Nezařazené

Fujifilm X100F

Fujifilm uvádí na trh čtvrtou generaci svého APS-C kompaktu s pevným sklem a s hybridním optickým a elektronickým hledáčkem. Písmeno F naznačuje, že je fourth, tedy čtvrtý… Zde je tisková zpráva:

Fujifilm uvádí na trh čtvrtou generaci svého APS-C kompaktu s pevným sklem a s hybridním optickým a elektronickým hledáčkem. Písmeno F naznačuje, že je fourth, tedy čtvrtý… Zde je tisková zpráva:

Společnost Fujifilm se v březnu 2011 stala průkopníkem v novém tržním segmentu prémiových kompaktních digitálních fotoaparátů, když představila model FUJIFILM X100 vybavený obrazovým snímačem APS-C, vysokorychlostním obrazovým procesorem, prémiovým objektivem FUJINON a špičkovým hybridním hledáčkem, který lze přepínat mezi optickým a elektronickým zobrazením. V únoru 2013 byl představen model druhé generace FUJIFILM X100S s nově vyvinutým snímačem a obrazovým procesorem. V září 2014 doplnila společnost tuto produktovou řadu o model FUJIFILM X100T, který jako první na světě nabídl funkci elektronického dálkoměru, čímž potvrdila svoji pozici lídra na trhu s prémiovými kompaktními digitálními fotoaparáty vybavenými špičkovými technologiemi.

Přístroj čtvrté generace v této řadě, X100F, je vybaven nejmodernějším obrazovým snímačem a rychlým obrazovým procesorem pro maximální kvalitu snímků a kompaktní konstrukci přístroje. Jde o naprosto špičkový prémiový kompaktní digitální fotoaparát vybavený pro větší praktičnost rozšířeným hybridním hledáčkem. Model si zachovává osvědčený a oblíbený elegantní design, ale nabízí snadnou obsluhu na základě požadavků uživatelů předchozích modelů.


Hlavní funkce fotoaparátu FUJIFILM X100F

1 Skvělá reprodukce barev a tónování společnosti Fujifilm umožňuje špičkovou kvalitu statických snímků i videa
Model X100F je vybaven snímačem 24.3MP X-Trans™ CMOS III*1, což je APS-C snímač bez low-pass filtru nabízející nejvyšší výkon v celé historii řady X, a vysokorychlostním obrazovým procesorem X-Processor Pro pro vynikající reprodukci barev a barevné tónování na statických snímcích i na videu s vysokou citlivostí ISO a nízkým šumem. Režimy simulace filmu, vzniklé během 80letého vývoje na základě filozofie společnosti Fujifilm zaměřené na reprodukci barev, byly dále rozpracovány tak, aby umožňovaly zachytit textury objektu, navodit trojrozměrný dojem a dokonce zachytit i atmosféru prostředí.

2 Ideální přístroj pro fotografování s rychlou odezvou a vylepšenou funkcí AF
Model X100F dovádí základní parametry odezvy do naprosté dokonalosti. Náběh cca 0,5 s, interval fotografování 0,2 s** , zpoždění závěrky 0,01 s** a nejrychlejší AF 0,08 s zajišťuje, aby fotoaparát fungoval přesně podle záměru uživatele. Počet bodů zaostření byl podstatně zvýšen ze 49 u předchozích modelů na současných 91 (až 325 bodů). Zhruba 40 % plochy snímku (středová oblast se 49 body zaostření) je pokryto pixely pro AF s fázovou detekcí, které tvoří oblast pro rychlou a přesnou fázovou detekci pro použití na nejrůznější scény.

3 Vývoj rozšířeného hybridního hledáčku
Nastavitelné zvětšení elektronického dálkoměru, který se zobrazuje v podobě malého okénka v pravém dolním rohu optického hledáčku, zvyšuje přesnost při kontrole ostření. Funkce korekce paralaxy v reálném čase funguje jako doplněk vodicího rámečku v oblasti zaostření a usnadňuje cílení a ostření v režimu ručního ostření.

4 Intuitivní a praktické ovládání
Mezi nové prvky modelu X100F patří integrovaný volič ISO zabudovaný do voliče doby expozice, který připomíná filmové fotoaparáty minulosti, páčka ostření, jež umožňuje okamžitě přesouvat oblast zaostření, aniž byste museli vzdálit oko od hledáčku, a poloha „C“ pro korekci expozice v rozsahu ±5. Většina ovládacích tlačítek a voličů se nachází na pravé straně, aby bylo možno stále pevně držet fotoaparát a přitom měnit jeho nastavení.


