112 a světelností F2.0-2.8. Zoom se ovládá ručně, což je na kompaktu málo kdy vídané řešení. Prstenec na manuální zoomování zároveň slouží k vypínání a zapínání přístroje. V objektivu je zabudována mechanická závěrka, nad 1/1000 se přepíná na elektronickou a pak na displeji svítí kontrolka. Ostří od 10 cm, v supermakru od 1 cm. Rozsah světelnosti by neměl uniknout pozornosti – je skutečně úctyhodný a světelnost F2.8 na delším konci zoomu umožní i příjemně rozostřené pozadí při portrétních fotkách. Kolem objektivu je umístěn ovládací prstenec, v podstatě má funkci rolleru, to je významná inovace v ovladatelnosti. Programovatelných tlačítek je šest. Velmi vítám výklopný třípalcový displej a elektronický hledáček (2,4 milionů bodů OLED) se stoprocentním vykrytím. Ale tady zanadávám: výklopný displej není dotykový. Zase jeden výrobce, který pokládá za užitečné schovat si do rukávu něco, co se osvědčilo, co je užitečné, dokonce dnes velmi běžné – a nedá to zákazníkovi. Neslouží to vůbec ničemu, jen to snižuje hodnotu přístroje.


Velmi příjemný je RealTime elektronický hledáček s vysokým rozlišením 2,4 mega, který nahradil průhledový hledáček. Je to největší a nejrychlejší hledáček s nejvyšším rozlišením ve své třídě. Přístroj má vstup pro externí mikrofon a wifinu. Velmi se prodloužila kapacita aku, baterka NP-95 lithium-ion vydrží podle CIPA 470 záběrů. Zapsuje na karty rodiny SD včetně nejnovějších vysokorychlostních a vysokokapacitních. Je o něco větší a těžší než předchůdce, už kvůli výklopnému displeji 119 x 72 x 60 mm a 423 g. Vzhledově připomíná kinofilmové přístroje typu Leica. Je nenápadný, svižný, velmi dobře ovladatelný. Rozsah zoomu pokrývá tu oblast, která kompaktům sedí nejlépe – krátké a střední ohnisko. Sáhne po něm ctitel dobrého mechanického provedení – hořčíková slitina je opravdu cítit, není to žádný plecháč. Díky nastavitelnosti ovládacích prvků ho můžete přizpůsobit k obrazu svému. Je to aparát pro fajnšmekra, na nenáročné cvakání je ho škoda.

Ovládání a menu
Přístroj se zapíná otočením zoomovacího kroužku. Na horní stěně je spoušť se závitem pro drátovou spoušť, dále je tu výrazný kotouč na kompenzaci expozice, vedle něho je spoušť pro video (HD 1920) a kruhový volič režimů. Ten nabízí klasické volby PASM (program, priorita clony / času a plně manuální nastavení axpozice), dále panorama (od 120 do 360 stupňů) a dvě polohy pro scénické režimy: dvě proto, aby si člověk mohl předvolit tu, kterou pokládá za nejčastější, dejme tomu krajinu a portrét.bDalší položka je Adv (advanced, pokročilé), zde je režim pro rozostření pozadí portrétu, režim pro temné scény a dojexpozici. Následuje poloha pro filtry (starý fotoaparát, zvýrazněné a potlačné barvy atd.) a dva automatické, normální a s pluskem je pokročiý s analýzou scény. Na horní stěně jsou ještě aktivní sáňky pro externí blesk. Na přední stěně se přepíná ostření z manuálu na singl a sériové focení. Asi už zde bych se měl zmínit o hledáčku.


