Nezařazené

Fujifilm X20, první setkání

Kompakt X10 si získal mnoho příznivců a už po prvních hodinách zkušenosti s tímto přístrojem si troufnu odhadnout, že ani nástupce nezklame. Na první pohled jsou oba stejné, avšak uvnitř jsou zásadní změny.

Kompakt X10 si získal mnoho příznivců a už po prvních hodinách zkušenosti s tímto přístrojem si troufnu odhadnout, že ani nástupce nezklame. Na první pohled jsou oba stejné, avšak uvnitř jsou zásadní změny.


Je postaven kolem 12megového 2/3″ X-Trans CMOS II čipu, podporovaného dvoujádrovým procesorem EXR II. V čipu jsou diody zajišťující ostření na fázovou detekci, je to tedy hybridní systém. Má vynikající stabilizovaný objektiv s rozsahem 28-112 mm (ekv.), velmi světelný – F2.0-2.8,a co je obzvlášť sympatické, má průhledový hledáček. Ten ukazuje o něco víc než bude ve skutečnosti na obrázku, nicméně si myslím, že je to lepší, než když zrcadlovky nižší třídy z fotky ukrajují. Navíc, v tomto čistě optickém hledáčku vidíme indikaci zaostření a je tam údaj o cloně a času, to je velké zlepšení oproti X10. To je unikát, žádný jiný momentálně prodávaný kompakt to nemá. Dodává se celý černý anebo v stříbrné variantě s polepem černou snad kůží (a dodává se i moc pěkné retro pouzdro). Nesmím zapomenout na ještě jeden detail – stativový závit je excentricky a když na něm máte stativovou destičku, můžete k dvířkům prostoru pro kartu a baterku. Přitom to na stabilitě nic nemění k horšímu. Maličkost, ale potěší.

Je to přístroj očividně určený pokročilým amatérům. Má sice automatické funkce, plný automat plus inteligentní automatiku, která je schopná analyzovat scénu a nastavit odpovídající parametry, nicméně důraz je kladen na ruční zásahy – samozřejmě je tu PASM pásmo, korekce expozice má samostatné ovládací kolečko a na zadní stěně jsou dva rollery, jede klasicky vsazený do těla, druhý coby kroužek kolem čtyřcestného voliče. Zajímavé ale je, že zmizel režim EXR – místo něho je inteligentní automatika. Je to takové zmizení bez funusu.


Svými rozměry 117 x 70 x 57 mm nepatří k nejmenším, i váhu 353 gramů pocítíme, takže není to zrovna kapesní přístroj. Objektiv výrazně vystupuje z líce přední stěny: zachován je zde originální způsob zapínání – otočením zoomovacího kroužku se nejdřív přístroj zapne a pak se vysune objektiv do pracovní polohy. Zoomování jde výborně, z krajnosti do krajnosti cca 80 stupňů, prstenec je dostatečně široký dobře se drží a zoom jde velmi příjemně. Osobně lituji absence výklopného displeje – nemohu to charakterizovat jako vadu, vím že to mnoho lidí nechce a nepoužívá.

Už X10 je velmi rychlá , musel bych mít oba přístroje v ruce, abych mohl srovnával, nicméně subjektivně je to víc než vyhovující rychlost. Velmi vítám sekvenční focení až 12 oken za vteřinu, a zde se výtečně uplatní průhledový hledáček. Přistroje s elektronickým hledáčkem buď zastřou výhled úplně, nebo nás informují jaksi ex post, se zpožděním. Tady máte přehled, co fotíte, bez problému.

Co je velmi dobré, je zvládání jasů. Samozřejmě že tu nadále jsou obvyklé fujinské vychytávky s dynamickým rozsahem, ale na kotouč s korekcí expozice v podstatě nemusíte sahat. Bylo dnes ostré slunce, ale žádné problémy s přepaly jsem neměl. Velmi dobré jsou výsledky s vysokým ISO. Fotky na 3200 dopadly víc než uspokojivě a to je, myslím, citlivost, na níž většina kompaktů.

skomírá.

Zdá se mi však, že jsem konečně objevil to, co se mi nepodařilo nasimulovat, když skandál s „bílými disky“ vypukl – záhadná bílá kolečka, která se pletou do odlesků na vodě.


Přístroj je sympatický, chová se výborně a příští týden o něm přinesu v recenzi podrobnou zprávu s doporučením vychytávek, jak si co nastavit a čemu se vyhnout. Ukázky:

1 a 2 rozsah zoomu, 3 slícováno na balvan v pravém horním rohu, 4 týž záběr pořízený průhledovým hledáčkem, balvan byl v rohu, ale skutečnost byla jiná, tady vidíte, o kolik. Ty lesní dvě fotky jsou bez korekce, to pokládám za bombu, normálně bych dával korekci -1 EV! Tady jsou přepaly minimální při nulové korekci. Obrázek č. 12 je při 3200 ISO.

1 2
3 4
5 6
7 8
9 10
11 12