2. Hlavní funkce X100F

Integrace obrazového snímače nabízejícího nejvyšší rozlišení v řadě X, vysokorychlostního obrazového procesoru „X-Processor Pro“ a obrazové technologie vytvořené za 80 let vývoje fotografických filmů pro špičkovou kvalitu snímků. Model X100F je vybaven snímačem Fujifilm 24.3MP X-Trans™ CMOS III APS-C. Jeho vysoce náhodné uspořádání pixelů účinně omezuje efekt moaré a falešné barvy i bez použití optického low-pass filtru. Díky eliminaci low-pass filtru, který způsobuje zhoršení rozlišení snímku, lze v maximální míře využít možnosti objektivů FUJINON. Díky vysokorychlostnímu obrazovému procesoru „X-Processor Pro“ lze s modelem X100F dosáhnout kvality snímku srovnatelné s fotoaparáty vybavenými větším snímačem s více pixely.
Originální technologie reprodukce barev společnosti Fujifilm, která se vyvíjela souběžně s výrobou fotografických filmů, pomáhá věrně a v krásných barvách reprodukovat teplé odstíny pleti, jasnou modř oblohy a sytou přírodní zeleň tak, jak ji známe ve skutečnosti.
Funkce simulace filmu nyní nabízí režim ACROS. Díky špičkovému zpracování obrazu v procesoru X-Processor Pro umožňuje tento režim tvorbu monochromatických snímků s hladkou gradací, dokonale tmavými plochami a krásnými texturami ve vyšší kvalitě než v dosud používaném monochromatickém režimu.


Přístroj X100F nabízí dále funkci Efekt zrnění pro reprodukci výrazné zrnitosti na snímcích pořízených filmovou kamerou. Funkci lze nastavit na možnost Strong (Silný) nebo Weak (Slabý) a kombinovat se všemi režimy simulace filmu. Takto lze snadno dosáhnout efektu snímků pořízených na klasický film, který vynikne zejména na tištěných snímcích.
I přes 1,5x větší počet pixelů než u modelu X100T se u nového zařízení díky vylepšené technologii zpracování signálu podařilo úspěšně potlačit digitální šum. Zvýšená citlivost ISO v hodnotě ISO12800, kterou model X100T nabízel jako rozšířenou možnost, je nyní k dispozici jako jedno ze standardních nastavení ISO. Při zvláště vysoké citlivosti ISO produkuje fotoaparát krásné snímky s nízkým šumem, tmavými odstíny a hladkými přechody, a to i při slabém osvětlení.

Ideální přístroj pro fotografování s rychlou odezvou a vylepšenou funkcí AF
Lepší reakční doba

Model X100F dovádí základní parametry odezvy do naprosté dokonalosti. Náběh cca 0,5 s, interval fotografování 0,2 s°a zpoždění závěrky 0,01 s zajišťuje, aby fotoaparát fungoval přesně podle záměru uživatele.

Lepší výkon základního AF
Počet bodů zaostření byl podstatně zvýšen ze 49 u předchozích modelů3 na současných 91 (až 325 bodů). Zhruba 40 % plochy snímku (středová oblast se 49 body zaostření) je pokryto pixely pro AF s fázovou detekcí, které tvoří oblast pro rychlou a přesnou fázovou detekci pro použití na nejrůznější scény
. Model X100F dokáže lépe automaticky ostřit na bodová světla, objekty s nízkým kontrastem a objekty s jemnou texturou, jako je peří ptáků nebo zvířecí srst – právě to bylo slabou stránkou AF s fázovou detekcí.
Dále byla vylepšena funkce AF s detekcí kontrastu, jež pokrývá cca 85 % plochy snímku. Rychlost čtení dat se oproti předchozím modelům zdvojnásobila, což umožňuje vyšší rychlost i přesnost AF. Přesné ostření je možné i při slabém osvětlení -3 EV.

Výběr ze šesti režimů AF podle typu scény
Model X100F nabízí režim AF-S pro nehybné objekty a režim AF-C pro objekty v pohybu. U obou těchto variant můžete zvolit typ oblasti zaostření „Jeden bod“ či „Zóna“ nebo režim „Na šířku/sledování“, ve kterém fotoaparát vybírá oblasti pro zaostření automaticky. V režimu Jeden bod nebo Zóna můžete pomocí páčky ostření za LCD displejem kdykoli změnit polohu a rozměry oblastí zaostření.

Modely vybavené snímačem X-Trans CMOS II a procesorem EXR Processor II.
Vývoj rozšířeného hybridního hledáčku
Model X100F je vybaven rozšířeným hybridním hledáčkem, který spojuje funkci optického hledáčku (OVF) a elektronického hledáčku (EVF). Mezi OVF a EVF můžete přepínat voličem hledáčku na přední straně těla fotoaparátu.