Zadní stěna je hodně přebudovaná. Vlevo od LCD už nezbylo žádné místo. Vlevo nahoře je aktivace blesku a tlačítko pro přehrávání, vpravo od hledáčku je nastavení elektronický hledáček / displej, buď jedno nebo druhé anebo automatické přepínání pomocí očního senzoru. Tlačítko Drive ovládá volbu jednotlivé záběry / série a dále pak různé bracketingy – expoziční, ale i vyvážení bílé apod. Následuje roller, velmi dobře umístěný. Pod rollerem nalezneme tlačítko pro blokaci ostření a expozice a Q – quick menu, rychlé menu s důležitými volbami. Čtyřcestný volič je s obvyklými předdefinovatelnými funkcemi AF / blesk / samospoušť a makro. Zcela dole je tlačítko Disp pro režim displeje a vpravo je Fn tlačítko, volitelné, defaultně je na něm wifina. Menu je celkem skromné. Má dva oddíly a je individuální pro různé režimy. Samozřejmě pro – například – program a priorita clony – je to stejné, mění se to jen když nastavíme prohlížení obrázků a pak se zobrazí příslušné sestavy menu. Jsou zde vždy dva oddíly, nastavení pro zvolený režim, čtyři obrazovky, a čtyři obrazovky pro setup. kdybyste potřebovali formátovat kartu, je to na konci čtvrté obrazovky oddílu setup, bezu ohledu na to, ve kterém režimu jste.


Fotoaparáty Fujifilm si vždy – a právem – zakládaly na velkém dynamickém rozsahu. Tomu je zde věnovaná značná pozornost, nicméně je třeba vědět, že je úměrný ISO. Pokud podporu dynamického rozsahu chcete na 400%, je nutno mít ISO na hodnotě 400. Další specialitou jsou simulace filmu, jíž se výrobce hlásí ke své tradici výroby filmů. Na výběr je standard, Velvia pro živější podání barev, Astia pro měkčí barvy, dále Clasic Chrome a Pro Neg Standard a High.

Nabídka je rozšířena, nicméně rozdíly minimální a lépe je ovlivňovat fotky při konverzi z RAW formátu. Právě tak bez velkého efektu jsou funkce Zvýraznit tón a Potlačit tón. Smysl je trochu ztracen v překladu – v anglickém manuálu čteme Highlight tone a Shadow tone a funkce by měly řešit podání detailů ve světlech a stínech.

Volitelný je stupeň odšumění Je v rozpětí +2 a -2 od středu, nicméně si myslím, že je ten střed celkem rozumné řešení.

Jak se s ním fotí
Fotilo se výborně, protože na rozdíl od předchůdce má výklopný displej a fotilo by se ještě líp, kdyby ten displej byl dotykový. Ale na tomto hrobě jsem se už vyplakal. Líbí se mi nastavitelnost kde čeho – nastavil jsem si ISO na kroužek u objektivu, ale to byl chybný krok, protože pak jsem si každou chvíli bezděky přehodil ISO na hodnotu kterou jsem nechtěl.

Už na X20 se mi líbily filtry, těch je tu přehršel:

Výběr z filtrů – posílená barevnost, high a low key, drama a rozostření

Také panorama funguje velmi dobře – zde je příklad 180 stupňů, malý kiks dole s bazénkem lze editačně napravit.


Při 6400 ISO je výsledek velmi uspokojivý (obrázek č. 15) ale 12800 je už nad limitem a nepomohou mu žádné úskoky typu skládání expozic. Ovšem samo o sobě 6400 ISO je velká citlivost a většina APS-C fotografů má mnohem horší výsledky.

Shrnutí:
Fujifilm v modelu X30 pokračuje ve vývoji velmi dobře nadefinovaného přístroje. Je určen pokročilým amatérům, kteří chtějí pohotového, spolehlivého a výkonného průvodce při svých toulkách. Dobře ovladatelný, nadprůměrně dobře se vyrovná se světelnými rozdíly. Výklopný displej mu velmi pomohl, dotykovost je poslední krůček k dokonalosti. Ten tu bohužel ještě chybí.

Ukázky:

1 – 4 rozsah zoomu, 15 při 6400 ISO, 16 při 12800 ISO

1 2
3 4
5 6
7 8
9 10
11 12
13 14
15 16


Zjistěte aktuální cenu, dostupnost a také podrobné parametry digitálního fotoaparátu Fujifilm FinePix X30.

 

http://www.megapixel.cz/fujifilm-finepix-x30