V režimu elektronického dálkoměru (ERF) se hledáček EVF zobrazuje v podobě malého okénka v pravém dolním rohu optického hledáčku a usnadňuje přesné ostření pomocí funkcí zvýraznění zaostření a digitálního dělení obrazu, a to i v režimu OVF. V malém okénku EVF se může zobrazovat 100 % zorného pole nebo obraz s 2,5x nebo 6x zvětšením. V okénku EVF můžete také kontrolovat expozici a vyvážení bílé; hledáček vám tedy i při fotografování s optickým hledáčkem (který má nulové zpoždění a dokonale ostrý obraz) přináší výhody EVF.

Hledáček nabízí automatickou korekci paralaxy v reálném čase; paralaxa je mezera mezi teoretickým a skutečným okrajem snímku při fotografování nablízko. Tato funkce korekce paralaxy v reálném čase funguje jako doplněk vodicího rámečku v oblasti zaostření a usnadňuje cílení a ostření v režimu ručního ostření.

Počet snímků za sekundu byl u EVF zvýšen na 60 fps. Tato vysoká frekvence zůstává zachována i při slabém osvětlení, což usnadňuje cílení při fotografování v noci apod.

Intuitivní a praktické ovládání a tělo kamery působící na dotek luxusním dojmem Uspořádání zadní strany fotoaparátu bylo přepracováno tak, aby většina často používaných tlačítek a voličů byla soustředěna na pravé straně. To umožňuje rychle měnit nastavení fotoaparátu a zároveň jej pevně držet, aniž byste museli oddálit oko od hledáčku.
Model X100F má integrovaný volič ISO, který je zabudován do voliče doby expozice, který připomíná filmové fotoaparáty minulosti. Potřebujete-li rychle zkontrolovat nastavení ISO nebo clony, doby expozice nebo korekce expozice, nemusíte již fotoaparát zapínat.
Nastavte volič ISO na „A“ a vyberte v nabídce fotoaparátu v nastavení ISO DIAL SETTING (NASTAVENÍ VOLIČE ISO) (A) možnost „Command“ (Ovládání); nyní lze pomocí ovládacího voliče na přední straně fotoaparátu rychle nastavit ISO na některou z běžných hodnot od 200 do 12 800 v krocích po 1/3 EV. Páčka ostření se nachází na zadní straně těla fotoaparátu. Oblast zaostření můžete kdykoli přesunout pomocí joystickového ovládání v osmi směrech (nahoru/dolů, doleva/doprava a úhlopříčně).
Volič korekce expozice mám nyní polohu Command Dial (Ovládací volič). Když volič nastavíte do polohy „C“, můžete ovládacím voličem na přední straně fotoaparátu měnit korekci expozice; rozsah korekce expozice se též rozšíří na ±5 dílků.

Vrchní a spodní kryt těla fotoaparátu je vyroben z lehké, pevné a trvanlivé hořčíkové slitiny. Speciální povrchová úprava dává tělu fotoaparátu texturu podobnou oceli.

Vnější povrch fotoaparátu je potažen syntetickou koženkou, aby byl trvanlivější a odolnější vůči povětrnostním vlivům. Tato povrchová úprava nejen věrně napodobuje pravou kůži, ale je také protiskluzná a příjemná na dotek. Veškeré součásti jsou vyráběny v Japonsku, mají dokonale přesnou povrchovou úpravu a jejich kvalita je znát i na dotek.

Špičkový objektiv FUJINON 23mm/4 F2 Speciálně vyvinutý objektiv FUJINON 23mm F2 (přibližný ekvivalent 35mm filmu) má optimalizovanou optiku, která zajišťuje vysoce ostrý obraz ve středu i na okrajích snímku.


Objektiv sestává z 8 skleněných prvků v 6 skupinách včetně kvalitní oboustranné asférické čočky a spojky vyrobené z vysoce lomivého skla. Obraz vykazuje minimální aberaci, vysokou ostrost a krásnou reprodukci barev. Unikátní povrchová úprava FUJINON HT-EBC zabraňuje přesvícení a zdvojenému obrazu.

Rozšířený záznam Full HD videa

Máte na výběr ze šesti nastavení počtu snímků za sekundu: 59,94p / 50p / 29,97p / 25p / 24p / 23,98p.

Oblíbené režimy simulace filmu lze používat nejen na snímky, ale i na videa. Můžete například použít režim Classic Chrome a dodat tak vašemu videu nádech dokumentárního snímku s tlumenými odstíny a výrazným tónováním nebo režim ACROS, který umožňuje vytvářet úchvatný monochromatický záznam s hladkým odstupňováním tónů a výraznými černými barvami. K dispozici je devět různých režimů pro univerzální fotografické vyjádření. Při natáčení v režimu simulace filmu lze použít i další podrobná nastavení „Odstín světlých míst“, „Odstín tmavých míst“, „Barva“ a „Ostrost“.
Během natáčení videa lze též použít ruční expozici. Dále lze změnit clonu, dobu expozice*5 a citlivost ISO a natáčet tak video s nastavením podle přání uživatele.
Funkce Inteligentní hybridní AF, která podle scény přepíná mezi AF s fázovou detekcí a kontrastním AF, funguje i při záznamu videa a zajišťuje rychlé a přesné ostření. Podporováno je i ruční ostření. (8) Různé funkce fotoaparátu X100F
Funkce Digitálního telekonvertoru umožňuje zvolit zorný úhel odpovídající formátu 50 nebo 70 mm (kromě 35mm formátu vestavěného objektivu), takže můžete fotografovat univerzálně se třemi různými ohniskovými vzdálenostmi.
Tubus objektivu má kromě objímky clony ještě ovládací objímku. Nastavení často používaná v jednotlivých režimech fotografování jsou automaticky přiřazena k ovládací objímce. Otáčením ovládací objímky můžete rychle měnit různá nastavení. Funkce přiřazené k objímce lze upravovat stisknutím tlačítka pro nastavení ovládací objímky integrovaného ve voliči hledáčku na přední straně fotoaparátu. Funkce lze přiřazovat bez omezení (např. citlivost ISO nebo simulaci filmu).
Objektiv přístroje X100F má vestavěný ND filtr, který je určen pro fotografování s malou clonou při intenzivním osvětlení nebo s dlouhou dobou expozice. Třípolohový ND filtr, který omezuje množství světla na 1/8, lze snadno aktivovat funkčním tlačítkem nebo v nabídce fotoaparátu.
Přístroj byl doplněn o zcela tichou elektronickou spoušť, která je schopna dosáhnout doby expozice pouhých 1/32 000 s. Za jasného osvětlení lze nyní s otevřenou clonou pořizovat snímky s malou hloubkou ostrosti i na sněhu nebo na pláži pod bezmračnou oblohou. Fotoaparát nemá žádné mechanicky ovládané části, což usnadňuje fotografování momentek zvířat nebo spících dětí.
Funkce rozšířeného filtru nabízejí možnosti kreativní zábavy. Na výběr máte z možností Pop barvy / Dětský fotoaparát / Miniatura / Dynamický odstín / Částečné zbarvení (červená, oranžová, žlutá, zelená, modrá a fialová) / Měkké zaostření a dále jsou k dispozici pokročilé techniky fotografování jako Ostrý obraz nebo Rovnoměrný odstín.
Model X100F podporuje vícenásobnou expozici, která umožňuje dvojí expozici v jediném snímku. První snímek se zobrazí na LCD displeji, kde můžete zkontrolovat, jak splyne s druhým snímkem. Tato funkce vytváří umělecký efekt odlišný od běžných snímků pořízených jedinou expozicí.
Časované fotografování pro pořizování snímků podle časovače je možné v intervalu od 1 sekundy do 24 hodin a bez omezení počtu snímků.

(9) Nová předsádka
Tělo fotoaparátu automaticky rozpozná nasazenou předsádku a v režimu OVF zobrazí vodicí rámeček vyznačující oblast snímku.
Širokoúhlá předsádka WCL-X100 II
Předsádka „WCL-X100 II“ je speciální širokoúhlá předsádka, která násobí pevnou ohniskovou vzdálenost hodnotou cca 0,8x, čímž přemění objektiv na formát 28 mm (ekvivalent 35mm formátu). Tento objektiv nejen zvýrazňuje perspektivu; je také ideálním řešením v případě, že chcete zachytit širší zorné pole (např. při fotografování ve stísněných prostorách nebo fotografování krajiny).
Fotoaparát X100F předsádku WCL-X100 II po nasazení automaticky rozpozná a zavede korekce na aberaci.
Tele-předsádka TCL-X100 II
Předsádka „TCL-X100 II“ je speciální tele-předsádka, která zužuje zorný úhel tím, že násobí pevnou ohniskovou vzdálenost hodnotou cca 1,4x, čímž přemění objektiv na formát 50 mm (ekvivalent 35mm formátu). Objektiv lze pak použít v různých situacích jako fotografování portrétů s přirozenou perspektivou nebo fotografování nablízko ze vzdálenosti již od 14 cm. Fotoaparát X100F předsádku TCL-X100 II po nasazení automaticky rozpozná a zavede korekce na aberaci.

Nabídka prémiového příslušenství
Kožené pouzdro LC-X100F:
Baterie a datová média lze vyměňovat i tehdy, je-li fotoaparát v pouzdru. Kožené pouzdro Quickshot Premium, které jako by bylo nedílnou součástí těla přístroje a které zvyšuje jeho praktičnost.